Skocz do zawartości

NEQ6 Pro - dokumentacja


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

I mniej dokładnie.

 

A odnosnie wymienionej sruby to ja nie rozumiem po co wymieniac ta od polnocy, skoro to ta od poludnia jest za slaba...

 

Mnie nie pytaj :). Może źle zapamiętałem (hmmm) i druga była wymieniana? W każdym bądź razie montaż przeszedł konserwację w profesjonalnym serwisie pod mostem Poniatowskiego w Wwie :D.

 

Co do dokładności, to jestem za dokładnym ustawieniem, bo zamierzam trochę wycisnąć z tego złomu!

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff... Chyba opanowałem zasady ustawiania na Polarną, wg tego postu MateuszaW:

http://astropolis.pl/topic/48799-najdokladniejsza-i-najszybsza-metoda-ustawiania-montazy-sw-synscan-na-biegun/

Mateusz, nie rozumiem tylko pkt 10:

10) Możemy kontrolnie sprawdzić sobie, czy ustawiona orientacja zgadza się z tą podawaną jako "Polaris Position in P. Scope" (to jest godzina, którą "na tarczy zegara" powinno wskazywać małe kółeczko z napisem Polaris)

"Ustawiona orientacja" - co to znaczy? A tę "tarczę zegara" wyobrażamy sobie patrząc przez lunetkę biegunową i traktując kółko z napisem Polaris jako wskazówkę godzinową?

 

Po ustawieniu na Polarną wpadłem w kolejny kłopot: udało mi się nawet zrobić Alignment na 1 gwiazdę (Arctur). Następnie wydałem na pilocie polecenie ustawienia się na Księżyc i montaż... zaczął mi tak kierować tubą w dół i przez kierunek północny, że bałem się, że się ona uszkodzi... :(.

DSC_0017.JPG

Próby innego zamontowania teleskopu na montażu nie przyniosły polepszenia sytuacji. W końcu przy próbie zrobienia Alignmentu montaż informuje, że jakieś coś jest powyżej 45 stopni i Alignmentem nieudany :(.

Muszę przyznać, że Alt-Az w porównaniu w tym to była zabawka...

 

Ratunku! :)

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.

Czy przy obrocie na gwiazdę montaż wycelowal w nią prawie dokładnie?

Jeżeli nie to poczytaj o home position montażu.

 

Oczywiście zakładam że na biegun ustawiłeś prawidłowo.

 

Na samym początku też miałem takie problemy.

Wszystko wynikało z:

- zlej kolimacji lunetki biegunowej

- złego ustawienia na biegun

- zlej pozycji home montażu

Gdy to ogarnąłem montaż po ustawieniu na biegun i pierwszym go to celuje mi z dokładnością ok 1 stopnia w cel. Jest to wystarczające do poprawnej alignacji np przez szukacz lub pinpoint.

 

Czy na pewno poprawnie wpisujesz datę w pilocie?

To sa zamienione miejscami dzien-miesisc i koniecznie trzeba uwzględnić czas letni w podawaniu godziny.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.

Czy przy obrocie na gwiazdę montaż wycelowal w nią prawie dokładnie?

Jeżeli nie to poczytaj o home position montażu.

 

Oczywiście zakładam że na biegun ustawiłeś prawidłowo.

 

Na samym początku też miałem takie problemy.

Wszystko wynikało z:

- zlej kolimacji lunetki biegunowej

- złego ustawienia na biegun

- zlej pozycji home montażu

Gdy to ogarnąłem montaż po ustawieniu na biegun i pierwszym go to celuje mi z dokładnością ok 1 stopnia w cel. Jest to wystarczające do poprawnej alignacji np przez szukacz lub pinpoint.

 

Czy na pewno poprawnie wpisujesz datę w pilocie?

To sa zamienione miejscami dzien-miesisc i koniecznie trzeba uwzględnić czas letni w podawaniu godziny.

 

 

Dzięki Tayson! To pewnie chodzi o ten Home Position... w ogóle nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje :fool: . Reszta rzeczy jest poprawna... no może nie jestem pewien na 100% kolimacji, ale nie wiem jak to sprawdzić. I dziś tego nie zrobię, bo mgła już nieprzejrzysta :(.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Albo chwila moment... Czy ty masz nówkę sztukę ze sklepu? Jeśli tak, to być może masz już nową lunetkę, która ma inny rysunek, niż ten w linkowanym artykule. Jeśli tak, to daj znać, a podam Ci jeszcze prostszą metodę, która wykorzystuje zbawienny rysunek nowej lunetki.

 

no to ja poproszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki nie kolimacja tylko wyjustowanie.

Ustal sobie też dla siebie położenie znacznika gwiazdy polarnej np na godzinę 12 (pionowo na gorze). To się przyda na przyszłość.

 

Ja sobie na montażu zrobilem cienkim markerem do pisania po cd znaczniki. Do nich kazdorazowo ustswiam montaż przy rozstawianiu.

 

Pozycja home to bardzo ważna sprawa.

Poziomica 50cm dobrze się do tego sprawdza.

 

Oczywiście nie zapomnij sprawdzić poprawności wskazań libelki z monta vs poziomica na samych nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie moja małe spostrzeżenie.

Im bardziej brniesz w astrofoto tym więcej pojawia się przeszkód i nie zawsze można jeje załatwić za 100 czy 200zl.

Jeden problem, o którym jeszcze nie wiesz generuje kolejne małe 2. Potem z tych dwóch jeden znowu tworzy kolejne 2,3.

 

Powodzenia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie moja małe spostrzeżenie.

Im bardziej brniesz w astrofoto tym więcej pojawia się przeszkód i nie zawsze można jeje załatwić za 100 czy 200zl.

Jeden problem, o którym jeszcze nie wiesz generuje kolejne małe 2. Potem z tych dwóch jeden znowu tworzy kolejne 2,3.

 

Powodzenia ;-)

 

:naughty: O nie! Nie pójdę w takie astrofoto! ;) BTW, dla pocieszenia zrobiłem sobie jedno zdjęcie 30sek Arktura (przebijał się przez mgłę). Idealna kropa! To mi się podoba :)

 

Ja idę spać. Wszystkim dzisiejszym obserwatorom, bezproblemowych obserwacji życzę!

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur jest na tyle jasna gwiazda że zajmuje wiele pixeli i nie widać na nim ewentualnych błędów prowadzenia.

Zrob coś na rowniku, jakaś gwiazdę ok 7 mag z czasem 4x120s i wtedy się okaże czym dysponujesz.

 

Jakich czasów się spodziewasz po swoim moncie?

Ja na dzień dobry miałem poprawnych ok 40%180s na M82 bez guidingu, tylko sama lunetka biegunowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur jest na tyle jasna gwiazda że zajmuje wiele pixeli i nie widać na nim ewentualnych błędów prowadzenia.

Zrob coś na rowniku, jakaś gwiazdę ok 7 mag z czasem 4x120s i wtedy się okaże czym dysponujesz.

 

Jakich czasów się spodziewasz po swoim moncie?

Ja na dzień dobry miałem poprawnych ok 40%180s na M82 bez guidingu, tylko sama lunetka biegunowa.

 

Na dzień dobry chcę mieć blisko 100% punktowych fotek 15sek.-30sek. co chyba będzie osiągalne (pomimo, że mam 2m ogniskową). Jak kupię lepszą kamerę (czulszą od mojego Nikona) to pewnie będę chciał czas wydłużać, by łapać słabsze planetoidy. Na ile oceniasz dziś poprawność swoich fotek?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja skala to ok 3"/px. Guiding prowadzi z dokładnością ok 80-90% kroków w pixelu w zależności od deklinacji obiektu. Pozwala mi to na 20min exp bez pojechanych gwiazdek. Dla takich czasów muszę stosować naświetlanie pojedynczej klatki guidera ok 4-5s. Przy krótszy czasie pojawia się znaczący, niechciany dryf obiektu w kadrze. Guider mam na baraba głównej tuby.

Prawdopodobnie dryf wyeliminowałby oag, ale nie mam z tym jeszcze żadnego doświadczenia i nie wypowiem się na jego temattemat.

 

Policz sobie skalę dla swojego zestawu.

Sprawdź jak zakup astro kamerki zmieni tą wartość.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zamiast przed teleskopem dzisiejsza noc spedze na SORze (nic wielkiego, ale noc w plecy). Wiec moze zajme sie teoria. Przeczytalem instrukcje dot. ustawiania Home Position. Zalozmy, ze wiem jak ja ustawic... Ale co mi to daje? Chyba powinienem co najmniej poinformowac montaz, ze jest w tej pozycji, zeby to zapamietal... W jaki sposob? Wystarczy na koniec obserwacji ustawic w HP i wylaczyc?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie rozumiem tylko pkt 10:

10) Możemy kontrolnie sprawdzić sobie, czy ustawiona orientacja zgadza się z tą podawaną jako "Polaris Position in P. Scope" (to jest godzina, którą "na tarczy zegara" powinno wskazywać małe kółeczko z napisem Polaris)

"Ustawiona orientacja" - co to znaczy? A tę "tarczę zegara" wyobrażamy sobie patrząc przez lunetkę biegunową i traktując kółko z napisem Polaris jako wskazówkę godzinową?

Ustawiona orientacja, czyli to, co robiliśmy w punkcie 9. Punkt 10 to jest po prostu opcjonalne upewnienie się, czy wszystko zrobiliśmy dobrze. Tak, małe kółeczko z polaris traktujesz jako wskazówkę godzinową. Jak jest z lewej, to masz godzinę 9, jak z prawej to 3 itd.

To jest wskazywanie typu "wróg na piątej!", co często słychać w filmach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zamiast przed teleskopem dzisiejsza noc spedze na SORze (nic wielkiego, ale noc w plecy). Wiec moze zajme sie teoria. Przeczytalem instrukcje dot. ustawiania Home Position. Zalozmy, ze wiem jak ja ustawic... Ale co mi to daje? Chyba powinienem co najmniej poinformowac montaz, ze jest w tej pozycji, zeby to zapamietal... W jaki sposob? Wystarczy na koniec obserwacji ustawic w HP i wylaczyc?

Home Position (zwana też pozycją zaparkowaną) to jest pozycja, w której montaż startuje. To znaczy, montaż zakłada, że jest w tej pozycji przed uruchomieniem alignowania. To Ty musisz mu zapewnić, żeby faktycznie był wtedy w tej pozycji. Jeśli po obserwacjach nie składasz sprzętu, tylko będziesz go używał następnej nocy, to możesz zaparkować montaż (funkcja w utilities). Ta funkcja ustawi go w Home Position oraz zapisze punkty alignacji. Po włączeniu montaż zapyta się, czy startować z tej zapisanej pozycji. Jak dasz mu tak, to odczyta sobie wszystko i w zasadzie nie będzie trzeba już robić alignacji. Jeśli natomiast po sesji składasz sprzęt, to nie masz co go parkować, tylko wyłącz go jak stoi i przed nową sesją ustawisz na nowo ręcznie go w odpowiedniej pozycji.

Dodatkowo Home Position możesz sobie w pilocie ustawić w innej pozycji :) Jeśli masz np obserwatorium, gdzie trzeba dać nisko tubę, żeby zasunąć dach, to możesz sobie zapisać taką pozycję jako Home. Wtedy montaż parkuje się w takiej pozycji i przy starcie wie, jak ma być ustawiony.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż ustawiony na biegunową i w Home Position. Jeszcze raz dziękuję, Koledzy!

 

[sterowanie]

Doskonale się nim steruje przez Carte du Ciel - ale ze sterownikiem Celestrona :). EQMod nie łączy się z montażem :(. Dziś updatowałem w końcu firmware SynScana do wersji 3.37 (po porcie RS232, bo po przejściówce RS232/USB za Chiny nie chciał chodzić, tj. dochodził np. do 3.78% lub 10.20% i zwis). Może ten update coś zmieni.

 

[justowanie lunetki biegunowej]

Precyzja celowania GoTo jest póki co słabsza niż w moim poprzednim montażu Alt/Az. Może to wina justowania lunetki biegunowej?

Jak sprawdzić najpewniej czy lunetka biegunowa jest wyjustowana?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[sterowanie]

Doskonale się nim steruje przez Carte du Ciel - ale ze sterownikiem Celestrona :). EQMod nie łączy się z montażem :(. Dziś updatowałem w końcu firmware SynScana do wersji 3.37 (po porcie RS232, bo po przejściówce RS232/USB za Chiny nie chciał chodzić, tj. dochodził np. do 3.78% lub 10.20% i zwis). Może ten update coś zmieni.

Czy dla EQModa włączyłeś w pilocie PC Direct mode? Jaki konkretnie problem z łączeniem występuje?

 

Odnośnie lunetki, to najprościej w dzień nacelować jakiś charakterystyczny obiekt na środek i przekręcać osią RA. Jeśli krzyż jest ciągle wycelowany w obiekt, to justowanie jest ok.

 

Na precyzję goto wpływa wiele czynników i justowanie to tylko jeden z nich. Na moje oko dokładność celowania SW jest totalnie losowa :) To znaczy, jednej nocy jest super, a innej beznadziejnie, mimo że w zasadzie nic nie zmieniałem.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla EQModa włączyłeś w pilocie PC Direct mode? Jaki konkretnie problem z łączeniem występuje?

 

Nie, a powinienem? :uhm:

 

 

 

 

Na precyzję goto wpływa wiele czynników i justowanie to tylko jeden z nich. Na moje oko dokładność celowania SW jest totalnie losowa :) To znaczy, jednej nocy jest super, a innej beznadziejnie, mimo że w zasadzie nic nie zmieniałem.

 

Na to nie mogę sobie pozwolić - obiekt musi mi się zmieścić w kadrze, bo nie poprawiam nic ręcznie przed wyzwoleniem migawki. Ale to problem na przyszłość :).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW, w EQMOD ASCOM SETUP dostępne porty COM są od COM1 do COM16. Czy to znaczy, że EQMod nie obsłuży mi montażu jeśli zgłosił się on na porcie COM17 (Kierunek: Przychodzące, wychodzące jest na COM16) albo np. na COM26?

 

Eqmod.jpg

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, a powinienem? :uhm:

Jeśli łączysz się poprzez pilota z użyciem EQMod, to włączasz PC direct mode. Bo EQMod steruje bezpośrednio elektroniką w korpusie montażu, a pilot jest przeźroczysty.

 

Na to nie mogę sobie pozwolić - obiekt musi mi się zmieścić w kadrze, bo nie poprawiam nic ręcznie przed wyzwoleniem migawki. Ale to problem na przyszłość :).

Tu rozwiązaniem jest Maxim + Pinpoint. Robisz kilkusekundową ekspozycję, pinpoint rozpoznaje sobie współrzędne, poprawiasz pozycję montażu i dopiero robisz właściwą ekspozycję. Całość można oskryptować.

 

BTW, w EQMOD ASCOM SETUP dostępne porty COM są od COM1 do COM16. Czy to znaczy, że EQMod nie obsłuży mi montażu jeśli zgłosił się on na porcie COM17 (Kierunek: Przychodzące, wychodzące jest na COM16) albo np. na COM26?

Prawdopodobnie nie zadziała >16. Możesz sobie zmienić nr portu w menedżerze na dowolny. Jeśli jest zajęty, to możesz inne urządzenie wywalić na wyższy com. Najczęściej większość comów to jakieś "śmieci", które wzięły się nie wiadomo skąd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to nie mogę sobie pozwolić - obiekt musi mi się zmieścić w kadrze, bo nie poprawiam nic ręcznie przed wyzwoleniem migawki. Ale to problem na przyszłość :).

Poleganie na samym goto, bez wstepnej alignacji to slaby pomysl.

Juz alignacja EQMOD np przez CDC na 1 gwiazde znaczaco poprawia celnosc.

 

Proponuje alignowac na jakas pobliska gwiazde, oddalona np do 5stopni i potem najechac na obiekt.

Montaz powiniem sobie ladnie w ten sposob poradzic.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.