Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego - grupowe obserwacje i transmisje


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie obserwacje tego zjawiska organizujemy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Goście będą mogli śledzić przebieg tranzytu na wielkim telebimie, a także osobiście przez jeden z wielu teleskopów.

 

Impreza w CNK rozpoczyna się o 12:30 w Parku Odkrywców (na tyłach CNK, przed wejściem do planetarium) i potrwa do zachodu Słońca.

 

Transmisja na żywo zjawiska do obejrzenia oczywiście na "Z głową w gwiazdach LIVE"

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto gdzieś zgromadzić listę miejscówek w Polsce, skąd będą prowadzone grupowe obserwacje? No i transmisje na żywo też (lista linków), bo sam taką planuję.

 

Dobry pomysł :) Takie ogłoszenia nie powinny gubić się w ogólnym wątku, dlatego wydzielam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja od razu zapraszam :) W imieniu oddziału białostockiego PTMA, zachęcamy do obserwacji tranzytu w Białymstoku (prawdopodobnie Rynek Kościuszki, ale ustalimy to jutro).

 

https://www.youtube.com/watch?v=EUqyglx9d-M

 

Sprzęt: Canon EOS 60D, MAK127, Sky-Watcher Virtuoso, Barlow GSO 2.5x, filtr O-III narrowband, filtry ND5 i ND3.8. Lornetka z filtrami ND5 już się nie liczy :)

 

A oprócz tego, inny sprzęt oczywiście będzie do dyspozycji wizualnie ;)

 

Planowany jest głównie pierwszy i drugi kontakt, którego poszczególne fragmenty zamierzam zestackować i przygotować w formie timelapse. Zamierzamy siedzieć do końca (zachodu), dlatego nie planuję nagrywać przez cały czas ze względu na zasilanie (i miejsce na karcie) - widok na Słońce będzie włączony w wybranych momentach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chętny na wspólne obserwacje z Krakowa? Wpadł mi do głowy dość spontaniczny i chyba szalony plan, by umówić się np. na krakowskich Błoniach (gdzie każdy ma blisko, łatwo zaparkować i bezkarnie rozstawić sprzęt), a napawanie się widokiem Merkurego połączyć z zachęcaniem przypadkowych przechodniów do rzucenia okiem na Słoneczko...


Potencjał popularyzacyjny wydaje się być ogromny, a echa akcji - jak mi się wydaje - całkiem donośne. Jest nas tutaj trochę, więc sprzętu byłoby pod dostatkiem, a poza tym... razem zawsze raźniej. I i II kontakt Merkurego z tarczą zostawimy rzecz jasna dla siebie, ale później... czemu by nie podzielić się swoją radością? :D Dajcie znać jak się zapatrujecie na moją propozycję.


Dodam jeszcze, że często oglądam niebo np. z pól przy Kampusie UJ i chętnych do rozmowy oraz rzucenia okiem na Księżyc, Słońce lub planetki nigdy nie brakuje. Ludzie naprawdę są zaciekawieni tego typu aktywnością. Potrzebują tylko impulsu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie zapraszamy wszystkich na bezpłatne pokazy tranzytu Merkurego na tle Słońca, który jest najważniejszym wydarzeniem astronomicznym roku 2016! Dzięki nam będziesz mógł na własne oczy zobaczyć przebieg tego zjawiska przez teleskop oraz dowiedzieć się wiele na jego temat. Pokazy bedziemy prowadzić w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach przy ulicy Mikołaja Kopernika 2 od godziny 13 do 17.

Ci z was, którzy nie mogą tego dnia być z nami mają okazję zobaczyć przebieg zjawiska podczas transmisji na żywo pod tym adresem:https://www.youtube.com/watch?v=4eXMF0txcA0 już od godziny 12.30. Pokażemy obraz Słońca i Merkurego z dwóch teleskopów umieszczonych na dachu obserwatorium, przeprowadzimy szereg wywiadów i na bieżąco będziemy komentować przebieg zjawiska.

Zapraszamy!

TranzytMOA3.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ktoś chętny na wspólne obserwacje z Krakowa? Wpadł mi do głowy dość spontaniczny i chyba szalony plan, by umówić się np. na krakowskich Błoniach (gdzie każdy ma blisko, łatwo zaparkować i bezkarnie rozstawić sprzęt), a napawanie się widokiem Merkurego połączyć z zachęcaniem przypadkowych przechodniów do rzucenia okiem na Słoneczko...
Potencjał popularyzacyjny wydaje się być ogromny, a echa akcji - jak mi się wydaje - całkiem donośne. Jest nas tutaj trochę, więc sprzętu byłoby pod dostatkiem, a poza tym... razem zawsze raźniej. I i II kontakt Merkurego z tarczą zostawimy rzecz jasna dla siebie, ale później... czemu by nie podzielić się swoją radością? :D Dajcie znać jak się zapatrujecie na moją propozycję.
Dodam jeszcze, że często oglądam niebo np. z pól przy Kampusie UJ i chętnych do rozmowy oraz rzucenia okiem na Księżyc, Słońce lub planetki nigdy nie brakuje. Ludzie naprawdę są zaciekawieni tego typu aktywnością. Potrzebują tylko impulsu. :)

 

 

Jeżeli chodzi o mieszkańców Krakowa to wspólne obserwacje i pokaz organizuje także Krakowski Oddział PTMA.

Więcej info:

http://krakow.ptma.pl/tranzyt-merkurego-9-maja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, chociaż ul. Górników to dla wielu osób z centrum Krakowa "koniec świata", zwłaszcza w czasie budowy nowej estakady. Warto byłoby wyjść do ludzi z taką inicjatywą jeszcze bardziej, np. na Błonia lub Rynek Główny. I propagować wydarzenie przez media społecznościowe, bo 23 zaproszenia do wzięcia udziału na FB to "trochę" za mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ktoś chętny na wspólne obserwacje z Krakowa? Wpadł mi do głowy dość spontaniczny i chyba szalony plan, by umówić się np. na krakowskich Błoniach (gdzie każdy ma blisko, łatwo zaparkować i bezkarnie rozstawić sprzęt), a napawanie się widokiem Merkurego połączyć z zachęcaniem przypadkowych przechodniów do rzucenia okiem na Słoneczko...
Potencjał popularyzacyjny wydaje się być ogromny, a echa akcji - jak mi się wydaje - całkiem donośne. Jest nas tutaj trochę, więc sprzętu byłoby pod dostatkiem, a poza tym... razem zawsze raźniej. I i II kontakt Merkurego z tarczą zostawimy rzecz jasna dla siebie, ale później... czemu by nie podzielić się swoją radością? :D Dajcie znać jak się zapatrujecie na moją propozycję.
Dodam jeszcze, że często oglądam niebo np. z pól przy Kampusie UJ i chętnych do rozmowy oraz rzucenia okiem na Księżyc, Słońce lub planetki nigdy nie brakuje. Ludzie naprawdę są zaciekawieni tego typu aktywnością. Potrzebują tylko impulsu. :)

 

Robię pokaz w szkole od 13 do 15-16, więc później można by pomyśleć o spotkaniu np. na Błoniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.