Skocz do zawartości

Po drugiej stronie równika, czyli starcie Północ - Południe


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

no i co tu można dodać... wszystko napisałeś już w artykule! :Loveit:

 

może tylko to, że w dzisiejszych czasach nie ma już znaczenia na której półkuli są astronomowie a na której obiekty bo astronomowie przecież od dawna nie patrzą już w niebo tylko w komputery :flirt:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i co tu można dodać... wszystko napisałeś już w artykule! :Loveit:

 

Nie mam do końca porównania, widziałem sporo rzeczy niewidocznych z Polski ale nie widziałem Magellanów, 47 Tucanae a Eta Carine czy Krzyż Południa ledwo nad horyzontem. Wiem, że trochę ludzi ma tutaj znacznie lepsze porównanie i doświadczenia z dalekim południem.

 

 

astronomowie przecież od dawna nie patrzą już w niebo tylko w komputery

 

Tutaj możemy się skupić nad goło-ocznym romantyzmem astronomii miłośniczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cztery najjaśniejsze gromady kuliste w tym dwie zdecydowanie największe

 

 

Co do gromad kulistych i reprezentacji nieba północnego, to Omega jest poza wszelką konkurencją... nie licząc jeszcze bardziej południowej 47 Tuc. Jeśli ktoś ma w pamięci porównanie M22 z M28, to taka jest mniej więcej różnica między Omegą Centauri a M13. Przepaść...
dwie największe i najjaśniejsze gołym okiem galaktyki
Tutaj półkula północna się jednak broni. Mamy 3 najjaśniejsze galaktyki spiralne po swojej stronie (M31, M33, M81). NGC 5128 jest przereklamowana, więc ewentualnie Srebrna Moneta wysoko nad horyzontem może nieco zakłócić dobre samopoczucie północnika...
cztery z pięciu najjaśniejszych mgławic planetarnych
Nam przypadły dwie najjaśniejsze pozostałości po supernowych (Welon, Krab). Nie jest źle. Swoją drogą, możesz wymienić te pięć planetarek?
największą ciemną mgławicę
Nie widziałem na żywo, ale jeśli chodzi o rozmiar, niewiele jej ustępują Le Gentil 3 czy LDN 906 (w zależności od opracowania, każda z nich bywa nazywana Północnym Workiem Węgla ;) ).

Niemniej, jeśli chodzi o wyrazistość, to ciężko opisać to, co się dzieje w Skorpionie i Strzelcu (o ile są na przyzwoitej wysokości nad horyzontem). A na południe jest podobno jeszcze ciekawiej...

3 najjaśniejsze gwiazdy na niebie
pfff... ;)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, możesz wymienić te pięć planetarek?

 

1. NGC 7293 (Ślimak)

2. NGC 6853 / M27 (Hantle)

3. NGC 7009 (Saturn)

4. NGC 3918 (Niebieska Mgł Planetarna)

5. NGC 246

 

 

 

NGC 5128 jest przereklamowana

 

Kwestia gustu, dla mnie jej struktura jest fenomenalna ;)

Do tego jeszcze dodałbym Południowy Wiatraczek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie leży, ale będzie ;) Arktur ma dosyć duży ruch własny i zmierza w kierunku gwiazdozbioru Panny, niestety przy okazji traci jasność :(

 

A tak serio...

 

Według większości źródeł, tych typowo popularnonaukowych i tych poważniejszych, Toliman w "rankingach" jest uważany za gwiazdę o łącznej jasności -0,27 mag i umieszczany na 3 miejscu. Przykłady:

 

http://www.space.com/21640-star-luminosity-and-magnitude.html

http://www.astro.wisc.edu/~dolan/constellations/extra/brightest.html

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_brightest_stars

 

Nawet jeśli tutaj są wątpliwości. Tekst pisałem z perspektywy miłośnika astronomii o tym jak może postrzegać i jak porównać niebo miłośnik astronomii. Dla nas Alfa Centauri jest po prostu jaśniejsza niż Arktur ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korzyść północy mam:

1. Jasna gwiazda Polarna

2. Roje meteorów: Perseidy Geminidy Kwadrantydy i Ursydy

3. Obłoki srebrzyste (nie widziałem ich ani jednego zdjęcia z płd półkuli)

4. Zorze polarne - dużo łatwiej zaobserwować z lądów na płn niż na płd poza Antarktydą

5. Oni mają wszytko do góry nogami to co nasze północne ;)

 

Edytowane przez DARK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na korzyść północy mam:

5. Oni mają wszytko do góry nogami to co nasze północne ;)

 

Tu wystarczy położyć się na plechach i popatrzeć w tył ( lub na stojąco jak ktoś lubi robić mostek ).

 

Ja tak na początku w Australii orientowałem się przed obserwacjami. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia gustu, dla mnie jej struktura jest fenomenalna ;)

Do tego jeszcze dodałbym Południowy Wiatraczek :)

 

Faktycznie, M83 jest rewelacyjna. Niemniej, mimo fenomenalnej struktury (na zdjęciach), NGC 5128 jest w wizualu po prostu mdła. Dla porównania, tuż po niej rzuciłem okiem na M81-82 i w tym przypadku, południowcy mają naprawdę wielki powód do zazdrości.

 

Co do planetarek, reprezentacja Północy źle nie wypada - mamy przecież Błękitną Śnieżkę, Kocie Oko, Mrugającą czy Żółwia.

Z tych, których oznaczenia nie padły, możemy pozazdrościć Południowcom świetną NGC 1360 w Piecu, niemniej - Północ planetarkami dobrze stoi.

 

Najboleśniejszy jest moim zdaniem brak dobrej widoczności centrum Galaktyki - no sorry, nie mówcie mi, że skoro wyłazi toto parę marnych stopni nad horyzont, to jest do ogarnięcia. Laguna czy Trójlistna są cieniami samych siebie w porównaniu do tego, co widać ze Zwrotnika Raka. A co tam musi się dziać, gdy ten rejon mamy bliżej zenitu?

Dodatkowo ucieka nam Stół Skorpiona i wszelkie cuda Ołtarza i Węgielnicy (ciężko tam o kadr, żeby nie załapał się przynajmniej jeden obiekt - tak zupełnie na chybił-trafił). O Krzyżu, Kilu, Żaglu i Rufie już nie wspomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy lepiej , bo nie mamy tych widoków na co dzień . Są trudniejsze do zdobycia przez co stają się towarem ekskluzywnym i pożądanym :icon_biggrin: . Trzeba po nie jechać gdzieś na jakieś Teneryfy albo inne RPA , w dodatku nie wszyscy mogą się tam wybrać ,co czyni je jeszcze bardziej luksusowymi. ;)

 

 

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla porównania, tuż po niej rzuciłem okiem na M81-82 i w tym przypadku, południowcy mają naprawdę wielki powód do zazdrości.

 

Całe moje założenie w tym temacie jest takie, że nasza półkula nie jest taka zła ale południowcy nie mają nam czego zazdrościć bo i tak w zdecydowanej większości mają to do dyspozycji. M81/82 jest do zaobserwowania nawet z północnej Australii, Madagaskaru czy Namibii ;)

 

 

Co do planetarek, reprezentacja Północy źle nie wypada - mamy przecież Błękitną Śnieżkę, Kocie Oko, Mrugającą czy Żółwia.

 

Kocie Oko rzeczywiście jest mocno na północ (ale i tak widoczna z tych samych rejonów co wyżej wymienione przy okazji Bodego. Reszta bezproblemowa nawet z RPA czy innej Atacamy ;) W tym jest cały sęk, nie mamy się czego wstydzić, ale my musimy jeździć, południowcy nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Całe moje założenie w tym temacie jest takie, że nasza półkula nie jest taka zła ale południowcy nie mają nam czego zazdrościć bo i tak w zdecydowanej większości mają to do dyspozycji. M81/82 jest do zaobserwowania nawet z północnej Australii, Madagaskaru czy Namibii ;)

 

A M83 od nas. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie można powiedzieć o Obłokach Magellana, 47 Tucanae, Omedze Centauri, Mgławicy Eta Carinae, NGC 6752, wymienionej przez Panasa NGC 1360, czy nie wymienianych w tym temacie Południowych Plejadach, NGC 3532, Gromadzie Omikron Velorum czy Szkatułce Klejnotów ;)

 

Niestety, praktycznie wszystko co nasze najlepsze, widzą mieszkańcy prawie całego "południa", ale sami już tak chętnie się nie dzielą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie można powiedzieć o Obłokach Magellana, 47 Tucanae, Omedze Centauri, Mgławicy Eta Carinae, NGC 6752, wymienionej przez Panasa NGC 1360, czy nie wymienianych w tym temacie Południowych Plejadach, NGC 3532, Gromadzie Omikron Velorum czy Szkatułce Klejnotów ;)

 

Z tą NGC 1360, to się trochę rozpędziłeś. Ostatniej jesieni widziałem ją kilkukrotnie lornetką 10x50.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.