Skocz do zawartości

Teneryfa - La Palma 1-12 czerwca


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisalem ze przyjechalem tu na astrowyprawe. Nie napisalem ze jest tu zawsze beznadziejne niebo, bo na pewno nie jest. Napisalem tylko ze tu i teraz nie ma kompletnie warunkow do obserwacji i obojetnie czy na plazy czy Teide i tyle w temacie. Przyjechalem tu na lezak i z tego jestem zadowolony a przy okazji podzielilem sie swoja opinia. Koniec.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie skaczcie sobie do oczu na poziomie Onetu. Zarówno zaciekła obrona jak i atak, czy to na wyspę, czy personalny jest nie na miejscu. Z jednej strony nie ma się wpływu na warunki pogodowe, z drugiej strony na podstawie jednorazowego wyjazdu trudno wypowiadać się ogólnie o warunkach panujących na wyspie, zwłaszcza przy braku próby ich rzeczywistego wykorzystania. Ludzie potrafią planować wyjazdy na zaćmienia słońca na drugą półkulę i za grubą kasę, i oglądać ostatecznie tylko chmury. Przecież to niczyja wina i nie ma powodu wszczynać z kłótni. Pogoda ma prawo być zła i tyle. Sebastianus masz prawo być rozczarowany, ale zrozum też przyczyny tego rozczarowania.

Edytowane przez Blondas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Po angielsku znalazłem tylko informację, że zdarza się 2-3 razy do roku i trwa 2-3 dni.

Może ktoś mógłby po hiszpańsku znaleźć jakieś dane statystyczne - jakie miesiące, w danym roku ect..?

Zjawisko Calimy na Kanarach występuje bardzo rzadko w ciągu roku i nie ma na to jakiejś reguły kiedy aczkolwiek w okresie letnim prawdopodobieństwo jest większe i w lipcu oraz sierpniu może wystąpić nawet dwa razy w miesiącu. Kolega miał akurat pecha, że tak trafił. Pył z nad Sahary potrafi rozpościerać się na kilka kilometrów od powierzchni Ziemi także nic dziwnego, że nawet na Teide nic nie było widać, bo piach bardzo szczelnie przykrywa niebo. Calima trwa zazwyczaj 3 dni, a potem wszystko wraca do normy i można cieszyć się pięknym niebiem i słońcem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zaplanowany wyjazd na początku marca w tym roku. Niestety zrezygnowałem z powodu pogody na Teneryfie. W górach była masa śniegu , droga z południa w góry otwarta była tylko do Vilaflor . Jak sprawdzałem na kamerkach z obserwatorium to zachmurzenie bardzo często było nawet powyżej 2000m . Oczywiście nie musi to być regułą , jednak trzeba się liczyć z możliwością złych warunków pogodowych.

ps Nawet w Adeje w ciągu tygodnia na początku marca miało temperatury rzędu 16-18 stopni i codziennie zachmurzenie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie musi to być regułą

 

Raczej nie jest :) Byliśmy w zeszłym roku w marcu i powitało nas 25-27 stopni na dole, a śnieg widziałem w mikroskopijnych ilościach tylko na szczycie Teide ;)

Max był w tym roku i przysłał mi sporo zdjęć zaśnieżonej kaldery ale nie zgłaszał żadnych problemów z wyjazdem gdziekolwiek ;)

 

^6213AF1596D9B82F0B06A4829B732FE41A94BD0A174A89C546^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

ten sam program czy cos nowego?

 

Właśnie przyszedł mi do głowy...Maraton Messiera :)

Wyzwanie kusi niesamowicie.

W okolicach 25 marca przyszłego roku, między szerokością geograficzną 12 a 37 stopni (Kanary to okolice 28-go równoleżnika) można zgarnąć w jedną noc wszystkie 110 obiektów :read::astronom:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Mimo wielu teleskopów zlokalizowanych w Obserwatorium, zdecydowanie najbardziej rzucają się w oczy dwa potężne (17 metrów) lustra teleskopu Magic, służącego do obserwacji w zakresie promieniowania gamma. Z tego co się później dowiedzieliśmy, w planach jest wybudowanie kolejnych (większych) tego typu urządzeń. Poniżej obecnych zabudowań obserwatorium prowadzone są prace budowlane. Trzeba będzie sprawdzić co się tam jeszcze ciekawego buduje ;)

 

W końcu zapomniałem o tym doczytać, ale kilka dni temu wyskoczyła mi informacja na FB. Jak wspomniałem w cytowanym poście, dowiedzieliśmy się, że kolejne będą większe, ale takiego rozmachu się nie spodziewałem :)

 

Na La Palmie zostanie zbudowanych 19 teleskopów Czerenkowa, służących do obserwacji promieniowania Czerenkowa, generowanego przez oddziaływanie wysokoenergetycznego promieniowania gamma z ziemską atmosferą. Stosowną umowę podpisano dopiero we wrześniu, ale będąc tam w czerwcu widzieliśmy prace ziemne pod prototyp dużego teleskopu.

 

Co znaczy dużego? Obecnie działające na La Palmie teleskopy MAGIC (widoczne poniżej jako dwie białe "kratownice") mają średnice po około 17 metrów. Cały nowy kompleks będzie się składał z 4 dużych (23 metry) i 15 mniejszych (12 metrów).

 

 

32835056736_c1ac9633ca_h.jpg

 

North-Array-1.png

W celu uzmysłowienia sobie ogromu projektu, poniżej nasze grupowe zdjęcie pod jednym z MAGIC'ów ;)

 

gallery_19663_44_201181.jpg

 

 

https://www.cta-observatory.org/about/array-locations/la-palma/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sorry za odgrzewanie tematu, ale zorientowałem się właśnie, że EasyJet zamierza latać cały rok (w tym również letni sezon) z Berlina SXF na La Palmę. Zazwyczaj rozkład kończył się wczesną wiosną, a tu niespodzianka.

 

Ceny lotów zaczynają się od 300-400 zł return, co oznacza MEGA OKAZJĘ na odwiedzenie tej pięknej wyspy i obejrzenie np. Omegi Centauri :)

 

Korzystajcie, serdecznie polecam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.