Skocz do zawartości

MaxIm DL - moja walka


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Od dzis postanowilem w koncu odpalic Maxima.

 

Na poczatek obejrzalem filmiki Jolo. Sa super!!!!

Teraz jestem na etapie podlaczenia kamer i montazu, focusera oraz wstepnie staram sie skonfigurowac PinPiont.

 

Dodalem juz do OBSERVATORY katalog GSC1.1.

Bede potrzebowal jeszcze jakiegos innego?

 

Stworzylem sobie tez workflow podlaczania urzadzen.

Moze komus na przyslzosc sie przyda.

1. Zasilacz do 230V

2.Włacz zasilacz

3. Podlaczam zasilacz do astrohuba z niego prad idzie do pozostalych urzadzen. Planuje pociagnac z osobnego zrodla zasilanie dla kamery.

4. Podlaczam wtyczke do montazu i przelacznik na 1; montaz po BT

5. Łączę astrohuba z hubem usb i huba do komputera

6. Konfiguruje sterowanie grzalkami przez astrohuba

7. Podlaczam guider do huba usb

8. Podlaczam zasilanie do silnika DreamFocusera

9. Podlaczam silnik focusera z pilotem po rs232

10. Podlaczam pilota focusera do huba usb

11. podlaczam qhy8l do huba usb

12. podlaczam qhy8l do "pudelka"

13. podlaczam zasilanie z astrohuba do pudelka qhy8l

14. odpalam Maxima i kazde urzadzenie laczy mi sie z nim bez problemu :-)

 

calosc zajmuje mi ok 8-10min, a to dopiero poczatek...

wczesniej nie korzystajac z Maxima zaczynajac od postawienia calosci skreconej na wybranuym miejscu do foto, az do odpalenia nasiwetlania pierwszej klatki schodzilo mi sie ok 45-50min. Tak calkiem na luzaka to 1h.

mam nadzieje ze nowy program jeszcze bardziej zoptymalizuje mi calosc.

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwintesencja Plug and Play :) hihi, conajmniej jak checklista w centrum kontroli lotów.

 

ale też to znam bo miałem QHY8 i inne te astro sprzęty i mnie trochę przerosły, kibicuję Tobie mocno w obeznaniu się z maximem, bo mi nie wyszło :P

ale może jeszcze kiedyś w przyszłości powalczę z foto DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzylem sobie tez workflow podlaczania urzadzen.

Moze komus na przyslzosc sie przyda.

1. Zasilacz do 230V

2.Włacz zasilacz

3. Podlaczam zasilacz do astrohuba z niego prad idzie do pozostalych urzadzen. Planuje pociagnac z osobnego zrodla zasilanie dla kamery.

Może by się jakiś elektronik wypowiedział... z dawien dawna obiło mi się o uszy, że bardziej właściwa byłaby kolejność 3, 1, 2.

 

Tayson czy za każdym razem robisz te podłączenia 7-10? Nie myślałeś żeby część okablowania zostawić na stałe na tubie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by się jakiś elektronik wypowiedział... z dawien dawna obiło mi się o uszy, że bardziej właściwa byłaby kolejność 3, 1, 2.

 

Tayson czy za każdym razem robisz te podłączenia 7-10? Nie myślałeś żeby część okablowania zostawić na stałe na tubie?

oki.

1. Podlacz astrohub pod zasilacz xbox

2. Podlacz ups pod 230V

3. Włącz ups, zasilacz xbox wlaczy sie automatycznie.

 

7-10 musze rozlaczac do transportu. normalnie sa wpiete na stale.

nie dorobilem sie jeszcze skrzyni transportowej na calosc, bez rozkladania sprzetu na 6 elementow.

- nogi

- przeciwwaga

- glowica montazu

- astrohub

- glowny setup+guider na piggy back

- kable zasilajace z zasilaczem i upsem.

 

 

to tego jeszcze:

- laptop + myszka :-)

- stolik

- krzeselko wedkarskie

- dywanik pod nogi do lunetki biegunowej

- cos czarnego do zasloniecia ekranu lapka.

 

jak naucze sie pinpoint z Maxima to odpadnie mi gamepad do sterowania montazem i pozbede sie szukacza zaburzajacego mi wywazenie.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki.

1. Podlacz astrohub pod zasilacz xbox

2. Podlacz ups pod 230V

3. Włącz ups, zasilacz xbox wlaczy sie automatycznie.

O tak, tak jest bezpiecznie :)

 

7-10 musze rozlaczac do transportu. normalnie sa wpiete na stale.

nie dorobilem sie jeszcze skrzyni transportowej na calosc, bez rozkladania sprzetu na 6 elementow.

- nogi

- przeciwwaga

- glowica montazu

- astrohub

- glowny setup+guider na piggy back

- kable zasilajace z zasilaczem i upsem.

Raczej nie wyobrażam sobie transportu setupu z założonymi nogami pod montaż, przeciwwagą etc ;) Ale serio astrohuba demontujesz? Brzmi jak sporo roboty...

 

jak naucze sie pinpoint z Maxima to odpadnie mi gamepad do sterowania montazem i pozbede sie szukacza zaburzajacego mi wywazenie.

Do opanowania w kilka-naście minut, a umiejętność bezcenna, oszczędzająca masę czasu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba zrobić dobre znaczniki na montażu! Wtedy faktycznie szukacz staje się zbędny.

Znaczniki sa od samego początku.

Po ustawieniu na biegun pierwsze go to robi mi zawsze z dokładnością ok 1,5st. Praktycznie zawsze obiekt mam przyprzy skraju fov qhy, ale mam.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, wydaje mi się, że podchodzisz do zagadnienia z nieco przesadną dbałością o szczegóły. Zobaczysz, że nie w praktyce nie jest to takie skomplikowane, jak się wydaje , a urządzenia wbrew pozorom mają duży margines na potencjalne błędy - np kolejności podłączania itp. Ważne jest natomiast, aby zapewnić dobre zasilanie ewentualnych USB-Hubów , bo często tam tkwi przyczyna dziwnych problemów ze sprzętem .

Co do pin-pointa w Maximie, to oczywiście wszystko działa bez specjalnych wygibasów , musisz tylko prawidłowo wskazać ścieżkę do katalogu gwiazd ( do pełnego folderu, a nie podfolderów - to ważne), oraz pamiętać, że pin-point gubi się, jeżeli w polu widzenia jest bardzo jasna gwiazda.

 

jak naucze sie pinpoint z Maxima to odpadnie mi gamepad do sterowania montazem i pozbede sie szukacza zaburzajacego mi wywazenie.

 

Jeszcze jedna kwestia - nie myśl sobie, że PinPoint zlikwiduje wszystkie twoje problemy z Goto - jeżeli błąd celowania w obiekt jest stosunkowo duży ( obiekt wychodzi mocno poza kadr kamery), to Pinpoint bedzie go namierzać nawet i godzinę. Podstawa to dokładne ustawienie na biegun - i to jest największy problem w ustawianiu sprzętu w warunkach polowych- warunkujące dokładne Goto, a Pinpoint to tylko wspomaganie kadrowania zwłaszcza słabych obiektów , których nie widać w krótkich ekspozycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz pamiętać, że pin-point gubi się, jeżeli w polu widzenia jest bardzo jasna gwiazda.

Nie spotkałem się z takim problemem, ale może to wynikać z tego o czym piszę poniżej.

 

Jeszcze jedna kwestia - nie myśl sobie, że PinPoint zlikwiduje wszystkie twoje problemy z Goto - jeżeli błąd celowania w obiekt jest stosunkowo duży ( obiekt wychodzi mocno poza kadr kamery), to Pinpoint bedzie go namierzać nawet i godzinę.

To nie do końca tak - a przynajmniej moje doświadczenie mówi mi co innego. Nie mając znaczników na montażu (może po tylu latach warto je zrobić :D), startuję zawsze z pozycji "home" ustawionej na oko, i nawet jeśli obiekt mam poza kadrem, to na wolnym laptopie (Core 2 Duo) rozwiązywanie pinpointa trwa minutę, no góra dwie-trzy - i wtedy jest już to dla mnie długi czas.

 

Wszystko kwestia poprawnego zrobienia zdjęcia do plate solva i ustawienia jednego parametru. Po pierwsze - pierwszą ekspozycję robimy w bin4, po drugie - z krótkim czasem naświetlania (z reguły 5-10 sekund wystarczy, jeśli nie to 20-30). Po drugie - jeśli do pierwszego solve PinPoint bierze więcej niż 30-40 gwiazd z zdjęcia, to zwiększamy Standard Deviation do 5, a nawet śmiało na maxa czyli do 8, jak to nie pomoże to skracamy czas ekspozycji. Wtedy - nawet jeśli obiekt jest poza kadrem - zaznaczona opcja "search outward spiral" powoduje, że PinPoint szuka obiektu zataczając kręgi od pozycji w której myśli, że się znajduje. Ale, że bierze do tego 20-40 gwiazd, to całość naprawdę liczona jest w minutach.

 

Podstawa to dokładne ustawienie na biegun - i to jest największy problem w ustawianiu sprzętu w warunkach polowych- warunkujące dokładne Goto, a Pinpoint to tylko wspomaganie kadrowania zwłaszcza słabych obiektów , których nie widać w krótkich ekspozycjach.

Ja bym do tego dodał wypoziomowanie montażu na linii wschód-zachód, bez tego poprawne ustawienie na polarną niewiele da :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście poziomowanie montażu należy do podstaw prawidłowego pozycjonowania na polarną, więc nie wspomniałem o tym.

Co do Pinpointa - rzeczywiście, jeżeli mont jest dobrze nastawiony na polarną ,prawidłowo podana godzina, strefa czasowa i współrzędne GPS, to pierwsze goto jest na tyle dokładne, że pinpoint nie ma większych problemów z platesolvem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie bardzo kumam po co nam sekwencja uruchomienia Twojego sprzętu. Jesli coś Ci nie działa to raczej problem jest w konfiguracji po Twojej stronie (problem z driverami/systemem), bo normalnie jeśli wszystko jest ok to włączenie zasilania powinno uruchomić wszystkie moduły bez jakichś magicznych kombinacji. Nawet jeśli po włączeniu jest chwilowy spadek napięcia na zasilaczu to regulator i tak je skompensuje. Oczywiście wiadomo ze zasilacz musi mieć zapas mocy, szczególnie jeśli używasz peltiera i grzałek. Co do podłączania nieobciążonego zasilacza, dobrze jest dać wyłącznik astrohuba/powerhuba np za dioda LED która świeci sygnalizując obecność napięcia a pobiera tyle prądu żeby regulator zasilacza nie miał wyjść wiszących w powietrzu.

Edytowane przez sq7ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson sorki, że w Twoim temacie i nie na temat ale źle się czyta Twoje posty. Nie wiem czy tak ciężko pisać polskie znaki czy użuwasz innej klawiatury?

nie mam alt na klawiaturze i tylko w krytycznych slowach wciskam go dlugopisem

 

Ogólnie nie bardzo kumam po co nam sekwencja uruchomienia Twojego sprzętu. Jesli coś Ci nie działa to raczej problem jest w konfiguracji po Twojej stronie (problem z driverami/systemem), bo normalnie jeśli wszystko jest ok to włączenie zasilania powinno uruchomić wszystkie moduły bez jakichś magicznych kombinacji. Nawet jeśli po włączeniu jest chwilowy spadek napięcia na zasilaczu to regulator i tak je skompensuje. Oczywiście wiadomo ze zasilacz musi mieć zapas mocy, szczególnie jeśli używasz peltiera i grzałek. Co do podłączania nieobciążonego zasilacza, dobrze jest dać wyłącznik astrohuba/powerhuba np za dioda LED która świeci sygnalizując obecność napięcia a pobiera tyle prądu żeby regulator zasilacza nie miał wyjść wiszących w powietrzu.

pracuje nad optymalizacja.

wczesniej musialem podlaczac wszystko pojedynczo, bo w takiej kolejnosci uruchamialem urzadzenia i poszczegolne programy. teraz maxim zalatwia wszystkoz a jednym razem i juz widze ze jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co zdzialalem w temacie obslugi Maxia?

Sterowanie kamerami i montazem dziala.

PinPiont tez smiga bez najmniejszego zajakniecia w bin2. Dodalem katalog GSC1.1

 

Maxim niby stworzyl mi jakas krzywa, ale slabo to wyglada.

Teraz jestem na etapie FM first light.

Dalem gwiazdke 5,7mag i min exp 0,5s. Przy min exp 0,1 nie wykrywal gwaizdki.....

focus wykryl mi w 44523,

 

fm01.jpg

fm02.jpg

fm03.jpg

fm04.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego Screen Stretch uzywac w Maximie?

Czy ma to wplyw na FM?

Nie, screen stretch służy tylko do wyświetlania zdjęcia. Nie ma to wpływu na zapisywany plik oraz to, co widzi FocusMax. On zawsze dostaje oryginał.

 

Widzę, że wszystko ładnie pracuje, tak trzymaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.