Skocz do zawartości

Soczewka Barlowa wykrzywia obraz?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pojawił się problem podczas kolimowania teleskopu MT-800 (203/800). Teleskop został idealnie skolimowany bez użycia soczewek Barlowa (za pomocą kolimatora laserowego), a potwierdziły to obserwacje za pomocą "collimation cap" (jakkolwiek po polsku to się nazywa).

 

Aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku, zrobiliśmy testy z użyciem trzech soczewek Barlowa: GSO ED 2x 2", GSO 2.5x 1.25" i Meade TeleXtender 5x 1.25". Efekt jest następujący

 

GSO 2x: wskaźnik laserowy wciąż idealnie pokazuje środek lustra i środek w "siatce kolimatora".

GSO 2.5x: podobnie jak wyżej.

Meade 5x: jest przesunięcie o około 3-4cm, a obracanie Barlowa w wyciągu powoduje, że punkt lasera robi okrąg wokół centrum lustra głównego (o promieniu właśnie 3-4cm).

GSO 2x + GSO 2.5x (czyli 5x): wskaźnik laserowy idealnie pokazuje środek lustra, czyli prawidłowo.

 

No i doszedłem do takiego wniosku, że jest problem z soczewką Barlowa. Ona została zakupiona wiele lat temu, więc nie ma możliwości jakiejkolwiek gwarancji itp. Czy soczewki Barlowa jakoś się kolimuje? Co mam w takim przypadku zrobić, aby móc ją nadal wykorzystywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Meade TeleXtender 5x 1.25" i złego słowa o tej soczewce nie powiem. A miałem wszystkie Powermate i kilka innych Barlow, więc mam porównanie. Tylko Meade jest gorzej wykonany (elementy metalowe konstrukcji i mocowanie soczewek) od Powermate, ale obrazy na takim samym poziomie a może i lepszym.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz tylko co mieli by z tym zrobić? Janusz nigdy nie zachęcał do rozkręcania okularów i wyciągania soczewek, no chyba, że zmienił zdanie. Nawet gdyby, to poluzują soczewki i będą na chybił trafił kręcić barlowem aż może przypadkiem kilka z nich ułoży się poprawnie osiowo? A może je wyciągną i stwierdzą, że jedna para jest nierówno sklejona, myślisz, że rozmoczą i skleją szkłem wodnym równo? A nawet jeśli soczewki są równe to sądzisz że w tulei poukładają je mając np. 0,1mm zapasu po brzegach dociskając jedną w tą a drugą w tamtą, aby były idealnie osiowo? Chętnie dowiem się ze szczegółami na czym polegała usługa :)

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.