Skocz do zawartości

Kamera planetarna do obserwatorium


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Szukam właśnie jakiejś dobrej kamerki planetarnej do kupienia w obserwatorium. Trudno powiedzieć, jaka cena, bo zasadniczo na nic nie ma pieniędzy, ale rozglądam się w przedziale 2000-4000 zł.

 

W obserwatorium fotografujemy przede wszystkim Słońce w Ha, na drugim miejscu Księżyc i Jowisza, troszkę rzadziej inne planety. Tak więc kamera powinna mieć dość dużą matrycę, żeby zmieścić sporo Słońca w kadrze. Najczęściej używane teleskopy mają ogniskowe 1000, 2000 i 3000 mm. Z uwagi na Jowisza przydałaby się jak największa prędkość kamerki. Do tego szybka kamerka pozwalałaby na rożne eksperymenty wymagające szybkiej rejestracji. Z uwagi na Słońce i do ograniczenia seeingu potrzeba jak najwięcej czułości w IR i czerwonym. Generalnie trzeba wszystkiego :)

 

Kamera musi bezproblemowo działać pod FireCapture oraz być może będzie stosowana do guidingu (Maxim). DSów raczej nie będziemy nią focić, choć przy okazji mogłaby się do tego nadawać. Nie jest to jednak kryterium. Interfejs raczej USB z uwagi na uniwersalność.

 

Przeglądając fora i internet widać, że najbardziej popularne są obecnie kamerki ASI. Duży wybór ma również Pointgrey, ale wydaje mi się, że ma wyższe ceny i niekoniecznie tak dobre osiągi (choć nie jestem pewien).

 

Zrobiłem małe porównanie kamerek ASI:

kamerki asi.jpg

 

Wielka szkoda, że ASI nie podaje wykresu QE w sakli bezwzględnej. Przez to nie wiadomo, ile to QE w zasadzie wynosi i która jest bardziej czuła.

 

ASI120 raczej odpada na początku. Jest wyraźnie wolniejsza i co ważniejsze, ma małą rozdzielczość i małą matrycę. Niewiele Słońca się zmieści. Do tego jeśli dobrze pamiętam, ma ona pierścienie newtona.

 

ASI290 ma niby najmniejszy szum, jest szybka i generalnie jakościowo chyba najlepsza, ale ma małe rozmiary matrycy. To znacznie osłabia ją do zastosowań słonecznych. Dlatego też wydaje mi się, że również nie jest najlepszym wyjściem.

 

Z drugiej strony mamy króla - ASI1600. Wielka matryca w sam raz do Słońca, czy Księżyca. Jest nieco wolniejsza od konkurencji, choć do Jowisza starczy (i tak nie wyciągnę 100 FPS z uwagi na jasność obrazu). Jednak słabo sprawdzi się do rejestracji szybkich eksperymentów. Niestety jest bardzo droga i może być problem z uzyskaniem pieniędzy. Ale gdyby się znalazły, to moim zdaniem jest najlepszym wyjściem z uwagi na najczęstsze zastosowania słoneczne.

 

Mamy po środku dwie kamery - ASI174 i 178. Ta druga to chyba nowsza konstrukcja. Ma dużo mniejszy szum i gratisowe 14 bitów (raczej nie będzie za często wykorzystywane). 178 ma większą rozdzielczość, ale mniejsze fizyczne wymiary matrycy, więc mniejsze pole widzenia. 178 jest też wolniejsza (nawet na takim samym ROI), choć nadal szybka. 178 jest też tańsza. Podsumujmy więc plusy tych dwóch:

174 - większy rozmiar matrycy (pole widzenia), szybsza

178 - większa rozdzielczość i niższa cena, mniejszy szum i 14 bit

 

Tu mam największą zagwozdkę. Nie wiem, czy lepsze większe pole widzenia, ale mniej szczegółowe, czy mniejsze, ale szczegół lepszy. Obie nie zmieszczą Słońca na ogniskowej 1000 mm, choć 174 da radę chociaż w poziomie (będzie wymagać mozaiki 2-panelowej, a 178 4-panelowej).

 

Tu kueruję pytania do was, moi przyjaciele :) Którą kamerę polecacie wybrać, jako tańsza alternatywa ASI1600? A może ta 1600 nie jest najlepsza do przedstawionych zastosowań? Czy możecie coś powiedzieć o ich QE i zdatności do focenia w Ha? Może jest jeszcze coś, o czym nie pomyślałem?

 

I bardzo ważne pytanie: Czy któraś z tych kamer ma pierścienie newtona? Ma je chyba 120, a czy któraś jeszcze? Ta cecha raczej wykluczy kamerę z rozważań.

 

I jeszcze coś: Czy do cen na stronie ZWO należy doliczyć vat, cło, czy coś jeszcze? Czy można kupować bezpośrednio u nich i jest to dobre wyjście?

 

Z góry dzięki za przeczytanie posta i odpowiedzi :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce Micron/Aptina (AS120) mają pierścienie. Matryce CMOS Sony nie. ASI1600 warto brać o ile chce się ją także wykorzystywać poza fotografowaniem Układu Słonecznego. W tej kamerze jest jakaś matryca z lustrzanki, chyba Panasonic. Czułość tych matryc jest tak wysoka, że szczegółowe QE tutaj wiele nie zmienia. IMX290 ma pik czułości przesunięty bardziej w kierunki czerwieni więc będzie trochę czulsza na H-alpha, IMX178 da dużą klatkę.

 

Point Grey też ma trochę kamer, np:

 

https://www.ptgrey.com/blackfly-50-mp-color-gige-poe-sony-imx264

https://www.ptgrey.com/blackfly-32-mp-mono-gige-poe-sony-imx265-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.