Skocz do zawartości

Pilot SynScan bezprzewodowo?


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Niedawno opanowałem ogólne zasady działania montażu NEQ6 i stwierdziłem, że lepsze efekty osiągam łącząc się z nim poprzez pilot SynScan (niż EQMod). Pilot mam podłączony do komputera za pomocą serii kabelków, co mnie lekko irytuje ;). Czy znacie/używacie jakiś rozwiązań, by połączyć SynScan z komputerem bezprzewodowo?

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluetooth

WiFi - podmieniasz modul Bluetooth na ESP8266 (uzywam NodeMCU) zaprogramowanego np tak:

plik RS232overIP.ino ze strony http://chomikuj.pl/rziomber/Arduino

 

Opis dla systemu Linux:

Na komputerze klienckim tworzymy wirtualny port szeregowy poprzez socat. Laczy sie on przez TCP ze wskazanym adresem i w obydwie strony przesyla dane do/z pliku urzadzenia portu szeregowego.

sudo socat pty,link=/dev/ttyV0,raw tcp:adresIP:port

http://techtinkering.com/2013/04/02/connecting-to-a-remote-serial-port-over-tcpip/

 

W podlinkowanym programie dla Arduino rozglasniam domene po mDNS, wiec nawet nie trzeba szukac IP w sieci lokalnej.

sudo socat pty,link=/dev/ttyV0,raw tcp:remoteserial.local:21

 

W programie-planetarium wpisuje utworzony wczesniej wirtualny plik urzadzenia (/dev/ttyV0), a aplikacja zachowuje sie tak, jakby teleskop byl fizycznie podlaczony do komputera.

 

Remote_RS232_over_WiFi.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to wejście od góry zdjęcia to zasilanie?

Zgadza sie. Rozgaleziam 12V z zasilania montazu (zlutowalem zlodziejke, kradziejke, trojnik z wtykami DC ;-). Do tego podlaczona jest przetwornica step-down na LM2596, ustawiona na 3.3V.

Jak chcesz podlaczac GoTo tylko jednej firmy (pinologia gniazd RJ-12 w pilotach jest rozna), to mozesz zlutowac kabel RJ-12 i podlaczyc go bezposrednio do troche innej plytki z MAX3232. Zyskasz na tym zasilanie bezposrednio z gniazda pilota.

 

Moje pudelko sniadaniowe korzysta z DB9 (gniazdo nie przenosi zasilania), gdyz chce, by wspolpracowalo zarowno ze SkyWatcherem jak i Meade.

komputer kliencki z Windows będzie z tym współpracował ;) ?

Ja tam ubogim posiadaczem EQ-6 jestem. Nie stac mnie na zakup licencji Win :(

Troche Google'a i znalazlem programy dla Windowsa, ktore tworza wirtualny port COM ze

zdalnej lokalizacji w sieci.

"bidirectionally forwards COM (serial) communication through a TCP/IP

connection."

http://sourceforge.net/projects/combytcp

http://sourceforge.net/projects/tcpcom32

Robia to samo, co Linuksowa komenda socat, ktorej uzywam do laczenia z

teleskopem.

 

Rozwiazanie "na bogato" - udostepnianie portu szeregowego w Raspberry Pi:

http://www.dobreprogramy.pl/redspl/USB-PCMCIA-ExpressCard,73643.html#komentarz-1891500

Malina moze tez przejac obsluge kamery i autoguidera. My natomiast zdalnie bedziemy krecic teleskopem tak, jakby fizycznie byl podlaczony do naszego cieplodomowego komputera.

 

W przypadku Bluetooth-UART Windows chyba automatycznie tworzy port szeregowy COM po sparowaniu polaczenia. Na pewno Linux tak ma, podpinajac do pliku urzadzenia /dev/rfcomm0 (lub wyzszy numer).

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i stwierdziłem, że lepsze efekty osiągam łącząc się z nim poprzez pilot SynScan (niż EQMod).

Ja bym poszukał rozwiązania u przyczyny, a nie szukał jakiś dziwnych rzeczy. EQMod musi dobrze działać, bo używa go z powodzeniem pół forum. A do EDModa możesz dobie kupić za jakieś 50 zł moduł bluetooth w eleganckiej, maleńkiej obudowie i wpiąć na stałe do montażu. Wtedy jest to wygodne i rozsądne moim zdaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQMOD to tez chyba zwykly UART. Mozna wiec moje rozwiazanie (WiFi, bo projekty Bluetooh sa juz gotowe) zaadoptowac do bezposredniego podlaczenia do montazu. Paralaktyk zyska wiec swoje wlasne IP ;-)

 

Mnie zalezalo na uniwersalnosci. Zrobilem wiec bezprzewodowa wtyczke DB9 z RS-232, ktora dziala ze wszystkim, co do szczescia potrzebuje samych linii RX/TX.

 

Uwaga tylko na poziomy napiec, bo ESP8266 chyba umiera od podania 5V na jego Rx, wiec prawdopodobnie potrzebny bedzie konwerter poziomow logicznych 3V3 - 5V. Elektronika montazu pracuje chyba na 5V, zgadza sie?

 

Swoja droga, sa tez plytki z ESP8266, ktore od razu na wyjsciu maja UART. Nie trzeba ich programowac w Arduino, jak w moim NodeMCU. Parametry sieci i portu szeregowego podaje sie im komendami AT.

http://wiki.iteadstudio.com/ESP8266_Serial_WIFI_Module

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał rozwiązania u przyczyny, a nie szukał jakiś dziwnych rzeczy. EQMod musi dobrze działać, bo używa go z powodzeniem pół forum. A do EDModa możesz dobie kupić za jakieś 50 zł moduł bluetooth w eleganckiej, maleńkiej obudowie i wpiąć na stałe do montażu. Wtedy jest to wygodne i rozsądne moim zdaniem.

 

O ile wg mnie rozwiązanie R.ziomber jest ciekawe, o tyle w 100% popieram Mateusza.

 

Tymi działaniami dokładasz sobie urządzenia zamiast starać się wszystko optymalizować do minimalnej liczby składników.

 

Mam taki kabelek i od tej strony podoba mi się to rozwiązanie - BT działa bez zarzutu i elegancko. Także ustawianie na biegun jest proste i zajmuje mi już chwilkę. Ale... z goto jest ewidentnie coś nie tak (EDIT: tzn. z moimi próbami korzystania z goto). Pomijam już zwisy EQModa na Windows 10 (gdy godzinę robiony alignment idzie się...) - ale gdy już te 10 gwiazd z całego nieba zsynchronizuję z EQMod i jako tako mi zaczyna trafiać (najlepiej wychodzi Nearest a nie te trójkąty 3-star alignment), to przepinam na SynScana, robię 3-star alignemnt i mam o rząd lepszą dokładność trafiania.

 

Jakiś czas temu - jeszcze do NexStara (b. podobny do SynScana) - podłączyłem serwer USB. Wtedy miałem jakieś problemy z siecią WiFi i generalnie zarzuciłem temat na rzecz huba USB+ 5-metrowy kabel, który puszczam prze niedomknięte drzwi :). Teraz przyszło mi do głowy, by inaczej zaprojektować sieć - zamiast wpinać do istniejącej wydzielić osobną z własnym access pointem przy teleskopie. Wygrzebałem też stary router WiFi Fritz!Box 3131, który umożliwia współdzielenie portu USB. Pierwsze próby - dziś robione - są obiecujące, ale musi wykazać się stabilnością i odpowiednią przepustowością.

 

Gdyby było jednak do SynScanu rozwiązanie takie jak dla samego montażu - kabelek DB9 z BT na końcu, to byłoby idealne rozwiązanie :).

 

BTW, Wam się EQMod nie zawiesza?

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQMOD to tez chyba zwykly UART. Mozna wiec moje rozwiazanie (WiFi, bo projekty Bluetooh sa juz gotowe) zaadoptowac do bezposredniego podlaczenia do montazu. Paralaktyk zyska wiec swoje wlasne IP ;-)

 

Tak powinno być! Plus wbudowany serwer www do konfigurowania przez przegladarkę plus sterownik na kompie, który będzie umiał z nim gadać!

 

Pzdr,

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale... z goto jest ewidentnie coś nie tak (EDIT: tzn. z moimi próbami korzystania z goto). Pomijam już zwisy EQModa na Windows 10 (gdy godzinę robiony alignment idzie się...) - ale gdy już te 10 gwiazd z całego nieba zsynchronizuję z EQMod i jako tako mi zaczyna trafiać (najlepiej wychodzi Nearest a nie te trójkąty 3-star alignment), to przepinam na SynScana, robię 3-star alignemnt i mam o rząd lepszą dokładność trafiania.

Ja zasadniczo całego nieba nie synchronizuję, a jedynie tam, gdzie będę coś focił (na ogół jeden obiekt), ale mi to działa idealnie. No tylko, że synchronizacje robię za pomocą pinpointa, więc u Ciebie może być jakiś błąd, którego nie widzę, bo Twojej metody nie stosuję (użycia oka :) ). Pierwszy sync na Kochaba, tak żeby bez dotykania montażu w niego trafił w pole widzenia kamery (coś koło stopnia pola), stosując dokładne znaczniki. Po tym syncu trafia mi w pole widzenia na kolejną gwiazdę, gdzieś na niebie, która jest w pobliżu docelowego obiektu. Na niej drugi sync i goto na obiekt. Na obiekcie trzeci sync, poprawka goto i focimy. Na każdy z tych etapów trafia z dokładnością 1/2-1/3 pola widzenia, a niekiedy przejeżdżam całe niebo.

Na pewno trójkąty 3-star muszą działać lepiej, niż nearest point, bo by je wywalili albo poprawili :) One po to są, żeby był lepsze. Nie wiem, w czym jest u Ciebie błąd, ale na pewno jakiś jest.

U mnie SynScan trafia z podobną dokładnością lub nieco gorszą. Ale najgorsze jest w nim to, że ta dokładność jest niedeterministyczna - zachowuje się totalnie losowo, raz ok, raz kiepsko. EQMod jest "stabilny" pod tym względem.

BTW, Wam się EQMod nie zawiesza?

Nigdy! Jedyne, co się lubi zawiesić to połączenie EQModa z montażem, gdy masz niepewny kabel, który nie łączy. Wtedy jak przerwie transmisje, to połączenie jest nie do uratowania i restart EQModa i wszystko na nowo. Ale jak połączenie jest pewne, to EQMod sam z siebie mi nigdy nie sfiksował, zawsze działa pewnie i niezawodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.