Skocz do zawartości

M27-Hantle


Przemek 1976

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

- fajny detal na M27

- zbyt mocno wyciąłeś tło - kosmos nie jest czarny, jako standard przyjmuje się 20 jednostek (chociaż ja wolę 16-17 :))

- część gwiazdek jest przepalonych, na to też trzeba uważać przy wyciąganiu

- robiłeś jakieś klatki kalibracyjne, darki, biasy? Mam wrażenie że jest sporo hot pixeli

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie w fotografii ds-ów jest niewielkie, ale dodam swoje trzy grosze.

Sama mgławica bardzo dobrze wyszła, ale cała otoczka psuje odbiór zdjęcia jako całości.

Z trzech punktów, które zaznaczył kolega wcześniej, mnie najbardziej rażą hot piksele, potem przepalenia, a na końcu tło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

- fajny detal na M27

- zbyt mocno wyciąłeś tło - kosmos nie jest czarny, jako standard przyjmuje się 20 jednostek (chociaż ja wolę 16-17 :))

- część gwiazdek jest przepalonych, na to też trzeba uważać przy wyciąganiu

- robiłeś jakieś klatki kalibracyjne, darki, biasy? Mam wrażenie że jest sporo hot pixeli

 

Dziękuję za rady....

 

Wykonałem 12 darków i 12 flatów. Wydaje mi się że dla Nikona D700 czas naświetlania 12 minut to stanowczo za dużo...:)

Możliwe też że źle stackuje w DSS dlatego jest tak dużo hot pixeli...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat to nie taka prosta sprawa.

Jak go wykonales i skąd wiesz że jest poprawny?

 

Czy darki były w tej samej temperaturze bo lighty?

Gdzie biasy?

 

Zmieniales cokolwiek w fabrycznych ustawieniach DSS?

 

 

 

Witam

Wykonałem Sky Flata tuż po zachodzie słońca na bezchmurnym niebie. Na histogramie wyglądało że jest wszystko ok. " Flaty" nie były przepalone. Jednak czy wykonałem je prawidłowo to nie jestem pewien....:)

 

Darki wykonywane były dzień później w tej samej temperaturze (ok. 12 st.C), jednak wilgotność powietrza była odmienna - padał deszcz.

 

Co do biasów to nie wykonałem ich. Sugerowałem się dyskusji jaka powstała jakiś czas temu na tym forum, z której wynikało że robiąc darki, nie ma już potrzeby wykonywania offsetów.

 

Nie kojarzę abym zmieniał parametry w DSS. Jeżeli już miałbym zmieniać to tylko w "Stacking mode" . Z "Average" na " Median".

 

Wydaje mi się iż ostrość powinna być lepsza....Czy mam rację...?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze słowo rzekł o kolorystyce - jest zbyt niebieska.

Poza tym tak:

palenie 12minut na matrycy niechłodzonej nie ma sensu - masz znikomy zysk a sporo więcej szumu.

palenie 12minut przy tak małej iloci materiału tym bardziej nie ma sensu

palenie 12 minut na M27, która jest stosunkowo jasnym obiektem również nie ma sensu.

 

Lepszy efekt byś osiągnął paląc nie 12 x 12min ale 24 x 6min

 

Tak mała liczba darków raczej potrafi popsuć zdjęcie niż je naprawić.

 

dodatkowo trochę chybiona ostrość, ale nie ma tragedii

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem palenia to faktycznie 12 minut nie jest potrzebne. Nie wychodzilbym poza 10 min albo tak jak Pawel poradzil dla jasnych obiektow 6 min.

Biasy zrob, kojarze jakas dyskusje w tym temacie, chyba nie bylo jednoznacznych wnioskow na koniec ;)

Co do DSS to lata juz nie uzywalem tego programu, popatrz po opcjach stackowania/odejmowania darkow czy gdzies nie ma ptaszka odpowiedzialnego za "remove hot pixels" czy cos w ten desen.

Jak masz mozliwosc to potrenuj stackowanie w Maximie - bedzie roznica (na korzysc Maxima).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze słowo rzekł o kolorystyce - jest zbyt niebieska.

Poza tym tak:

palenie 12minut na matrycy niechłodzonej nie ma sensu - masz znikomy zysk a sporo więcej szumu.

palenie 12minut przy tak małej iloci materiału tym bardziej nie ma sensu

palenie 12 minut na M27, która jest stosunkowo jasnym obiektem również nie ma sensu.

 

Lepszy efekt byś osiągnął paląc nie 12 x 12min ale 24 x 6min

 

Tak mała liczba darków raczej potrafi popsuć zdjęcie niż je naprawić.

 

dodatkowo trochę chybiona ostrość, ale nie ma tragedii

 

Paweł

 

O to to...

Dziękuję, bardzo cenna uwaga.

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tayson wielkie dzięki....

Opis bardzo pożyteczny. Zestokuję raz jeszcze względem ustawień zaproponowanych przez Ciebie.

 

DSS ma spore problemy z poprawnym odejmowaniem darków.

 

Proponowałbym zastosować się do rady dzikiego i w miarę możliwości przejść na MaximDL (różnica kolosalna).

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Biorąc pod uwagę Wasze wskazówki poprawiłem trochę tło....jest mniej agresywne.

Hot piksele usuwałem niestety ręcznie....mordęga. Nie posiadając chłodzonego detektora muszę zmienić sposób zbierania materiału. Przede wszystkim krótsze czasy. Tło oddzielnie od obiektu....chyba :).

 

Nad ostrością też muszę sporo popracować....ale to już chyba wynik jakości mojego wyciągu.

 

pozdrawiam

M27_jpgAA.jpg

Edytowane przez Przemek 1976
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.