Skocz do zawartości

Lustrzanka - pomoc


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Decyduję się na zakup lustrzanki z możliwością nagrywania, i małym zaszumieniem. Głównie chcę tym robić DS jak i krótkoogniskowe rzeczy (gwiazdozbiory, Iridium, ISS)
Myślę nad zakupem aparatu Canon EOS 1200D. Do tego musi dojść adapter Canon EOS -> Sony bccfc7022dfb945174d9bcebad2297bb.png. Jeśli macie inne pozycje aparatów (nowy!) do 1500zł z Canona (nie licząc adaptera) to bardzo chętnie poczytam.
Jeśli podacie też lik do takiego adaptera do kupienia w PL to będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja 100d wygląda lepiej w statystykach. mamy na stanie forum kogoś, kto korzystał :D jeśli tak to jak się spisuje przy ISO 25600?

podobno Pentaxy też są dobre do astrofoto. znajdą się jakieś dobre do tej ceny? (1500zł bez adaptera sony
bccfc7022dfb945174d9bcebad2297bb.png)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100d to bardzo przyjemny aparat. Ma funkcje raczej serii trzycyfrowej a niektóre wychodzą nawet poza tą serię. 1200d to stary odgrzewany kotlet. Canon sprzedaje je zeby wyzbyć się starych podzespołów które zostały z aparatów sprzed kilku lat :) Nic im się nie marnuje.

 

Mogę Ci potestować ISO - chcesz jakieś konkretne warunki? Z moich obserwacji wynika że ISO6400 jest jeszcze niewiele zaszumione a potem 12800 i 25600 pojawia się większy szum ale fotki ciągle nie są złe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te tanie Canony bazują na starej 18 MPix matrycy wiec niezależnie od wersji procesora obrazowanie nie licz na jakieś znaczące różnice.

 

Co do kupna adaptera Canon Eos - Sony alfa moze być problem, bo Sony ma tylko o 0,5mm większą odległość bazową. Więc adapterki nawet jeśli istnieją, to mogą mieć problem z osiągnięciem nieskończoności. Ew wersja z soczewką ale tych nie polecam.

 

Lepiej popatrz w stronę M42. Jest tam kilka ciekawych manualnych obiektywów (Sigma mini wide II 28mm, Fujinon / Takumar 55 1.8, Sonnar 135mm). Maja lepszy pierścien do ustawiania ostrości, a i przysłoną można regulować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te tanie Canony bazują na starej 18 MPix matrycy wiec niezależnie od wersji procesora obrazowanie nie licz na jakieś znaczące różnice.

 

Co do kupna adaptera Canon Eos - Sony alfa moze być problem, bo Sony ma tylko o 0,5mm większą odległość bazową. Więc adapterki nawet jeśli istnieją, to mogą mieć problem z osiągnięciem nieskończoności. Ew wersja z soczewką ale tych nie polecam.

 

Lepiej popatrz w stronę M42. Jest tam kilka ciekawych manualnych obiektywów (Sigma mini wide II 28mm, Fujinon / Takumar 55 1.8, Sonnar 135mm). Maja lepszy pierścien do ustawiania ostrości, a i przysłoną można regulować :)

w tym problem, że mam dość duży i bardzo dobry obiektyw Sonego. 70-400 mm f/4-f/5,6 i jakoś nie chcę go sprzedawać. to może jakaś lustrzanka sonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrzanki Sony maja półprzepuszczalne lustro. Dla normalnych fotek to nie problem, ale jak w astrofo zaczniesz wyciągać detale z cieni, to okaże sie że każdy jasna gwiazdka będzie miała swojego duszka :)

 

To może bezlusterkowiec Canon M? ta sama matryca co w 1200D i 100D, podepniesz do tego wszystko co jest na rynku. Do tego jest do niego ML, wiec można ustawić interwałometr i robić zdjęcia bez wężyka (którego nie ma możliwości podłączyć w tym modelu).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustrzanki Sony maja półprzepuszczalne lustro. Dla normalnych fotek to nie problem, ale jak w astrofo zaczniesz wyciągać detale z cieni, to okaże sie że każdy jasna gwiazdka będzie miała swojego duszka :)

Nie mówiąc o tym, że dzięki temu lustru 1/3 światła idzie w kosz, czyli np z lustra 200 mm robi się 133 mm :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówiąc o tym, że dzięki temu lustru 1/3 światła idzie w kosz, czyli np z lustra 200 mm robi się 133 mm :)

czyli co? bo trochę nie kapuję. chodzi o telesokp?

 

Lustrzanki Sony maja półprzepuszczalne lustro. Dla normalnych fotek to nie problem, ale jak w astrofo zaczniesz wyciągać detale z cieni, to okaże sie że każdy jasna gwiazdka będzie miała swojego duszka :)

 

To może bezlusterkowiec Canon M? ta sama matryca co w 1200D i 100D, podepniesz do tego wszystko co jest na rynku. Do tego jest do niego ML, wiec można ustawić interwałometr i robić zdjęcia bez wężyka (którego nie ma możliwości podłączyć w tym modelu).

jak to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? bo trochę nie kapuję. chodzi o telesokp?

 

jak to wszystko?

 

W Sony jest na stałe zamontowane lusterko półprzepuszczalne (zamiast normalnego tj. "klapiącego"), które 1/3 światla kieruje do wizjera, a 2/3 na matryce. Czyli sprawność układu na dzien dobry spada do 2/3.

 

Do bezlusterkowców podłączysz każdy obiektyw systemowy, bo ma dużo mniejszą odległość bazową (bagnetową). W przypadku lustrzanek to zazwyczaj 44-46mm, a dla bezlusterkowców 17-25mm (w zależności od producenta).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? bo trochę nie kapuję. chodzi o telesokp?

Chodzi o to, że lustro półprzepuszczalne podczas robienia zdjęcia ciągle puszcza część światła do wizjera/czujników, co jest jego marnotrawstwem i do matrycy dociera mniej światła, niż w zwykłym aparacie. I w efekcie uzyskujesz tyle światła, co focąc "normalną" lustrzanką i mniejszym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? bo trochę nie kapuję. chodzi o telesokp?

 

Chodzi o to że to lustro część światła odbija a część przechodzi przez nie. Ta część która jest odbita do wizjera nie jest rejestrowana no i tak jak Mateusz pisze idzie do kosza. Dał Ci porównanie np z Canonem robiąc fotki z 200mm lustra dostaniesz 100% światła a jak podepniejsz sony to tego swiatła zarejestruje się 1/3 mniej co by odpowiadało temu samemu gdybyć Canona podpiął do lustra o średnicy 133mm...

 

A do EOSa M podepniejsz wsztstko bo odległość od matrycy jest tam mniejsza a zarazem wystarczająca żeby przez odpowiednią przejściówkę podłączyć dowolny obiektym z innego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale zaraz. to lustro się nie "chowa"? przecież jak długo naświetlam to ono idzie do góry odsłaniając matrycę

 

Ono jest właśnie po to półprzepuszczalne, żeby nie musiało iść do góry. Ale być może da się wybrać, czy ma się podnosić, albo na długim czasie samo się jednak podnosi? Nie jestem specjalistą od Sony, a tylko widziałem taką lustrzankę u kolegi. U niego na pewno przy krótkich ekspozycjach lustro się nie ruszało, ale długich nie testowaliśmy... Jeśli lustro może się podnieść, to jednak Sony nie jest takie głupie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z Canonem robiąc fotki z 200mm lustra dostaniesz 100% światła a jak podepniejsz sony to tego swiatła zarejestruje się 1/3 mniej co by odpowiadało temu samemu gdybyć Canona podpiął do lustra o średnicy 133mm...

 

a tak naprawdę to 163mm bo ilość światła jest proporcjonalna do powierzchni a nie średnicy

(równocześnie rozdzielczość zależy tylko od średnicy a nie od strat światła i to się nie zmienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ono jest właśnie po to półprzepuszczalne, żeby nie musiało iść do góry. Ale być może da się wybrać, czy ma się podnosić, albo na długim czasie samo się jednak podnosi? Nie jestem specjalistą od Sony, a tylko widziałem taką lustrzankę u kolegi. U niego na pewno przy krótkich ekspozycjach lustro się nie ruszało, ale długich nie testowaliśmy... Jeśli lustro może się podnieść, to jednak Sony nie jest takie głupie :)

za każdym razem się podnosi. mogę nawet filmik zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno apropos wspomnianego EOSa M (którego też miałem). Pomimo backfocusa który jest niewątpliwie zaletą to niestety ale seria M nie jest obsługiwana z poziomu PC - to właśnie przeważyło że nabyłem EOSa 100d, który współpracuje z APT, SGP, Maximem i innymi softami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czyli jak? Skoro stracę na matrycy w EOS 100 D, a EOS M nie współpracuje z PC to co mam zrobić? Może jest ktoś kto korzystał z adaptera Sony A->CANON EOS?

 

Czy w takim wypadku, że stracę na tym to nie lepiej wydać kasę na jakąś lustrzankę sony A?

 

Jeśli tak to może ktoś mi cos poleci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.