Skocz do zawartości

127 APO Meade


vlado

Rekomendowane odpowiedzi

witam

kilka słów ważnych wiadomości:

szczerze mówiąc wyciagnałem wczoraj to APO po 2 latach w piwnicy bo skusił mnie triplecik MARS,Jowisz,Saturn.Dnia następnego stwierdziłem ,że trzeba sprzedać bo sie tylko marnuje.

Dzisiaj przyjrzałem sie dokładnie obiektywowi i zauważyłem jakby delikatną pajęczynkę przy tubusie od środka z wolnym polem centralnym.Nie wiem czy to niteczki kurzu czy pająk -:).

Na ostrość,jakość obrazu i w dzień i w nocy nie ma żadnego wpływu-sprawdzałem na liściu drzewa na 300 m - nic idealny obraz.Załączam fotki obiektywu.

Dodam odpowiedzi na pojawiajace się pytania:

- katówka meade 2'' dielektryczna

-dekielek,zaślepki,śrubki wszystkie

- walizka auluminiowa

- focus i mikrofocus chodzi płynnie i ostrzy b.dobrze

- nie focę stosowałem tylko do wizuala

-jestem pierwszym włascicielem

- obiektyw jest rozbieralny-oczywiscie nie ruszany

-można przyjrzeć się zestawowi osobiscie zapraszam

pozdr

post-17781-0-86891200-1465313567_thumb.jpg

post-17781-0-99031500-1465313581_thumb.jpg

post-17781-0-38189600-1465313600_thumb.jpg

post-17781-0-50805300-1465313609_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - na powłokach antyodblaskowych mieszka sobie grzyb / pleśń i powoli zżera sobie te powłoki (i wartość teleskopu) To efekt trzymania teleskopu 2 lata w nie-do-końca-suchej piwnicy bez możliwości wietrzenia.

 

Ja niniejszym zwalniam rezerwację :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeżeli nie doszło jeszcze do uszkodzenia i nadżarcia powłok to pozostaje tylko kwestia umycia po rozebraniu obiektywu i po sprawie , kolimacja po złożeniu to też nie problem.Robiłem już parę takich obiektywów i czasami okazywało się że jest jeszcze wszystko OK.

Cena jest moim zdaniem przyzwoita , posiadaliśmy w naszym obserwatorium w Krakowie taki sam Refraktor i obrazy jakie generował były przyzwoite , może nie tak dobre jak w Dobrym 120 ED na szkle FPL 53 , ale i tak przyzwoite , jest to tryplet na szkle FPL 51 jak dobrze pamiętam.

Proponuję wysłać do Serwisu np w AK i sprawa będzie jasna , tak czy siak Polecam zrobić to jak najszybciej , gdyż szkoda aby powłoki zostały poważnie uszkodzone.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeżeli nie doszło jeszcze do uszkodzenia i nadżarcia powłok to pozostaje tylko kwestia umycia po rozebraniu obiektywu i po sprawie , kolimacja po złożeniu to też nie problem.Robiłem już parę takich obiektywów i czasami okazywało się że jest jeszcze wszystko OK.

Cena jest moim zdaniem przyzwoita , posiadaliśmy w naszym obserwatorium w Krakowie taki sam Refraktor i obrazy jakie generował były przyzwoite , może nie tak dobre jak w Dobrym 120 ED na szkle FPL 53 , ale i tak przyzwoite , jest to tryplet na szkle FPL 51 jak dobrze pamiętam.

Proponuję wysłać do Serwisu np w AK i sprawa będzie jasna , tak czy siak Polecam zrobić to jak najszybciej , gdyż szkoda aby powłoki zostały poważnie uszkodzone.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

 

Witam Panie Krzysztofie

 

To ja kupiłem od Andrzeja tego Meade 5000.

Czyżby ten Meade na szkle japońskim był gorszy od dużo tańszych popularnych 120 ED na szkle FPL53 ?

 

pozdrawiam piotr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie gorszy, ale prawdopodobnie ma już swoje lata. Przeszedł przez parę rąk i nie zawsze był właściwie traktowany / przechowywany, stąd może mieć zabrudzenia czy nawet grzyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeżeli nie doszło jeszcze do uszkodzenia i nadżarcia powłok to pozostaje tylko kwestia umycia po rozebraniu obiektywu i po sprawie , kolimacja po złożeniu to też nie problem.Robiłem już parę takich obiektywów i czasami okazywało się że jest jeszcze wszystko OK.

Cena jest moim zdaniem przyzwoita , posiadaliśmy w naszym obserwatorium w Krakowie taki sam Refraktor i obrazy jakie generował były przyzwoite , może nie tak dobre jak w Dobrym 120 ED na szkle FPL 53 , ale i tak przyzwoite , jest to tryplet na szkle FPL 51 jak dobrze pamiętam.

Proponuję wysłać do Serwisu np w AK i sprawa będzie jasna , tak czy siak Polecam zrobić to jak najszybciej , gdyż szkoda aby powłoki zostały poważnie uszkodzone.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

 

Jeśli prawidłowe złożenie soczewek w triplecie po ich wyjęciu jest prostą sprawą to gratuluję wyobraźni...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuje Koledze za Gratulacje , ale wcale sprawa nie jest tak trudna jak by to się wydawało. :icon_biggrin:

Owszem jeżeli ktoś pozmienia względne Fabryczne ustawienia to jest zabawa jak tra la la o ile nie ma markerów , ale przy umiejętnej rozbiórce to jak rozbierać obiektyw zwykłego Edka 120 ED , których rozbierałem i kolimowałem masę.

No cóż nie lubię się przechwalać , ale nie widzę problemu , jestem pewien na 90% że grzybek jest od środka i wystarczy tylko odkręcić celę z obiektywem , umyć grzybka i jak niema wżerów to było by na tyle.

Zresztą , zawsze można wysłać do Telescop Spezialisten w DE i zapłacić krocie.

 

Ten Refraktor ma większy chromatyzm niż Edki na FPL53 i na tym polega główna różnica w obrazie , jak i tym samym obrazy daje mniej kontrastowe od 120 ED. Gdyż na tym szkle nawet tryplety wypadają gorzej od dubletów na FPL53 przy takich parametrach ogniskowej.

 

Przepraszam za jedną pomyłkę , te starsze ED MEADE były na jeszcze starszym szkle nie FPL51 tylko FK61.

Nowsze wersje ED MEADE jak i ED ESa są na FPL51 i nawet jako tryplety wypadają gorzej od Dubletów na FPL53 o tych parametrach ogniskowych , F-7-8.

Przy F10 to było by już to co należy gdyż na tych szkłach niema możliwości zaprojektowania obiektywu z mniejszą AC , nawet jako Tryplet.

Różnice w obrazach nie są aż tak rażące , ale doświadczeni użytkownicy Dobrych Refraktorów co najmniej ED od razu zobaczą różnicę.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Edytowane przez Edgens
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... zawsze można wysłać do Telescop Spezialisten w DE i zapłacić krocie.

Dokładnie 80 Oiro - jest oficjalny cennik. Wraca idealnie skolimowany - triplet APO (w moim przypadku) włącznie z regulacją ,,wyprostowania" wyciągu, pięknie wyczyszczony + 100 zł przesyłka z gwarancją. Zapłata po sprawdzeniu wykonania usługi.- czas miałem nieograniczony. Czy to krocie ?????

Edytowane przez JacekE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zatem niech Kolega który sprzedaje wyśle Refraktor bo warto zrobić to jak najszybciej , jeżeli tylko 80 Euro plus koszty przesyłki to przy tej cenie 3500 zł to i tak nie tak mało , zatem nie takie krocie.

 

Życzę Powodzenia w Serwisie i Sprzedaży.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

Edytowane przez Edgens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.