Skocz do zawartości

Zlecę zaprogramowanie wsadu mikrokontrolera osi RA do EQ6


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Pilnie zlecę, odpłatne zaprogramowanie wsadu mikrokontrolera osi RA do EQ6

Został wymieniony spalony układ na płycie, jednak z chipa nie da się odczytać programu, ponieważ te chipy mają zabezpieczenie przed zgrywaniem wsadów. Bez oryginalnego wsadu, nic więcej nie da się z tym zrobić. Układ trzeba ponownie zaprogramować np. pisząc pod to program.

Jeśli ktoś z Was czuje się na siłach w odpłatnej naprawie płytki proszę o kontakt na PW.

 

W tej chwili mamy taki komunikant:

 

post-29982-0-84905600-1467541861_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierealne. Żaden szanujący się programista nie zrobi tego (nie napisze programu) w cenie używanego pilota. O co w ogóle chodzi ze spalonym układem? Przecież pilot żyje, więc mikrokontroler jest sprawny. Co więc zostało spalone / wymienione? Może jakieś zdjęcia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierealne. Żaden szanujący się programista nie zrobi tego (nie napisze programu) w cenie używanego pilota. O co w ogóle chodzi ze spalonym układem? Przecież pilot żyje, więc mikrokontroler jest sprawny. Co więc zostało spalone / wymienione? Może jakieś zdjęcia..

 

Z tego, co kojarzę, to nie spalił się pilot, tylko podobno jeden z uC na płycie głównej montażu. uC został wymieniony, ale nie ma go jak zaprogramować.

Na stronie SW co prawda są update'y firmware'u do tych układów, ale programowanie odbywa się przez pilot SynScan, czyli zapewne wymagany jest bootloader, którego już nie udostępnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie SW co prawda są update'y firmware'u do tych układów, ale programowanie odbywa się przez pilot SynScan, czyli zapewne wymagany jest bootloader, którego już nie udostępnią.

 

do każdego procesora można wgrać wsad za pomocą programatora

jest spory wybór programatorów ale do większości procesorów przydatny będzie Galetto

koledzy używają go do programowania procesorów w sterownikach silników samochodowych

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co kojarzę, to nie spalił się pilot, tylko podobno jeden z uC na płycie głównej montażu. uC został wymieniony, ale nie ma go jak zaprogramować.

Na stronie SW co prawda są update'y firmware'u do tych układów, ale programowanie odbywa się przez pilot SynScan, czyli zapewne wymagany jest bootloader, którego już nie udostępnią.

Jest mniej więcej tak jak pisze Kolega wyżej:

 

Nowa płytka kosztuje z wysyłką ok 600zł. Jestem niemal pewien, że wielu domorosłych programistów/elektroników zrobiło by to za kwotę 200-250zł. Ja jestem na to zbyt cienki. Nim kupię nową płytkę muszę być pewien, że wykorzystałem wszelkie możliwości. Zainwestowałem już w naprawę układu,niestety Kolega który to zrobił nie czuł się na siłach bo kontynuować naprawę. Stąd moje ogłoszenie.

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

do każdego procesora można wgrać wsad za pomocą programatora

Pod warunkiem, że ów wsad posiadasz. Aktualizacja firmware to nie plik *.hex, który wgrywa się do uC. Dobrze byłoby te sprawy rozróżnić.

 

jest spory wybór programatorów ale do większości procesorów przydatny będzie Galetto

koledzy używają go do programowania procesorów w sterownikach silników samochodowych

Żaden Galetto. Zwykły PICkit wystarczy. Nie programator jest tu problemem, a brak wsadu.

 

 

Jestem niemal pewien, że wielu domorosłych programistów/elektroników zrobiło by to za kwotę 200-250zł.

Jesteś zbyt dużym optymistą. Spaliłeś uC, wlutowałeś nowy, PUSTY - w czym więc problem - a no w tym, że w starym był bootloader, bez którego nic nie zrobisz. To on upload'uje nowy wsad do flash'a.

 

Załatw hex'a do tego PIC'a, to Ci to za darmo zaprogramuję. Nie jesteś w stanie tego przeskoczyć, to tajemnica firmy. No chyba, że istnieją softy alternatywne.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie znam się to się wypowiem" ^_^

 

czy ktoś w ogóle sprawdzał co jest w pliku ściąganym jako firmware?

bo ja widzę że jest tam dokładnie 32768 bajtów w tym dużo 0xFF więc nie wygląda na zaszyfrowane tylko wprost obraz flasha.

(a na przykład w firmware do synscana są widoczne teksty menu, baza obiektów itp.)

 

to że wszyscy wiedzą że takie rzeczy w interesie producenta powinno sie zabezpieczać nie oznacza że producentowi chciało się komplikować procedurę upgradu i naprawdę to zabezpieczyć.

 

więc może wystarczy po prostu wgrać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment, czegoś tu nie rozumiem.. Firmware jest do aktualizacji pilota, a nie uC PIC16F886 (o ile rozumiem, to jeden z nich został spalony?) sterujących driverami, a te osiami. W takim razie w PIC'ach na PCB EQ6 nie ma żadnego bootloader'a, tylko wsad obsługujący drivery w reakcji na komendy zadane z pilota. Na stronie z aktualizacjami nie ma plików wsadowych do uC sterujących osiami, tylko z aktualizacją firmware'u pilota, czyli na uC znajdujący sie w pilocie. Powtarzam - zrobienie tego jest NIEREALNE, tzn. nie w kosztach poniżej części zapasowej o której wspomniał autor wątku.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert a nie myślałeś o alternatywie np. założyć do montażu pastylkę Bluetooth (na Twoim forum opisałem krok po kroku jak ją zrobić za parę groszy) i zastosować jako sterownik smartfona lub tablet z oprogramowaniem astronomicznym ? W razie potrzeby jakbyś potrzebował guideingu to w połączeniu z laptopem też się ten sposób nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu chodzi o to, że pilot jest OK nie działa płytka sterująca prędkościami osi RA ja mam tylko w montażu czyste silniki z kabelkami... Płytka którą proponujesz zastąpi pilota ale nie będzie sterować silnikami ich prędkościami i przełożeniem :wassat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sprawa na pewno nie jest prosta...

Jedna z osób ktora moze Ci pomóc albo wypowie sie naprawdę merytorycznie jest Leszek Jedrzejewski (leszekjed@wp.pl)stworzyl od podstaw i zaprogramowal sterownik silnika krokowego i procesor Goto

Napisz do niego może znajdzie jakieś rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu chodzi o to, że pilot jest OK nie działa płytka sterująca prędkościami osi RA ja mam tylko w montażu czyste silniki z kabelkami... Płytka którą proponujesz zastąpi pilota ale nie będzie sterować silnikami ich prędkościami i przełożeniem :wassat:

ach, przepraszam źle zrozumiałem Twój pierwszy post. Myślałem cały czas że chodzi o chipa w pilocie Synscan :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Powiem tak .. jeśli pilot działa .. to i bootloader działa ... spalony układ znajduję się na płycie sterującej tak więc jego f/w ładuje się przez pilota (podobnie jest w Celestronach tam ładuje się f/w pilota po czym ładuje się f/w do płyty sterującej silnikami) zreszta w pilocie nawet widnieją 2 wersje f/w ....

Na pilocie jest ewidenta informacja że nie ma kontaktu z płytą sterującą ... tak więc ...

Czy pilot w ogóle CI reaguje w menu itd ?

 

Jeśli nie ... to proponuję go zasilić bez podłaczania do montażu ... jeśli odpali ... to wtedy wpiąc w montaż w trybie upgrade'u i to powinno załatwić sprawę

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pilocie pojawia się komunikat "no link to MC. stan alone mode". Ogólnie można wejść do menu pilota itp. Jeden z PIC16F886 mocno się nagrzewa - dużo bardziej niż pozostae więc może to być on. Zanim kupię płytę główną chyba można zrobić tak :
1. Wymiana spalonego elementu (tutaj chyba nie ma problemu)
2. Zaprogramowanie go (problem).

Czy ktoś może pomóc ?

 

czy to mogą być te pliki które był trudne do zdobycia ?
https://inter-static.skywatcher.com/downloads/updatesynscanv3handcontrollerbootloader_v1_7a.zip

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.