Skocz do zawartości

XX Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii OZMA 2016


Niki

Rekomendowane odpowiedzi

Mio mi poinformować​, że rozpoczynamy zapisy do 20 Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2016.

Zlot odbędzie się w dniach 4-7 sierpnia (czwartek-niedziela) 2016 roku na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie, gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Właśnie tam narodziła się idea OZMA i również tam odbył się legendarny już pierwszy zlot OZMA'97. Wzorem ubiegłych lat OZMA 2016 trwa gratis o jeden dzień dłużej. Wszyscy chętni mogą bowiem przyjechać do Niedźwiad już w środę, 3 sierpnia.

 

Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:

Roman Kral e-mail: rkral@poczta.onet.pl

tel. kom. 691 468 800

 

W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon kontaktowy, wiek (jeżeli osoba jest niepełnoletnia), rozmiar koszulki (S, M , L, XL, XXL, inny-dzieci). Udział osób poniżej 15 roku życia - tylko z opiekunem, osoby w wieku 15-18 lat z pisemną zgodą prawnego opiekuna.

Wpisowe: 150 zł;

dzieci do lat 12 - 100 zł. Płatne w dniu zlotu !

 

Szczegółowy program zlotu oraz więcej informacji wkrótce na stronie organizatora www.ppsae.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garść informacji o OZMA XX

Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE ”Grupa Lokalna”. Tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter "star party". Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników, jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia. W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, prezentacje, warsztaty, konkursy z cennymi nagrodami oraz obserwacje astronomiczne. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego (ciemne niebo i otwarty horyzont!) , zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia.

Tradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/modernizację instrumentu obserwacyjnego, wartościowe obserwacje, działalność popularyzatorską itp. Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu również sanitariaty, świetlica, w której będą odbywały się wykłady oraz dwie duże wiaty. Wszystko w jednym miejscu. 4 dni wypoczynku pod gwiazdami, pośród natury i miłośników astronomii. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów.

Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się następujący sprzęt:

Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack !!!

Teleskop Newton 400/2000mm !

Teleskop Schmidt-Newton 250/1000 mm

Teleskop Maksutowa Zeiss 150/2250 mm

Refraktor ED 100/900 mm

Teleskop Newton 610/2820 ! (montaż paralaktyczny)

Wszyscy ozmowicze będą mogli korzystać przez cały okres trwania zlotu ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium. Organizatorzy zapewniają wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 26 lipca okolicznościową koszulkę, ciepłe obiady (czwartek, piątek i sobota), kiełbaski na ognisko, miejsce na polu namiotowym oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody, ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę. Noclegi - tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie.

 

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest impreza zamknięta? Jakbym chciał zajechać np. na wieczór w sobotę (bez noclegu, jedzenia td.), bo mam blisko to też muszę płacić?

 

Każdy z uczestników OZMA musi zarejestrować się w biurze zlotu i dokonać stosownej opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu "chodziła" mi po głowie wizyta w obserwatorium, które jest gospodarzem OZMA. Poznałem je kilka lat temu kiedy pierwszy raz pojechałem na zlot i do tego czasu kiedy tylko czas pozwoli wsiadam w samochód i jadę te 60km żeby nacieszyć się pięknem Wszechświata i doborowym towarzystwem 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Kiedy wyjeżdżałem ok 19:00 pogoda była całkiem, całkiem więc spakowałem moje astro-skarby i ruszyłem w drogę. Już za połową drogi minąłem pas ulewy i mina mi lekko zrzedła (no przecież się nie wrócę, pogadamy przy kawce z Karolem Wenerskim o starych indianach..) Kiedy zajechałem do Niedźwiad lekko po 20 wszystko było mokre od niedawnej ulewy, burzowe chmury z zachodu nie wróżyły najlepiej. Wypiliśmy z Karolem Wenerskim kawkę, porozmawialiśmy o nowinkach i .. czekaliśmy 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Karol także wyczekiwał na pogodę chcąc sprawdzić niedawną kolimację teleskopów BAJ i ROLAND. Wreszcie.. jest! większa dziura w chmurach Jowisz aż, się prosił żeby na niego spojrzeć 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Seeing był katastrofalny, brzegi tarczy rozpływały się chwilami jak widoki znad grilla ale chwilami .... było całkiem nieźle w każdym bądź razie skupiliśmy się na wizualu (ech, te białe noce..) Sprawdzaliśmy sobie widoki między teleskopami BAJ (N 400/2000) Roland (N 600/2800) a będącym "większym" szukaczem BAJ-a Bresser AR-152L, 152/1200 (naprawdę, byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego refraktora) chmm Jowisz pierwsza klasa, ale oboje z Karolem widzieliśmy różnice w wielkościach księżyców. Po chwili król planet schował się za chmurami a "łaskawa" dziura w chmurach pozwoliła zerknąć na Księżyć - pięękny! Lekko skryty za chmurami ale chmmm co to za kratery na południu tarczy no tak, magiczne słowo: liberacja Księżyca! Chmury zrobiły się jakoś rzadsze a my cieszyliśmy się jak dzieci 5640dc6dbc8ce_01Smile.png W ruch poszły moje ES-y, Karol wyjął Naglery, Vixeny i Pentaxy z XW 10mm na czele (wspaaniały okular co za jakość obrazu!) Chmury rozeszły się (nawet tego nie zauważyliśmy) wiec potem był Mars tutaj seeing nie powalał ale może było rozróżnić ciemniejsze miejsca na tarczy , Saturn - coś wspaniałego! Pierścienie, cieś struktury w atmosferze przerwa Casinniego na całym obwodzie .. niesamowite 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Kiedy napatrzyliśmy się na planety przyszła kolej na układy podwójne (trzeba było sprawdzić kolimację) epsilony Lutni - bez najmniejszego problemu, po prostu bajka! Chodziliśmy między BAJ-em i Bresserem nie mogąc zdecydować się, który daje lepsze obrazy Następny na celownik "poszedł" Izar, ε Boo - wystarczył krótszy, ciemniejszy okular i ... jest! wyraźne, różniące się kolorem składniki 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Było już dobrze po 1, stwierdziłem, że podłączę Canona do BAJ-a i i nagram na "szybko" jakiś film Księżyca (planety zawędrowały już zbyt nisko na nieboskłonie) po chwili ułańska dusza szeptała, "a może jakiś film kamerką?" Przespacerowałem się do auto po laptop i znowu mezalians zawitał do Niedźwiad - BAJ i kamerka Microsoft Studio 5640dc6dbc8ce_01Smile.png Nagrałem kilka gb filmów (czekają na obróbkę) Uff Ale "naładowałem" baterie! W domy byłem sporo po 3-ciej i już nie mogę doczekać się następnego wyjazdu i zlotu OZMA 5640dc6dbc8ce_01Smile.png

!IMG_4655.JPG

!IMG_4715.JPG

!IMG_4726.JPG

!IMG_4733.JPG

!IMG_4737.JPG

!IMG_4738.JPG

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, dzięki Paweł. Rzeczywiście nic nie wskazywało, że nocka okaże się tak owocna w obserwacje i mieszanie okularami ;) Dodam tylko, że wszystko wskazuje na to, że BAJ był ostatni raz justowany z tą optyką. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w czasie OZMA teleskop będzie już działał z nowym lustrem. Przy okazji wymieniamy silniki, osie deklinacji, elektronikę. Jednym słowem druga młodość BAJa. Oby tylko pogoda sprzyjała w sierpniu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź przestań to była czysta przyjemność zresztą nawet nie podziękowałem za wspólne obserwacje- dzięki za razem spędzony czas! BAJ jak na "dziadka" nieźle się trzyma - oby tak kiedyś o mnie ktoś powiedział hehe Ale ciekawy jestem tego nowego lustra jaką mówiłeś dokładność wykonania ma mieć to lustro 1/25 chmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i całą masę instrumentów wszelakich przywiezionych przez uczestników Zlotu! A zachęcamy do tego bardzo, ponieważ wciąż mamy w Niedźwiadach ciemne niebo. Sky Quality Meter, którym dokonywałem pomiarów w kwietniowy nów, pokazał 21,28 mag/(")2 w zenicie. To naprawdę zacne niebo :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przypominamy, że każdy uczestnik ma możliwość w czasie trwania OZMA zaprezentowania swoich dokonań w zakresie astronomii. (astrofoto, obserwacje, budowa sprzętu, popularyzacja itp.) Tradycyjnie organizatorzy przyznają także nagrody GRAND OZ w kategoriach : astrofotografia, budowa sprzętu oraz obserwacje i dokonania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto wstępny program OZMA XX

 

3 sierpnia (środa)

-od rana : przyjazd pierwszych uczestników

13.00-18.00 obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny Coronado Solar Max II 90 Double Stack oraz Zeiss 150/2250

- wieczorem: nieoficjalne otwarcie zlotu

- uruchomienie mobilnej stacji bolidowej

-o d zmierzchu do rana : obserwacje

4 sierpnia (czwartek)

10.00-18.00 rejestracja w biurze zlotu

10.00-16.00 obserwacje Słońca przez Coronado SolarMax 90 double stack i Zeiss 150/2250

13.00 Fotografowanie i filmowanie zjawisk na Słońcu w paśmie H-alfa. Warsztaty

15,00 obiad

17.00 wykład - Michał Witkowski

18.30 prezentacje własne uczestników

20.30 integracja przy ognisku

22.30 Super Obserwator – turniej z nagrodami. Poszukiwanie przez teleskop na czas zadanych obiektów (nagrody!). w razie niepogody turniej odbędzie się następnej nocy

22.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej ( w razie złej pogody)

- od zmierzchu do rana : obserwacje (Perseidy!)

 

5 sierpnia (piątek)

10.00-18.00 obserwacje Słońca przez Coronado

11.00 wykład z zakresu astronautyki - dr Krzysztof Kanawka

12.30 "TOS i pomiary aktywności słonecznej"- Adam Derdzikowski

14.30 obiad

16.00 warsztaty z zakresu wyznaczania aktywności słonecznej w zakresie Liczby Wolfa, CV, oraz nasilenia pochodni fotosferycznych- prowadzą członkowie Towarzystwa Obserwatorów Słońca

18.00 wykład - Karol Wójcicki, Centrum Nauki Kopernik

19.30 wykład- prof. hab. Maciej Mikołajewski

- od zmierzchu do rana : obserwacje

21.30 slajdowisko

22.30 warsztaty z astrofotografii - Michał Witkowski

23.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej ( w razie złej pogody)

6 sierpnia (sobota)

10.00-17.00 obserwacje Słońca przez Coronado

10.00- 23.00 stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl (porady, testy, prezentacja)

11.00 wykład z zakresu astronautyki – dr Krzysztof Kanawka (kanarkusmaximus)

12.00 wykład- dr Krzysztof Kamiński

14.00 obiad

15.00 zdjęcie grupowe

15.30 poszukiwanie meteorytów Campo del Cielo- na wyznaczonym „polu meteorytowym” zostanie zakopanych kilka meteorytów, które chętni będą mogli odszukać przy pomocy wykrywacza metalu, znalazcy zostaną ich właścicielami- organizuje „Józiowa Zagroda” z Urzędowa

18.00 konkurs wiedzy astronomicznej (cenne nagrody !)

20.30 rozdanie nagród, oficjalne zakończenie zlotu

21.00 kolacja (ognisko) i integracja uczestników

21.30 slajdowisko

- od zmierzchu do rana: obserwacje

7 sierpnia (niedziela)

- rano: dla nienasyconych obserwacje Słońca

- nieoficjalne zakończenie zlotu, pożegnania, wyjazd uczestników

 

W czasie zlotu czynne będzie stoisko z literaturą i gadżetami wydawnictwa PWN VEGA oraz stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl , sponsora nagród w konkursie wiedzy astronomicznej. Podczas obserwacji Perseidów będą pracowały dwie kamery mobilnej stacji bolidowej z Urzędowa oraz całodobowo będzie czynna stacja radiowa.

Program ma charakter orientacyjny. Niektóre jego punkty mogą ulec zmianie lub się nie odbyć z przyczyn niezależnych od organizatorów.

post-17478-0-24776700-1468347115.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zlotu pozostało już tylko 2 tygodnie. Zebrała się już całkiem duża ekipa.

Prosimy nie zwlekać z zapisami na ostatnią chwilę.

Uczestników, którzy chcą przedstawić na zlocie jakąś prezentację, wykład lub pochwalić się swoimi dokonaniami proszę o kontakt na pw

Edytowane przez Niki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostały jeszcze tylko dwa dni na zapisy do OZMA XX. Listę zamykamy w czwartek rano.

Jutro opublikujemy uaktualniony program OZMA.

A w Niedźwiadach trwają przygotowania. Teleskop BAJ otrzymał nowe 400 mm zwierciadło.

Niewątpliwie największą atrakcją będzie możliwość obserwacji przez Newtona 605mm/ 2820 mm.

Nów Księżyca będzie sprzyjał obserwacjom, oby tylko pogoda dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto uaktualniony program OZMA XX.

Jest trochę zmian w stosunku do poprzedniej wersji.

Do zlotu pozostał tydzień, jeszcze można nadsyłać zgłoszenia.

 

3 sierpnia (środa)

-od rana : przyjazd pierwszych uczestników

13.00-18.00 obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny Coronado Solar Max II 90 Double Stack oraz Zeiss 150/2250

- wieczorem: nieoficjalne otwarcie zlotu

- uruchomienie mobilnej stacji bolidowej

- od zmierzchu do rana : obserwacje

 

4 sierpnia (czwartek)

10.00-18.00 rejestracja w biurze zlotu

10.00-16.00 obserwacje Słońca przez Coronado SolarMax 90 double stack i Zeiss 150/2250

15.00 obiad

17.00 warsztaty z zakresu astrofotografii, cz. 1 - Michał Witkowski

18.30 "Ciekawe, a mało znane zjawiska astronomiczne"- Mirosław Brzozowski, PWN VEGA

19.15 prezentacje własne uczestników- " Kosmiczne polowania Piotra Wieczorka"

20.30 integracja przy ognisku

21.30 warsztaty z zakresu astrofotografii, cz. 2- Michał Witkowski

23.00 Super Obserwator – turniej z nagrodami. Poszukiwanie przez teleskop na czas zadanych obiektów (nagrody!). w razie niepogody turniej odbędzie się następnej nocy. Prowadzi Bartek Pilarski

22.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej ( w razie złej pogody)

- od zmierzchu do rana : obserwacje (Perseidy!)

 

5 sierpnia (piątek)

10.00-18.00 obserwacje Słońca przez Colorado

15.00- 23.00 stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl (porady, testy, prezentacja)

11.30 "25 lat Vademecum Miłośnika Astronomii"- Mirosław Brzozowski

12.30 "Neutrina z supernowej"- prof. dr hab. Maciej Mikołajewski

14.30 obiad

15.30 poszukiwanie meteorytów Campo del Cielo- na wyznaczonym „polu meteorytowym” zostanie zakopanych kilka meteorytów, które chętni będą mogli odszukać przy pomocy wykrywacza metalu, znalazcy zostaną ich właścicielami- organizuje „Józiowa Zagroda” z Urzędowa

17.00 Prezentacje własne uczestników - Bartosz Solarz "Wybór sprzętu do amatorskich obserwacji wizualnych".

19.00 Jubileusz OZMA oraz prezentacja albumu "Niebo nad Krajną i Pałukami"

20.30 "Fale grawitacyjne"- prof. dr hab. Maciej Mikołajewski

- od zmierzchu do rana : obserwacje

22.00 na dużym ekranie filmy o tematyce astronomicznej ( w razie złej pogody)

 

6 sierpnia (sobota)

10.00-17.00 obserwacje Słońca przez Coronado

10.00- 23.00 stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl (porady, testy, prezentacja)

11.00 Popularyzacja astronomii na masową skalę krok po kroku- Karol Wójcicki, CN Kopernik

12.30 "Obserwacje sztucznych satelitów i śmieci kosmicznych". dr Krzysztof Kamiński

14.00 obiad

15.00 zdjęcie grupowe

17.00 konkurs wiedzy astronomicznej (cenne nagrody !)

20.30 rozdanie nagród, oficjalne zakończenie zlotu

21.00 kolacja (ognisko) i integracja uczestników

21.30 slajdowisko

- od zmierzchu do rana: obserwacje

 

7 sierpnia (niedziela)

- rano: dla nienasyconych obserwacje Słońca

- nieoficjalne zakończenie zlotu, pożegnania, wyjazd uczestników

 

W czasie zlotu czynne będzie stoisko z literaturą i gadżetami wydawnictwa PWN VEGA oraz stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl , sponsora nagród w konkursie wiedzy astronomicznej. Podczas obserwacji Perseidów będą pracowały dwie kamery mobilnej stacji bolidowej z Urzędowa oraz całodobowo będzie czynna stacja radiowa.

Program ma charakter orientacyjny. Niektóre jego punkty mogą ulec zmianie lub się nie odbyć z przyczyn niezależnych od organizatorów.

Edytowane przez Niki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.