Skocz do zawartości

Pierwsze DSO - M81 & M82


lukibse

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje, wyszło Ci bardzo poprawne zdjęcie! Moje pierwsze próby były dużo gorsze :)

Ja bym został przy 30s, bo ten montaż więcej za bardzo nie pociągnie. Tutaj masz dobre, punkowe gwiazdy. Spróbuj oczywiście 60s, ale prawie na pewno nie będzie się to nadawać.

Żeby podnieść jakość zdjęć, weź zbierz 10x tyle materiału. Wtedy będzie się dało na prawdę sporo wyciągnąć.

Pop pierwsze, wrzuć większe zdjęcie. Z tej miniaturki niewiele można wyczytać. W obróbce spróbuj uzyskać mocniejszy kolor gwiazd i ich tak nie przepalaj. Obecnie masz tylko białe placki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO jest 800 i takie chyba pozostawię, przy niższym będzie za ciemno (?) z kolei przy tym 800 jest sporo szumu no ale taka specyfika mojej lustrzanki, trzeba walczyć tym co się posiada i redukować szum darkami i obróbką :). Co do czasów to sądzę, że 60 sekund da radę ale przy idealnym ustawieniu na biegun, i perfekcyjnym wyważeniu zestawu, wtedy może nawet dłuższe czasy :). Właśnie co do ustawienia bieguna to nie ogarniam tego jeszcze za dobrze, w ogóle nie rozumiem tych pokręteł od godzin miesięcy itd. Muszę przysiąść i poczytać. A co do ustawienia z grubsza - w mojej lunetce biegunowej jest dokładnie taki widok - http://www.weasner.com/lxd/techtips/images/jordan/AlignCrosshair.jpgi pytanie, gwiazda polarna ma się znaleźć na krzyżu czy w tym malutkim kółeczku co jest poniżej? Dzięki za podpowiedzi i opinie :)

Edytowane przez lukibse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz newtona (203/800) F4 (to ma znaczenie)

Ja mam newtona (150/750) F5

Ja najczęściej naświetlam na 60s z ISO 1600

 

Ty zbierasz w tym samym czasie co jak prawie 2x więcej światła.

Dlatego próbuję Ci doradzić:

Daj 60s z ISO 400 (popróbuj).

Ty masz Sony ja Canona ( nie znam Twojej matrycy).

 

Ja wyjeżdżam pod ciemniejsze niebo, Ty masz większe LP. (tu nie mam doświadczenia).

Wydaje mi się, że za dużo kontrastu dajesz podczas obróbki. (masz wszystko przepalone).

Nie wiem jak z tym LP, ale ja bym bał mniejsze ISO i dłuższy czas.

 

Trudno obrabia się taki obrazek.

Ustawienie odpowiednich parametrów podczas robienia zdjęć to jedno, obróbka to druga połowa sukcesu.

Obróbki się nauczysz.

Starałem się poprawić twoje zdjęcie, niestety poświęciłem na to tylko 30 minut.

Pozdrawiam i powiem jeszcze raz, jak na pierwsze zdjęcie - rewelacja.

 

 

 

ggg222233a4.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zbierasz w tym samym czasie co jak prawie 2x więcej światła.

Dlatego próbuję Ci doradzić:

Daj 60s z ISO 400 (popróbuj).

Ty masz Sony ja Canona ( nie znam Twojej matrycy).

porównanie Sony a Canona to jak susza i deszcz dla rolnika. Sony to chyba najgorsza rzecz jaką znam do astrofoto. mój a700 wymięka przy ISO 1600 15". obraz jest zaszumiony ale do obróbki. dalej już zdjęcia są "martwe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz newtona (203/800) F4 (to ma znaczenie)

Ja mam newtona (150/750) F5

Ja najczęściej naświetlam na 60s z ISO 1600

 

Ty zbierasz w tym samym czasie co jak prawie 2x więcej światła.

Dlatego próbuję Ci doradzić:

Daj 60s z ISO 400 (popróbuj).

Ty masz Sony ja Canona ( nie znam Twojej matrycy).

 

Ja wyjeżdżam pod ciemniejsze niebo, Ty masz większe LP. (tu nie mam doświadczenia).

Wydaje mi się, że za dużo kontrastu dajesz podczas obróbki. (masz wszystko przepalone).

Nie wiem jak z tym LP, ale ja bym bał mniejsze ISO i dłuższy czas.

 

Trudno obrabia się taki obrazek.

Ustawienie odpowiednich parametrów podczas robienia zdjęć to jedno, obróbka to druga połowa sukcesu.

Obróbki się nauczysz.

Starałem się poprawić twoje zdjęcie, niestety poświęciłem na to tylko 30 minut.

Pozdrawiam i powiem jeszcze raz, jak na pierwsze zdjęcie - rewelacja.

 

 

 

 

Ja przestalem oceniac zdjecia innych od kiedy doszedlem do wniosku ze sam nie potrafie porzadnie obrabiac .....

Fizyk5, czy uwazasz, ze jestes w stanie kogos poprawic, skoro sam nie wyprodukowales godnej polecenia fotki?

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie. Niestety mój Sony tak ma, że przy względnie niskim ISO szum jest dość znaczny, i z tym nic nie zrobię. A co do twojego porównania fizyk5 to moja tuba jest na pewno cięższa i uzyskanie dobrych fotek przy ISO i czasach które podałeś będzie mega ciężkie. ISO800 i klatki 30 sekund, ewentualnie 60 sekund czy ciut więcej przy perfekcyjnie ustawionym biegunie i idealnym wyważeniu to sądzę że to max na tym sprzęcie. Taką lustrzankę mam, i tym będę robił, sztuka to wyciągnąć max z tego co się ma :) a canon - może kiedyś, przy zastrzyku gotówki, póki co poszło sporo kasy na teleskop i akcesoria, więc to odległa przyszłość.

Edytowane przez lukibse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ustawienie polarnej ma znaczenie przy próbie 60s, ale na pewno da się we znaki PE montażu. I tego niestety nie przeskoczysz. Jeśli Twój montaż ma funkcję PEC, to możesz jej spróbować, ale chyba nie masz w ogóle wersji goto?

Nie mam GOTO. Napęd i pilot :) także jedynie porządne ustawienie zębatek, biegun i wyważenie, tym mogę walczyć żeby uzyskać dłuższe czasy i nie pojechane gwiazdy, bo chyba niczym więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka (szczerze mówiąc) ze Twoja tuba przerasta możliwości montażu. Kropka.

Neq6 do niej to zdecydowanie dobrana para.

 

Działaj z tym co masz. Jak stwierdzisz ze basta, to sprzęt na giełdę i szukasz czegoś piętro wyżej.

 

Powodzenia, trzymam za Ciebie kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o sam aparat na exosie to bede walczył z szerokim kadrem drogi mlecznej w sierpniu w Bieszczadach, sam aparacik myśle że kilkuminutowe ekspozycje na tym montażu to nie bedzie już takie wyzwanie jak z 8,5 kg tubą :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja przestalem oceniac zdjecia innych od kiedy doszedlem do wniosku ze sam nie potrafie porzadnie obrabiac .....

Fizyk5, czy uwazasz, ze jestes w stanie kogos poprawic, skoro sam nie wyprodukowales godnej polecenia fotki?

 

To samo bym powiedział ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.