Skocz do zawartości

Programowalny pilot do Canona


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam osoby co by mi zrobiła programowalnego pilota do canona 550D

Opcje jaki bym chciał to

- ustawienie dowolnego czasu ekspozycji
- ustawienie dowolnego czasu pomiędzy ekspozycjami
- ustawienie dowolnej ilości ekspozycji
- ustawienie wstępnego podnoszenia lustra od 1-10s

No i wyświetlacz aby było widać w nocy co na nim pisze.

 

Coś podobnego jak poniżej tylko kilka opcji więcej.

http://astropolis.pl/topic/31336-pikacz-programowalny-pilot-do-canona/

Edytowane przez Alien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie takie na Bluetooth. Z telefonu mozna zadac ilosc zdjec w serii, odstep czasowy, nakazac odczekanie X sekund przed rozpoczeciem serii. Mozna ustawic dowolny czas ekspozycji.

dSLR_intervalometer_Bluetooth_m.jpg

Czy z 350D tez by to zadzialalo?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na koncu jest Micro-Jack do Canona.

Inne aparaty tez moze sterowac, pod warunkiem znalezienia stosownej wtyczki. Egzemplarz na zdjeciu ma gniazdo micro-jack, do ktorego podlacza sie wymienna koncowke, wlasciwa dla danego aparatu.

http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na koncu jest Micro-Jack do Canona.

Inne aparaty tez moze sterowac, pod warunkiem znalezienia stosownej wtyczki. Egzemplarz na zdjeciu ma gniazdo micro-jack, do ktorego podlacza sie wymienna koncowke, wlasciwa dla danego aparatu.

http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/

 

A, rozumiem. To po prostu wyzwala migawkę? Domyślam się, że nie byłoby problemu, by sterować to także bezprzewodowa z PCta pod Windows?

Marzy mi się uruchamianie tego w stylu:

 

zrobzdjecie.exe -time15s -iso3200 C:\foto\plik_wyjsciowy.raw

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, rozumiem. To po prostu wyzwala migawkę? Domyślam się, że nie byłoby problemu, by sterować to także bezprzewodowa z PCta pod Windows?

Jak sparujesz sie z Bluetooth - UART, to w systemie operacyjnym pojawia sie wirtualny port szeregowy. Wysylasz na niego polecenia do obslugi interwalometru, wiec obsluguje sie to z komputera tak, jak terminal szeregowy.

Marzy mi się uruchamianie tego w stylu:

 

zrobzdjecie.exe -time15s -iso3200 C:\foto\plik_wyjsciowy.raw

Tak wlasnie dziala gphoto2, ale nie wiem, czy jest dostepny dla Windows. Dawno tego systemu na oczy nie widzialem :) Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MagicLantern ma potencjał ale niestety nie ma wersji na 350D .. osobiście wole Backyard EOS ... polecam super aplikacja na PC do sterowania aparatem ;)

 

A ten program można uruchamiać z linii poleceń?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie dziala gphoto2, ale nie wiem, czy jest dostepny dla Windows. Dawno tego systemu na oczy nie widzialem :)

 

To wygląda obiecująco:

http://foobaring.blogspot.com/2013/10/howto-install-gphoto2-in-windows-7.html

 

Mam nadzieję, że sterowniki Canona nie będą potrzebne - chyba nikomu nie udało się uruchomić ich pod wersja Windowsa nowszą niż Vista.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backyard rowniez jest pod nikona... z cmd sam to uruchamialem i szlo

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

Wolałbym właśnie takie jak piszesz uniwersalne, niezależne od platformy rozwiązanie.

Żebyśmy się dobrze rozumieli: nie chodzi o uruchomienie programu w trybie okienkowym przez wpisanie jego nazwy. I że mi wyskoczy coś, w co będę musiał klikać.

 

Chodzi o to, by uruchomić program, np.:

backyard.exe -time:15s -iso:3200 -output:C:\folder\jowisz_12345.raw

albo

backyard.exe -skrypt:mojskrypt.txt

 

Program wykonuje co mu zadałem i kończy pracę w ogóle nie otwierając okienek dialogowych. Ewentualnie wyświetla w "trybie DOS" informacje o błędach czy postępach.

 

Do czego mi to? Do automatyzacji obserwacji za pomocą autorskiego oprogramowania.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i pomocne ale po co skoro w programie masz mozliwosc robienia planow zdjec? Robisz sesje 30x 120sek iso1600 pozniej 10x180sek iso 800 itd zapisujesz odpalasz i robi... dodatkowo nie wspomne o opcjach pauz i niwelacji drgan po strzale lustra rowniez mozna swoje ustawienia wprowadzic...

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i pomocne ale po co skoro w programie masz mozliwosc robienia planow zdjec? Robisz sesje 30x 120sek iso1600 pozniej 10x180sek iso 800 itd zapisujesz odpalasz i robi... dodatkowo nie wspomne o opcjach pauz i niwelacji drgan po strzale lustra rowniez mozna swoje ustawienia wprowadzic...

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

Mój soft sam obserwuje niebo, w tym SAM wybiera obiekty do obserwacji, ściąga ich bieżące efemerydy z sieci, steruje teleskopem, ustala parametry zdjęć i je wykonuje. Może to robić przez całą noc, ja mogę iść spać, a rano mam do 1000 fotek do obróbki :). Dzięki temu w pogodną noc łapię 50-100 planetoid.

Aby to było możliwe, program musi mieć możliwość sterowania każdym podpiętym urządzeniem wg własnego uznania (tzn. wg zaprogramowanej logiki).

 

Ściągnąłem sobie wersję trial BYE, dzięki za polecenie programu!

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamiast wezyka uzywam ML.

ewenutalnie jezeli planujesz podlaczyc aparat pod komuter to Astro Photo Tool (darmowy kombajn)

do Canon 550D nie potrzebuejsz zadnych boxow jedynie kabel mini usb.

 

sa tez gotowe urzadzenia http://allegro.pl/elektroniczny-pilot-aputure-do-canon-600d-550d-60d-i6007413588.html

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pelen szacun za konfiguracje... ja mam podobnie ale teleakopem steruje juz z domu wlasnorecznie (ascom, cartres) a mozesz zdradzic cos blizej jak masz swoj system wykonany?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za podpowiedzi. Programy jak APT, i BackyardEOS znam bardzo dobrze. Tak można kupić gotowce, ale malutki wyświetlacz mi nie pasuje. Tayson mam podobny jaki zalinkowałeś i ustawianie tym pokrętłem z boku to porażka tego modelu nie polecam. Sam temat za bardzo odbiegł od pierwszego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym właśnie takie jak piszesz uniwersalne, niezależne od platformy rozwiązanie.

Gphoto2 obsluguje multum kamer

http://www.gphoto.org/proj/libgphoto2/support.php

i dziala z linii komend. Mozna go uruchomic na Raspberry Pi, wiec ten minikomputer moze przejac role zdalnej maszyny w obserwatorium.

Swoja droga, gdyby ktos szukal graficznej nakladki na to, http://www.darktable.org w zakladce Tethering obsluguje cyfrowki.

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pelen szacun za konfiguracje... ja mam podobnie ale teleakopem steruje juz z domu wlasnorecznie (ascom, cartres) a mozesz zdradzic cos blizej jak masz swoj system wykonany?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

Zaczęło się od tego, że kupiłem Celestrona NexStar, który ma dobrze udokumentowany protokół:

 

http://www.celestron.com/media/795779/1154108406_nexstarcommprot.pdf

 

Sterowanie teleskopem polega na wysyłaniu komend na port COM. Podajesz rektascencję, deklinację i teleskop się ustawia. Później już poszło samo: w sieci są co najmniej 3 serwisy, które podają efemerydy w czasie rzeczywistym (na daną sekundę lub minutę), kwestia spreparowania zapytania i parsowania odpowiedzi, rzekłbym robota fizyczna ;). Sam program też różne rzeczy liczy, np. jasność każdej z 750 tys. planetoid, żeby pytać zewnętrzne serwisy tylko o te 100 czy 200 najjaśniejszych.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.