Skocz do zawartości

Wtorkowy Bolid (7 czerwca 2016)


PiotrTheUniverse

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Widzial ktos we wtorek, o godzinie 22:50 czasu polskiego, bardzo jasny meteor (6-7 mag czy nawet lepiej)? Wyroznial sie zielono-bialymi odcieniami... Jego ostatniâ sekundê zaobserwowalem z wioski polozonej na pólnoc od Warszawy - spadal niemal w pionie, na prawej krawêdzi Lwa. Po chwili niemalze rozplynâl sie, a na lekko blekitnym jeszcze niebie nie zauwazylem sladu po tym locie:)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeden z Was widzial bolid w Lwie a drugi Kolega na północnej str nieba to raczej musiały byc dwa odrebne bolidy.

 

 

Pomiedzy Lwem a Rakiem - a wiec ziemski zachód/sferyczna pólnoc - bo lecial od str. Wlk. Niedzwiedzicy:))

 

Chyba dwa to bylby za duzy fart- aczkolwiek na 100% nie wiadomo.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jeden z Was widzial bolid w Lwie a drugi Kolega na północnej str nieba to raczej musiały byc dwa odrebne bolidy.

 

 

Absolutnie że nie.

Bolid czy też zwykły meteor powstaje na wysokości około 120 - 80 kilometrów nad ziemią. Jak nisko dotrze to zależy od wielu czynników (masa, prędkość wobec Ziemi, kąt wejścia w atmosferę, wielkość meteoroidu czy też jego skład chemiczny).

Z różnych miejsc można zobaczyć ten sam bolid na różnych częściach nieba. Wyobraźmy sobie wystąpienie zjawiska meteoru 100 km nad Warszawą . Patrząc na przykład z Siedlec meteor będzie na zachodnim niebie. Patrząc z Krakowa na północnym a z Poznania na Wschodzie. Na podstawie przynajmniej dwóch pomiarów da się określić miejsce w przestrzeni gdzie doszło do owego zjawiska.

 

Pozdrawiam

Jakub

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też go widziałem - zbierałem zdjęcia do timelapse z księżycem lecz na dużej ogniskowej i dlatego nie udało mi

się go sfotografować.

 

Pozdrawiam

Tak to juz niestety bywa. Ja przygotowywalem sie do sesji DS ale w ogrodzie obok stanowiska wylewala pompa wiec poszedlem zawiadomic gospodarza i akurat wracajac w dobrym kierunku widzielismy kosmiczny fajerwerk:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałes mnie. Dziękuję za wyjaśnienie!

 

 

Absolutnie że nie.

Bolid czy też zwykły meteor powstaje na wysokości około 120 - 80 kilometrów nad ziemią. Jak nisko dotrze to zależy od wielu czynników (masa, prędkość wobec Ziemi, kąt wejścia w atmosferę, wielkość meteoroidu czy też jego skład chemiczny).

Z różnych miejsc można zobaczyć ten sam bolid na różnych częściach nieba. Wyobraźmy sobie wystąpienie zjawiska meteoru 100 km nad Warszawą . Patrząc na przykład z Siedlec meteor będzie na zachodnim niebie. Patrząc z Krakowa na północnym a z Poznania na Wschodzie. Na podstawie przynajmniej dwóch pomiarów da się określić miejsce w przestrzeni gdzie doszło do owego zjawiska.

 

Pozdrawiam

Jakub

Edytowane przez tomeczz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam mapkę z wyznaczeniem kierunku gdzie spadał. Czytając komentarze obstawiam Wieluń nieopodal Częstochowy.

 

13417615_696720823801568_548845047706675

 

Super! Dane z róznych miejsc i Twoja wiedza przestrzenna sie przydaly. Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.