Skocz do zawartości

M27 i M64


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Do tej pory nie wstawiałem swoich zdjęć na forum, to mój pierwszy raz :D Od listopada mam swój setup, natomiast dopiero teraz jako tako mi fotki zaczynają wychodzić.

Zdjęcia wykonałem przedwczorajszej nocy.

 

Proszę zatem o krytykę połączoną ze wskazówkami.

 

M27 4x300s

M64 9x300s

Do tego 10 darków.

 

Sprzęt: Nikon D200, HEQ5pro SynTrek, N150/750, bez guidingu.

 

Obróbka: DSS i Lightroom

post-22210-0-62035000-1465320958_thumb.jpg

post-22210-0-40215600-1465320998_thumb.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pomysł nad o wiele większą ilością klatek, minimum to zapewne mnie mniej niz ok 20szt.

Do tego jeszcze w podobnej ilości darki, biasy. Flaty na początek możesz sobie odpuścić ale warto wiedzieć jak to wszystko działa i po co.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, następnym razem postaram się po te 20 klatek palić.

 

Zapytam jeszcze o taką rzecz. Czy jeśli darki zrobię w innych warunkach (w samochodzie, w drodze do domu, w domu), to czy będzie to miało sens? Wiem, że powinny być robione w tej samej temperaturze, ale czasem po prostu brakuje na to czasu, zwłaszcza jak noc jest krótka i szybko robi się ciepło. O biasach nie wspominam, bo to się szybko robi. Flaty natomiast wypadałoby zrobić razem z lightami (jak teleskop jest rozstawiony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odczytuję temperature matrycy z klatek zbieranych przez APT i takie same warunki staram zapewnić w domu - lodówka , zamrażalnik , piwnica . Teraz matryca ma temp 22-25 st zatem robię darki w drodze powrotnej do domu . Pozwolę sobie zwrócić uwagę ,że 300 sekund bez guidingu to naprawdę dobry wynik , ale gwiazdki są pojechane i może lepiej byłoby zgromadzić dużo krótszych klatek z idealnymi gwiazdkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie marnuj czasem czasu na darki, gdy możesz focić! To chyba najgorsze, co można zrobić. Ja darki do lustrzanki robiłem zawsze po sesji, jak się składałem. Ale jak świeciłem po 5 min, to trochę ich mało było. Potem trzeba było dorabiać. Jeśli zapewnisz taką samą temperaturę w inny dzień, to możesz robić darki, kiedy chcesz.

 

Tak, zdjęcia masz totalnie pojechane, a pierwsze do tego nie ostre. Bez guidingu raczej nie wychodź poza 60s. I tak nieźle, że pojechanie jest względnie małe, jak na te czasy. Gdybyś miał SynScan, to mógłbyś się pobawić w PECa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odczytuję temperature matrycy z klatek zbieranych przez APT i takie same warunki staram zapewnić w domu - lodówka , zamrażalnik , piwnica . Teraz matryca ma temp 22-25 st zatem robię darki w drodze powrotnej do domu . Pozwolę sobie zwrócić uwagę ,że 300 sekund bez guidingu to naprawdę dobry wynik , ale gwiazdki są pojechane i może lepiej byłoby zgromadzić dużo krótszych klatek z idealnymi gwiazdkami?

 

Dzięki za pomysł, następnym razem zastosuję krótsze czasy i darki w odtworzonych warunkach ;) Co do montażu - kupiłem używany montaż opaskowany w rowan astronomy, jestem z niego bardzo zadowolony. Praktycznie nie wyrzucam żadnych klatek, nawet tych pięciominutowych. Natomiast 5 minut to chyba za dużo, dam 3 minuty i zwiększę ISO i jednocześnie ilość klatek.

 

Tylko nie marnuj czasem czasu na darki, gdy możesz focić! To chyba najgorsze, co można zrobić. Ja darki do lustrzanki robiłem zawsze po sesji, jak się składałem. Ale jak świeciłem po 5 min, to trochę ich mało było. Potem trzeba było dorabiać. Jeśli zapewnisz taką samą temperaturę w inny dzień, to możesz robić darki, kiedy chcesz.

 

Tak, zdjęcia masz totalnie pojechane, a pierwsze do tego nie ostre. Bez guidingu raczej nie wychodź poza 60s. I tak nieźle, że pojechanie jest względnie małe, jak na te czasy. Gdybyś miał SynScan, to mógłbyś się pobawić w PECa...

 

Nie marnuję. Właśnie darki robię podczas gdy kończę sesję i zaczynam składać sprzęt i na tym się kończyło... Gwiazdy pojechane - to raz, a dwa - że muszę zainwestować w kolimator i korektor komy, myślę, że sporo to zmieni. Co to jest PEC?

 

Dzięki za odpowiedzi Koledzy. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEC to jest funkcja korygowania błędu okresowego (PE) montażu. Nagrywasz najpierw zachowanie montażu, a potem on sam aplikuje korekty. Dzięki temu prowadzenie w osi RA się poprawia i można ciągnąć dłuższe ekspozycje. Bez guidingu to w zasadzie jedyna opcja na poprawę prowadzenia poza sprzętowymi ulepszeniami. No ale to wymaga SynScana albo podpięcia tego co masz do PC (ale bez guidingu chyba z PC nie ruszy).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od następnej sesji chcę korzystać z EQ-MODa. W zasadzie wszystko mam już zainstalowane, przewód z chipem prolific jest. Wstępne testy na zlocie w Stężnicy dowiodły, że działa. Natomiast ostatnio jak paliłem, to coś strasznie długo aktualizował i wczytywał, więc stwierdziłem, że szkoda na to czasu i zacząłem już bez tego. Niebo było czarne, toteż chciałem to wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.