Skocz do zawartości

Chiński filtr H-ALPHA


Jap

Rekomendowane odpowiedzi

Na ebay można trafić dość tanie filtry H-ALPHA

 

http://www.ebay.com/itm/Brand-New-40nm-H-alpha-1-25-Inch-Narrow-Band-Filter-for-Astronomy-Telescope-Hot-/361419275314?hash=item5426447c32:g:mS4AAOSwo6lWMzLI

 

Czy dodatkowo należy chronić optykę filtrem badera? jakiego typu efekty wizualne otrzymam po zastosowaniu filtra H? Czy choć trochę zbliżone do zdjęć z teleskopów słonecznych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ebay można trafić dość tanie filtry H-ALPHA

 

http://www.ebay.com/itm/Brand-New-40nm-H-alpha-1-25-Inch-Narrow-Band-Filter-for-Astronomy-Telescope-Hot-/361419275314?hash=item5426447c32:g:mS4AAOSwo6lWMzLI

 

Czy dodatkowo należy chronić optykę filtrem badera? jakiego typu efekty wizualne otrzymam po zastosowaniu filtra H? Czy choć trochę zbliżone do zdjęć z teleskopów słonecznych?

 

To nie jest filtr do słońca, lecz mgławicowy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, filtr ma niewiele wspólnego z prawdziwym interferencyjnym Baader Ha7nm, nie ma co się napalać.

Zwykłe czerwone szkiełko z powłoką filtra IR cut gdzie z jednej strony widmo przycina kolor czerwony a od strony podczerwieni filtr IR cut.

 

Przeczytaj uważnie ten fragment mojej strony

http://astrofotografia.republika.pl/Spectrum.htm#v1

Zauważ, że filtr interferencyjny Baader Ha 35nm ma już szeroki zakres spektrum a zwykłe szkiełko GSO Dark Red #29 w połączeniu z IR cut dało łącznie węższe pasmo niż on, a ten ebay ma szerokość 40nm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualny OIII (12nm) świetnie podnosi widzialność granulacji (generalnie robi to samo co Solar Continuum).

Z tego co czytałem, wąskie filtry H-alfa (7-12nm) jeszcze lepiej wzmacniają ich widzialność, wiec jakiś tam sens ich stosowania w obserwacjach Słońca jest.

 

Tylko to już należy oglądać z folią ND3.8, która służy do obserwacji własnie z wąskimi filtrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualny OIII (12nm) świetnie podnosi widzialność granulacji (generalnie robi to samo co Solar Continuum).

Z tego co czytałem, wąskie filtry H-alfa (7-12nm) jeszcze lepiej wzmacniają ich widzialność, wiec jakiś tam sens ich stosowania w obserwacjach Słońca jest.

No właśnie Ha działa tutaj gorzej, niż OIII. A to dlatego, że czerwony i podczerwony kolor jest przez folię źle transmitowany i pogarsza kontrast obrazu. Więc stosując Ha używamy tego "najgorszego" światła. OIII przepuszcza zielony, który jest dobrze transmitowany. Pozbywamy się podczerwieni i czerwieni, którą masakruje folia oraz niebieskiego i UV, które masakruje atmosfera. Dlatego właśnie OIII i SC są najlepsze do Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Ha działa tutaj gorzej, niż OIII. A to dlatego, że czerwony i podczerwony kolor jest przez folię źle transmitowany i pogarsza kontrast obrazu. Więc stosując Ha używamy tego "najgorszego" światła. OIII przepuszcza zielony, który jest dobrze transmitowany. Pozbywamy się podczerwieni i czerwieni, którą masakruje folia oraz niebieskiego i UV, które masakruje atmosfera. Dlatego właśnie OIII i SC są najlepsze do Słońca.

 

Poniższy wykres twierdzi zupełnie coś innego:

post-8242-0-57532700-1426820656.jpg

 

Dla światła zielonego (OIII i SC) mamy ND 5.0 a dla czerwonego (656 nm) ND ~5.2. To daje około 60% wyższą transmisje dla światła zielonego. Zresztą wynikowy biały kolor tarczy Słonecznej sugeruje że transmisja w zakresie widzialnym jest w miarę jednolita.

 

Myślę że wyglada to tak:

- Solar Continuum - bo mamy najwięcej czopków czułych na zielony kolor,

- H-alfa - bo w tym paśmie najwięcej "dzieje się" na powierzchni Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższy wykres twierdzi zupełnie coś innego:

Praktyka natomiast mówi, że w filtrze SolarContinuum bez dodatkowego IR-Cut mamy na zdjęciach masakrę, którą wywołuje przeciek w IR tego filtra (powoduje to znaczny spadek kontrastu). Po wyciąciu IR obraz nagle staje się o klasę lepszy. To oznacza, że duże długości fal są źle "traktowane" przez folię. Nie mam pojęcia dlaczego i co się tu w zasadzie psuje, ale taki jest efekt. Spadku kontrastu nie zobaczysz na wykresie transmisji, bo to nie ma nic do transmisji. Dlatego też sądzę, że Ha, jako że jest to głęboka czerwień, będzie również nieco "zniekształcona".

A w praktyce, wizualnie przez filtr Ha widać moim zdaniem dokładnie tak samo, co bez filtra. Tak ja to odbieram. Zdjęć, przyznaję się, nie robiłem przez ten filtr. Natomiast w OIII widać lekki wzrost kontrastu granulacji, a na zdjęciu jest to bardziej widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, żeby nie rozmywać tematu...

 

Z wykresów transmisji filtra Solar Continuum i sprawności matrycy CCD widać, że degradacja obrazu bez filtra IR może występować dla długości fal powyżej 800nm.

 

Ale najważniejsze jest to, co w poniższym linku:

- http://astro.ecuadors.net/imaging-the-sun-in-white-light-and-baader-solar-continuum-or-other-color-filters/

 

Rzeczywiście, obraz Słońca w filtrze H-alfa 12nm (+ folia baadera) to nic ciekawego. Dobrze wiedzieć :)

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to beda potrzebne kolejne da wykresy :)

Jak widać filtr SC zupełnie blokuje pasmo H-alfa, czyli "przeciek" IR wywołujący degradacje obrazu jest tam gdzie jego nazwa wskazuje :)

 

Poniżej charakterystyka sprawności matrycy CCD:

 

 

Tu jak widać wciąż jest stosunkowo wysoka sprawność dla fali o długości ~820nm, która przepuszcza SC.

 

A że żadne APO, a tym bardziej achromat nie jest korygowany dla pasma w podczerwieni, wiec nic dziwnego że jest tam ogromna aberracja sferyczna powodująca spadek jakości obrazu.

Ale ja to testowałem na newtonie :) A newton powinien być skorygowany dla IR. Dlatego obstawiam, że to sama folia "coś" robi z tym IR złego.

 

Ale wracajac do głownego tematu.

Znalazłem taki link:

- http://astro.ecuadors.net/imaging-the-sun-in-white-light-and-baader-solar-continuum-or-other-color-filters/

 

Rzeczywiscie, obraz Słońca w H-alfa 12nm to nic ciekawego. Dobrze wiedzieć :)

No i widzisz :) Być może wytłumaczenie tego jest inne, niż proponuję, ale efekt jest bezdyskusyjny - Ha zasadniczo nic nie daje.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.