Skocz do zawartości

Helios 44M ostrzenie na nieskończoność


czarobest

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dostałem od znajomego obiektyw Helios-44M, więc postanowiłem go wykorzystać do makro oraz spróbować z fotografią nieba, ponieważ obiektyw który miałem do tej pory jest trochę ciemny F3.5 (a maczek to już w ogóle :)) , a ten to F2 . Zakupiłem pierścienie i adapter bagnetowy, niestety obiektyw nie ostrzy dalej niż ok. 7-9m. Aparat to Pentax K-3, z tego co czytałem to odległość matrycy od bagnetu (przynajmniej tak rozumiem) w pentax'ach jest taka sama jak w bagnetach M42 (https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance). Czyli problem chyba leży po stronie adaptera?

 

Mam dylemat czy wydać pieniądze na nowy adapter - nie wiem czy to coś pomoże.

 

Adapter, który kupiłem

http://allegro.pl/adapter-bagnetowy-na-m42-do-pentax-k20-k100-is-wwa-i5860644644.html

 

Adapter, nad którym myślę :)

http://allegro.pl/adapter-m42-na-pentax-pk-nieskonczonosc-japan-i6189156992.html

 

A może z obiektywem jest coś nie tak, a może ze mną :) ? Choć wydaję mi się, że obiektyw jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Wolę się upewnić przed zakupem.

 

Nie podniecam się, ale technicznie jest jaśniejszy, zoom o którym pisałem przy 50mm jest już F4.5 :).

Zoomy w astrofotografii się tak do końca nie sprawdzają ,są zbyt ciemne spora ilość szkła (soczewek) lepiej własnie stałka np.Helios który posiadasz

u mnie w Sony a-200 wykorzystuję wszystkie obiektywy z lat 70-tych jakie kupiłem i ostrzą bez problemu a mam ich trochę i biją na głowę niejeden obecnie produkowany obiektyw

rozdzielczością i jakością wykonania.

Sprawdź dokładnie ostrzenie na nieskończoność.

 

Dariusz W. Nelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, dlatego właśnie dlatego chciałem spróbować z Heliosem, ewentualnie w przyszłości zakupić jakiś inny obiektyw pod M42. Tak naprawdę dopiero teraz widzę, że ten zoom jest taki ciemny :).

Wydaję mi się że dokładnie sprawdziłem ostrzenie, po prostu kiedy przekręcę go na nieskończoność ostrzy... tylko, że na obiekty w odległości kilku metrów, dalej już nie da się kręcić ostrością. Mogę wrzucić zdjęcie ale to chyba bez sensu, mój adapter "pośredniczy" pomiędzy obiektywem a body, a nie tak jak napisał Kuba, pozwala na dotknięcie się obiektywu z korpusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.