Skocz do zawartości

Skylux Bresser 70/700


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem "szczęśliwym" posiadaczem teleskopu Skylux Bresser 70/700 wersja EL.

"Szczęśliwym" bo mam trochę z nim problemów, ale o tym w trakcie. Po kolei.

Teleskop nabyłem z drugiego obiegu, nosiłem się z zamiarem zakupu czegokolwiek sensownego na początek przy bardzo ograniczonym budżecie. Nie chciałem inwestować bo : nie miałem z czego i nie byłem pewien czy złapię tzw. bakcyla.

Dawno temu w czasach nastoletnich byłem niezłym zapaleńcem i z ruską lunetą Turist przeczesałem całe nocne miejskie niebo na tyle na ile mi ono pozwalało. Później nastąpiła prawie 20 letnia przerwa i teraz od tygodnia "zachorowałem" na nowo.

Dlaczego Skylux?.

Problem doboru nowego teleskopu na początku, ma chyba każdy początkujący. Na innym forum gdy zapytałem o ten sprzęt, odpowiedzi były raczej negatywne w stylu (dołóż i zainwestuj w coś lepszego, lub kup lornetkę), opinie się zmieniły gdy powiedziałem że mogę go kupić poniżej 200pln. Odpowiedź była jedna - za tą cenę bierz. No i wziąłem.

Dlaczego warto kupić ten teleskop w takiej cenie?.

- Podobno markowy bresserowy obiektyw.

- Bresserowy montaż paralaktyczny (odpowiednik EQ-3) z mikroruchami.

- Całkiem niezły Kellner 20mm i barlow (tutaj zależy co się patrzy, ale to później).

Podsumowując w tej cenie ciężko złapać coś lepszego.

Na koniec dodam, że teleskop był nowy, zaklejony taśmami na wyciągu, jedynie okular 4mm jest porysowany lub ma jakąś wadę fabryczną.

 

Ok.

Na początek pozytywy.

Mikroruchy - rewelacja, można spokojnie śledzić upatrzony obiekt.

Teleskop jest w miarę mały i lekki, tutaj można mówić o mobilności.

To co naprawdę ładnie widać a czego nie mogłem dobrze lub w ogóle zobaczyć w lunecie.

- Bardzo wyraźne pierścienie Saturna,

- dwa pasy na Jowiszu (największy hicior jak do tej pory dla mnie).

- M13 w Herkulesie (na razie jedyny obiekt DS, jaki złapałem tym sprzętem), ładna gromada.

Reszta przede mną.

CDN.

 

 

 

 

 

Edytowane przez wampum
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cieszmy się z małych rzeczy bo, wzór na szczęście w nich zapisany jest..." - taki tekścik mi się przypomniał kiedy czytałem Twojego posta.

I bardzo dobrze, że kupiłeś tego Skyluxa, bo lepiej mieć taki teleskop, niż nie mieć żadnego. A jeszcze lepiej, że potrafisz się nim cieszyć :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko.

Wczoraj było bardzo dobre niebo, było w miarę chłodno i przejrzyście.

Mimo poświaty wielkomiejskiej mogłem obserwować poświatę drogi mlecznej aczkolwiek bardzo delikatną.

Wiem już jaka jest przewaga pomiędzy lunetą a teleskopem.

Próbowałem złapać M57 w Lutni, nie udało mi się, ale ogrom gwiazd w tym obszarze był powalający, jak Wy się odnajdujecie gdy w okularze jest gwiazda na gwieździe?, sam widok rewelacyjny.

To co mi się nie udało:

M92 poza zasięgiem bo za wysoko (dach mi zasłania).

M3 - no właśnie nie jestem pewien co widziałem....bardzo delikatną mgiełkę na granicy możliwości teleskopu, obiekt mniej więcej na prawo od Arktura. Trochę dziwne, bo M3 ma jasność gwiazdową koło 6,5 magnitudo, a teleskop dociąga do 10M, nie wiem czy to było M3.

M71 - nie zobaczyłem, ale chyba trochę wyżej złapałem koleją mgiełkę M27 (Hantle)?.

Obszar na prawo od warkocza bereniki,wg map pełno M-ów, nie złapałem żadnego.

 

Czerwony Arktur - bardzo ładny chociaż przy tak jasnych gwiazdach widzę przebłyski czy też odblaski w okularze co trochę przeszkadza.

Altair - też ładny widok.

 

Jak widać powyżej trochę błądzę po nieboskłonie.

Problemem jest tutaj nieustawny szukacz, nie da się go dokładnie wycentrować-próbowałem kila razy. Śruby regulacyjne nie pozwalają na wycentrowanie na obiekcie typu komin, wiatrak. Wygląda to tak że śruba ciągnie lunetkę do pewnego momentu następuje max i kręcąc dalej lunetka ucieka w przeciwnym kierunku odchodząc od pożądanego obiektu.Próbowałem regulować odkręcając całą podstawkę szukacza, bez rezultatu.

Drugim problemem jest nieumiejętność ustawienia montażu paralaktycznego. Podniosłem się na "linijce" (nie wiem jak to się nazywa) na około 52 stopnie i właściwie nie wiem co dalej?. Nie mam żadnej skali, mam tylko na jednej nodze statywu wygrawerowany "N" czyli północ. Nie rozumiem opisów podawanych w sieci, także nie przywołujcie mi ich ponownie. Ogólnie poruszam się po niebie jakimiś łukami które nie są równoległe do obrotu ziemi. Musze więc po kawałku ruszać mikroruchami (góra-dół) a później boki - bardzo upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ja mam identyczny teleskop. Co do twoich obserwacji to przeczytaj mój post w temacie Pochmurne Noce to zmarnowane noce...

Zobaczysz że widzę to samo, a więc dla mnie M10 np to delikatna mgiełka niestety.

Najładniej do tej pory prezentowała się Mgławica Pierścienowa w Lutni.

 

Co do szukacza to zapomnij o jego poprawnym ustawieniu. Delikatne dotkniecie i już po wszystkim. Mi do dzisiaj nie udało się go ustawić i jedynie co robię to sprawdzam na jowiszu np. gdzie jest niby środek i tak szukam z małym powiększeniem, a później coraz większe. Dokupiłem do tego telepka okular 10mm w delta optical i naprawdę sprawuje się super. Nie używam dołączonego Barlowa bo jest beznadziejny i znacząco pogarsza jakość obrazu.

Powiem Ci, że co do ustawienia teleskopu to miałem go ustawionego na jakieś 52-57 stopni ale niedawno zrezygnowałem z tego bo tylko mi przeszkadzało. Obecnie ustawiam teleskop na wprost miejsca obserwacji ręcznie i to bardzo ułatwia mi nawigowanie i poruszanie się po niebie. To sprawia że nie poruszam się łukami ale prawo lewo i góra dół.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o szukacz, to najpierw nalezy ustawic metalowy ''zderzak'' a potem dwiema plastikowymi srubami regulujemy jego prawidlowe ustawienie. Ale i tak przy dalszej jego obsludze, nalezy byc ostroznym, aby go nie przestawic, wystarczy do tego lekkie uderzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam zagwozdkę.

Oglądając ostatnio księżyc w pierwszej kwadrze wyraźnie widziałem ciemnoniebieską lub fioletową obwódkę na obwodzie jasnej strony naszego satelity.

Krecha była dość gruba i bardzo wyraźna. Czy to była aberracja?.

Na planetach nie zauważyłem tego zjawiska.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie aberracja chromatyczna, przy jasnych obiektach wyskakuje mocniej. Na to jest rada, są filtry do zmniejszania tego efektu.

 

Kitowe okulary do tego teleskopu są dość marne, dobrze jest je wymienić na cokolwiek innego jakieś niedrogie GSO.

Czytam, czytam i się pytam.

No więc co do samego sprzętu.

Mam nowszą wersję (prawdopodobnie gorszą). Najwyraźniej jakiś manager zmodyfikował swoja tabelkę exela, i ciął koszty.

Moja wersja to montaż AZ z klinem paralaktycznym.

Odrośnik plastikowy, już zauważyłem że odbija refleksy świetlne - będę go jakoś wyczerniał od środka.

Co do samego wyciągu, na szczęście jest matowy i nie ma luzów nawet na maksymalnym wysięgu.

Szukacz, jak wyżej wynika z postu tragedia, ustawiam się na czubek tuby (przynajmniej uczę się tak robić).

Co do okularów - mam aktualnie tylko 20mm - nie wiem czy jest dobry, czytałem że ta dwudziestka to całkiem dobrej jakości RKE, a zgodnie z zasadą dla refraktorów im mniej szkła po drodze tym lepiej. Ale na moim okularze jest napis "H=20m" i cały czas się zastanawiam czy to Huygens, czy opisana jest ogniskowa. Rozebrałem niesprawnego 4mm, tam na pewno jest Kellner (jedno szkło podwójnie sklejone).

Co do okularów - bo muszę mieć przynajmniej jeszcze jeden - czytam i czytam i.....wiem coraz mniej.

Jest tyle opinii, większość bardzo różnych. Jedyne co się czasami powtarza że do tego tylu teleskopu dobrze nada się orciak lub dobrej klasy RKE (ale odwrócony Kellner jest praktycznie niedostępny).

Aha myślę jeszcze o inwestycji w dobrego barlowa, ale cały czas się zastanawiam czy w taki teleskop warto inwestować nawet średnią kasę, Na gwizdkę zamierzam kupić już coś bardziej konkretnego.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość odzwierciedla cena. Taki teleskop jest raczej do nauki. Niemniej jednak można nim prowadzić obserwacje. Okular "H" to Huygens. Mozliwe, ze to przede wszystkim okular daje aberrację, bo sam teleskop ma na tyle duza krotnosc średnicy w światłosile, ze pokazuje raczej małą aberrację.

Robiłes test gwiazdy, czy dobrze ustawione sa soczewki? Gwiazda musi dawać idealnie okrągłe dyski. Zarówno za ogniskiem, w ognisku jak i przed ogniskiem, ale to juz chyba lepiej zrobic z lepszym okularem.

Czy warto dokupowac lepsze okulary do tego teleskopu... Zależy jaki chcesz mieć następny... Ale nawet jak kupisz lepszy okular i nie będzie on pasował do następnego teleskopu, to mozesz go zawsze odsprzedać - dobre okulary sa chodliwe na giełdzie. :) Ale nie ma co szaleć - dobrej marki czterosoczewkowy Plossl lub ortoskopowy wystarczą, a nawet beda wskazane do tego teleskopu.

 

PS1 Aberrację wywołuje tez atmosfera, jesli obiekty są nisko nad horyzontem (tzw. dyspersja atmosferyczna). Ale wówczas to wyglada jak przesuniecie barw - mniej wiecej jak poniżej.

wunkHnI.jpg

 

PS2 Huygensy to bardzo dobre okulary (jeśli sa dobrze wykonane) ale dla bardzo małej światłosiły rzędu f15 dla 70mm srednicy. Maja jednak małe pole widzenia i to może rzutowac na odnajdywanie obiektów.

 

PS3 Najlepiej sprawuje sie w takim teleskopie szukacz typu Red Dot. Ale... spróbuj odszukiwac obiekty obydowama otwartymi oczami nawet tym co masz, pomimo powiekszonego i obróconego obrazu. W dzień dokładnie go wyjustuj na jakims obiekcie.

 

PS4 Do obserwacji planet, Księżyca, gwiazd podwójnych - to polecałbym dłuzszego brata tego Bressera - refraktor 70/900 - dawane przez niego obrazy sa znacznie lepsze.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim bądź razie pytanie o Plossla.

Prawdopodobnie mogę taki kupić w bardzo dobrej cenie.Jeden ma opis "multicoated" drugi nie.Czy na rynku są kitowe Plossle.Czy może jako Plossl z nazwy oznacza dobry okular, nieważne jakiego producenta?.

Edytowane przez wampum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl to rodzaj konstrukcji okularu, nazwany tak od nazwiska konstruktora. Jakość może być różna...

Ja bym celował w Plossla Vixena, ewentualnie GSO

http://www.astrokrak.pl/okulary-gso/1276-okular-gso-plossl-9mm-125.html

https://www.astrozakupy.pl/okular-plossl-npl-10/856/

Chociaż jesli miałbym wybierać to wybrałbym okular Abbego (ortoskopowy)

http://www.astrokrak.pl/baader/2334-okular-baader-planetarium-classic-ortho-10-mm.html

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjęcia księżyca, ja to tak widzę:

IMG_20160618_234658.jpg

Na obwodzie widac niebieska obwodke, i dalej

IMG_20160618_234637.jpg

IMG_20160618_234554.jpg

 

Dodatkowo patrzac przez okular pod pewnym katem, widze takie okregi na boku pola widzenia (na obudowie okularu)

IMG_20160618_234033.jpgIMG_20160618_233950.jpg

Dodatowo widze wyraznie pierscionek metalowy na laczeniu widoku okularu a ciemnej powierzchni, jakas czesc srednicy odbija sie od swiatla ksiezyca.

 

czy to wina okularu, czy bardziej samego teleskopu?.

 

Aha zdjecia robione spartphonem z reki, wiec drgania i walka o os w okularze, nie do precyzyjnego wyostrzenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcia! :)

A co do meritym - jak to wyglada w dzień na antenkach?

Typowa aberracja chromatyczna (tzw. podłuzna) wygląda tak http://toothwalker.org/optics/chromatic.html :

img_3682.jpgimg_3683.jpg

U ciebie to wyglada na boczną:

img_3622.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich obwódek możesz zastosować Baader Fringe Killer filtr, albo Semi Apo filtr baadera, tylko są dość drogie, ja za używany na giełdzie 2 calowy zapłaciłem 160 zł. W kitowych okularach dodawanych do Skyluxa tuleja okularu jest chromowana, również od środka :( - po prostu trzeba ją wyczernić albo zmienić okular na lepszy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien co do tej aberracji poprzecznej, ale zdaje sie, ze u mnie kiedyś pomagało poluzowanie soczewek w obiektywie (poluzowanie pierścienia zaciskowego). W niektórych wypadkach jest jednak odwrotnie i pomaga wieksze zacisniecie. Jesli to nie ma zupełnie znaczenia przy tego rodzaju aberracji - to prosze poprawcie mnie, bo juz sporo czasu upłynęło od kiedy bawiłem sie SkyLuxem w optyka ;) i mogę coś mieszać...

 

W kazdym razie zobacz jak wygląda rozogniskowana gwiazda - czy daje idealne kółko czy elipse?

Przestydiuj to http://www.telescope-optics.net/lateral_color.htm

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę w nowym poscie - bo ważne, a przypomniało mi się, ze kiedys miałem okular, który był winien za taki właśnie obraz. Tak wiec na razie nic nie kombinuj, tylko spróbuj poobserwowac z innym okularem. Zresztą f10 przy 70mm srednicy to i tak za mało na okular Hygensa...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularu, właśnie jestem w trakcie "negocjacji" Plossla. Trochę się obawiam bo to z OLX i nie mam gwarancji że nie zostanę wy...ny.

Na razie mam sprawną tylko 20tkę jak wcześniej napisałem.

Drugi temat, który chciałem poruszyć to właśnie rodzaj okularu. Czy zawsze jak jest np. H=20mm to oznacza Huygensa?.

20-tka jest nierozbieralna (przynajmniej ja nie mogę), za to niesprawny okular 4mm rozebrałem i wygląda on tak:

IMG_20160619_113604.jpg

IMG_20160619_113641.jpg

 

IMG_20160619_113802.jpgIMG_20160619_114011.jpg

 

Patrząc na soczewki i porównując z wiedzą ogólno-dostępną mi wychodzi że to jest ten typ.

Kellner.jpg

 

Soczewka (ta w czarnym pierścionku) jest płaska z jednej strony a z drugiej lekko wypukła.

 

Jeśli źle interpretuję to dajcie jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typy okularów sa raczej dobrze opisane, chociaż jest bajzel z nazwami "super". Ogniskowe czasami znacznie odbiegają od tego co widnieje w opisie.

Tutaj sa szkiełka okularów http://www.astrophoto.co.uk/surplusunmountedsets.php

Kellner wyglada tak:

L3714_1.jpg

 

PS jakiego Plossla kupujesz? 10mm? Jakiej marki?

 

EDIT

Kol. _vk_ zauważył, ze na powyższym zdjęciu źle są ułożone soczewki - nie spostrzegłem tego wcześnie j- dzięki!

W każdym razie schemat typowego Kellnera wygląda tak (mam nadzieję, że teraz dobrze ;) - soczewka bliższa gwiazdom powinna być ułożona większą wypukłością w kierunku oka ):

bild-19.gif

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc dzisiaj pozamiatał!.

Dzisiaj zrobiłem coś co dla większości z Was jest wbrew zasadom.

Oglądałem planety i Księżyc okularem o ogniskowej 4mm co daje powiększenie x175, czyli dużo powyżej rozsądnej możliwości rozdzielczej dla tego refraktora.

Moja 4-ka jest popękana lub mocno porysowana na szkle, widok jest jak przez pajęczynę z szarymi martwymi polami, jednakże są miejsca gdzie przesuwający się obiekt przez chwilę jest "czysty". Jest to na pewno mało komfortowe obserwowanie.

Na tym powiększeniu obraz jest lekko rozmyty, aczkolwiek nieznacznie, problemem jest tutaj precyzyjne wyostrzenie, bo wyciąg jest bardzo czuły a przy ruszaniu wyciągu powstają bardzo duże drgania, trzeba ostrzyć bardzo delikatnie i precyzyjnie.

Na Jowiszu udało mi się rozdzielić 2 księżyce które aktualnie są obok siebie (w normalnym powiększeniu widać było tylko 3). Przez pajęczynkę w okularze nie jestem pewien ale wydaje mi się że zobaczyłem tez trzeci pas na powierzchni największej planety US.

Mars - przez chwilę widziałem chyba ciemniejszą strukturę na jego powierzchni.

Saturn - Pierścienie bardzo wyraźnie oddzielone. Wydawało mi się że widzę przerwę Cassiniego, ale muszę sprawdzić miejsce przerwy w pierścieniach, żeby się upewnić.

Księżyc - rewelacja, takich szczegółów zboczy i dna kraterów nigdy się nie spodziewałem. Cudowny widok. Co ciekawe na księżycu nie zauważyłem znaczącego pogorszenia obrazu dla powiększenia x175, powiem więcej wg mnie komfort oglądania jego powierzchni wzrósł bo światło zrobiło się bardziej żółtawe i nie razi tak w oczy jak np. przy x35+ barlow.

 

A teraz mnie zabijecie - zrobiłem coś jeszcze. do tej czwórki założyłem Barlowa. Nie wiem jakie miałem powiększenie, bo barlow niby jest x3 ale chyba jednak mniej.

Udało mi się złapać Saturna - widok to rozmazane krawędzie planety z wyraźnym odcięciem pierścieni.

Księżyc - no i tutaj właśnie pozamiatane. Udało mi się w miarę dobrze wyostrzyć obraz - widok krateru w którym jest jeszcze mniejszy krater mnie rozwalił.

Widok wzniesień na krawędzi księżyca (na tle ciemnego kosmosu)- szczęka opada.

Po raz pierwszy jak oglądam nocne niebo musiałem przesuwać się kątowo wzrokiem po widzianym obrazie żeby zobaczyć całość wyświetlaną w okularze.

Zrobiłem tez mały eksperyment, odkręciłem soczewkę barlowa i ja obróciłem zmieniając ogniskową, ale nie zauważyłem jakiś różnic w widoku który daje barlow.

Ogólnie bardzo udany wieczór ze Skyluxem. Czekam na obiekty wg tabeli Wimera - ale to jak księzyc bedzie w nowiu.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę księżyc "wypala oczy" przez teleskop dzięki wymianie okularów , obraz ciemnieje , powiększa się, faktycznie dobrze widać , i jeszcze filtry można wkręcać żeby opanować "blask", cień się przesuwa , zawsze jest co oglądać , można porównać z atlasem ,przeczytać co się widzi,Księżyc to ciekawy obiekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lornetkę księżyc "wypala oczy"

To tak na poważnie czy żartujesz?, ze słońcem to wiem, siła i jasność odbicia promieni słonecznych jest aż tak duża?.

Eeee...chyba ściemniasz, mam dwie ruskie lunety i bez problemu można oglądać księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolega ma jakąś kosmiczną lornetę :) Przez mojego Nikonka Księżyc jest dość jasny tylko podczas wysokiej pełni, ale żeby wypalał... no to chyba nie ;) Co innego przez teleskop, może oślepić.

 

Wampum co masz na myśli pisząc, że "siła i jasność odbicia promieni słonecznych jest aż tak duża?" - to jest pytanie o obserwacje Słońca? Wiesz że bezwzględnie należy stosować filtry słoneczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.