Skocz do zawartości

Wybór lustrzanki do astrofoto


PapaSmerf67a

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu która w głównej mierze ma mi służyć do astrofotografi ale normalne zdjęcia też musi wykonywać więc zdjęcie filtra albo c60da odpada.Mój budżet to około 2900 ale 500 z tego idzie na głowice fotograficzną virtuoso wersja upgrade. Aparat(samo body) zamierzam kupić używany.Póki co zastanawiałem się nad canonem 750d/760d.

Edytowane przez PapaSmerf67a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za wersja virtuoso upgrade? Ja polecam canona 700d ponieważ do 750d i 760d nie ma oprogramowania magic lantern. Sam używam canona 700d + virtuoso na klinie paralaktycznym. Cudów nie ma, ale na początek chyba dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że jeśli chciałbyś coś lepszego to musiałbyś sporo dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancji nie stracisz bo to oprogramowanie jest zainstalowane tylko na karcie pamięci, na każdej jednej osobno trzeba instalować. Jeśli nie zamierzasz nagrywać filmów to najważniejsze funkcje do astrofotografii możesz mieć przy pomocy wężyka z interwałometrem zamiast korzystania z magiclantern. Magiclantern do zwykłych fotografii nie jest w niczym przydatny, przydaje się właśnie do filmów albo do nietypowych zdjęć (astrofoto, timelapse itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używany Canon, XXXd, byle by miał LiveView powinien być ok do astrofoto, ja bym resztę pieniędzy właśnie wydał na jakiś ciekawy obiektyw. Np 550d kosztuje 1000zł używka. Zaoszczędzoną kasę będziesz wiedział, na co wydać na długo, zanim poczujesz potrzebę zmiany aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te upgrade to wersja wraz z wymienionym dovetailem na metalowy, który w budżetowej wersji astrofoto sprawdził się doskonale. Nie wyobrażam sobie focić z Virtuoso ponownie bez niego, po prostu ciągle podmuchy wiatru uniemożliwiają fotografowanie na ogniskowych 200mm i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe funkcje w tych korpusach:

 

750D:

- lepszy AF, do tego punkty i linie do kompozycji wyświetlane na przeźroczystym ekranie LCD (w wizjerze) a nie wytrawione na matówce

- trochę lepsza matryca (jednolite szumy w cieniach) wzgledem 600D i 700D

- w miarę dobrze działający tryb AF na matrycy w LV

 

600D:

- tryb cropa w filmowaniu (zrzut z środkowej czesci kadru o rozmiarze 1920x1080 pikseli)

 

Canon 700D nie kojarzy mi sie z żadną ciekawą zastosowaną technologią :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe funkcje w tych korpusach:

 

750D:

- lepszy AF, do tego punkty i linie do kompozycji wyświetlane na przeźroczystym ekranie LCD (w wizjerze) a nie wytrawione na matówce

- trochę lepsza matryca (jednolite szumy w cieniach) wzgledem 600D i 700D

- w miarę dobrze działający tryb AF na matrycy w LV

 

600D:

- tryb cropa w filmowaniu (zrzut z środkowej czesci kadru o rozmiarze 1920x1080 pikseli)

 

Canon 700D nie kojarzy mi sie z żadną ciekawą zastosowaną technologią :).

czyli zostać przy tej 750?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoje pieniądze, cięzko tak doradzać :)

 

Ja bym jednak przy zadanym budżecie celował w używane 600D o małym przebiegu. To naprawdę fajny aparat a różnica miedzy nim a 750D to raczej detale (przydatne, choć nie wymagane). Lepiej pieniądze które pozostaną przeznaczyć na lepszy obiektyw, np. jakąs stałke typu 50mm f/1.8 STM.

 

Zresztą jak uznasz ze potrzebujesz cos lepszego, to go sprzedasz za rok czy dwa z małą stratą. 750D nawet używany straci w tym czasie więcej na wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyka gatunku. Wybieramy korpus, kierując się jego funkcjami czy wyglądem. A jakie to ma znaczenie? Powinieneś zadać sobie pytanie co chcesz fotografować, jakie ogniskowe Cię interesują, jakie obiektywy najchętniej byś miał w swojej torbie/plecaku? Dobór szkieł pozwoli Ci wybrać system, a wtedy zajmiesz się wyborem korpusu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, budżet podany, cel też. Pewnie w gre będa wchodziły obiektywy M42, wiec Nikon odpada. Pentaxa bym skreślil ze względu na dostępnosc systemowej optyki, a Sony - nieruchome lustro. Zostają nam Canony, a z racji na budzet te 3 i 4 cyfrowe. Nie ma co tu wyważać otwartych drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale że ja wyznawca Canona, to jakoś nie chciałem od razu agitować. Nawiasem mówiąc, nie kocham ich za korpusy, ale za długoogniskowe obiektywy. Od 100 do 800 rządzą i niewielu może im podskoczyć.

 

 

Wracając do sprawy, proponuję rozważyć inną opcję. Kupić najtańszy używany korpus (Canona) i jakieś przyzwoite szkło. Od razu kupić dobre, bo szkoda pieniędzy na słabe. Z "tańszych" dobrych szkieł warte uwagi są 100mm f2.8L lub 200mm f2.8L. Kupując używkę budżetu starczy na niedrogi korpus. Na razie odpuść sobie montaże. Będziesz mógł fotografować, w tym także nocne ujęcia, albo jako startrailsy albo robiąc wiele krótkich ekspozycji. Z czasem uzbierasz drugi budżet na montaż i zmianę korpusu. A wtedy DS-y będą już w Twoim zasięgu, bo dobra optyka będzie już w torbie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale że ja wyznawca Canona, to jakoś nie chciałem od razu agitować. Nawiasem mówiąc, nie kocham ich za korpusy, ale za długoogniskowe obiektywy. Od 100 do 800 rządzą i niewielu może im podskoczyć.

 

 

Wracając do sprawy, proponuję rozważyć inną opcję. Kupić najtańszy używany korpus (Canona) i jakieś przyzwoite szkło. Od razu kupić dobre, bo szkoda pieniędzy na słabe. Z "tańszych" dobrych szkieł warte uwagi są 100mm f2.8L lub 200mm f2.8L. Kupując używkę budżetu starczy na niedrogi korpus. Na razie odpuść sobie montaże. Będziesz mógł fotografować, w tym także nocne ujęcia, albo jako startrailsy albo robiąc wiele krótkich ekspozycji. Z czasem uzbierasz drugi budżet na montaż i zmianę korpusu. A wtedy DS-y będą już w Twoim zasięgu, bo dobra optyka będzie już w torbie.

 

 

A używane szkła wchodzą w grę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie tylko używane, ale przy odrobinie wysiłku, znajdziesz je w idealnym stanie i dobrej cenie. 200-tka w okolicach 2 tys., a setka nieco droższa za ok 2400. Nawiasem mówiąc, popatrz jak dobre szkła trzymają cenę. 5 lat temu kupiłem używaną 100-tkę właśnie za 2,4 tys. i dziś mogę ją sprzedać za tę samą kasę. Pokaż mi korpus, który w takim przedziale czasu tak trzyma cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2900 tylko na aparat a na obiektywy mam odłożone 700 zł

 

Odwóć proporcje. Dobry korpus kupisz, jak już będą ze dwa fajne słoiki. To obiektywy się liczą przede wszystkim.

Pomyśl tak: Kupiłem sobie mydelniczkę za 700 złotych. Myślisz, że zrobisz nią dobre, ostre zdjęcie? Nie zrobisz, bo słabe szkło nie da Ci ostrości, za to hojnie obdarzy komą i aberracją (i Bóg wie czym jeszcze.).

 

A teraz odwrotny scenariusz: mam super szkło, a korpus taki sobie. Autofokus nie taki wypasiony, pomiar światła nie idealny, ale każdym korpusem można zrobić dobre zdjęcie, nawet tym najsłabszym. Bez dobrego szkła - nijak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odwóć proporcje. Dobry korpus kupisz, jak już będą ze dwa fajne słoiki. To obiektywy się liczą przede wszystkim.

Pomyśl tak: Kupiłem sobie mydelniczkę za 700 złotych. Myślisz, że zrobisz nią dobre, ostre zdjęcie? Nie zrobisz, bo słabe szkło nie da Ci ostrości, za to hojnie obdarzy komą i aberracją (i Bóg wie czym jeszcze.).

 

A teraz odwrotny scenariusz: mam super szkło, a korpus taki sobie. Autofokus nie taki wypasiony, pomiar światła nie idealny, ale każdym korpusem można zrobić dobre zdjęcie, nawet tym najsłabszym. Bez dobrego szkła - nijak.

Dzięki wielkie przekonałeś mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.