Skocz do zawartości

Jak, gdzie i kiedy? PERSEIDY 2016


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardziej obfita powinna być noc w 11 na 12 sierpnia, ale nie można lekceważyć możliwości jednej nocy przed nią i jednej nocy po maksimum.

A na IMO piszą:

 

Maximum: August 12, 13h00m to 15h30m UT

W podlinkowanych przez Ciebie linkach zresztą też... skąd więc ten 11/12?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem się głównie tym fragmentem:

 

Perseid maximum in 2016 is predicted for Aug 12d13h UT and the best observed rates from this are likely to be seen late in the night of Aug 11-12. Good rates are also likely during the nights of Aug 10-11 and 12-13

 

Co ma sporo sensu ponieważ:

 

- odstęp czasowy między maksimum o obiema nocami jest właściwie taki sam, a lepsze warunki ze względu na położenie radiantu są w drugiej połowie nocy (lepiej o 3 nad ranem 12-go niż o północy kolejnej nocy i to jeszcze z Księżycem nad horyzontem), ale zakładając nawet takie same warunki, w nocy z 11 na 12-go, mamy możliwe...

- ...bonusy, o których piszą tam szerzej, a ja tylko wspomniałem jednym zdaniem :)

 

At 22h34m UT on Aug 11, the Earth should encounter small meteoroids of the 1-revolution trail and this may lead to an increase in the ZHR by about 10. At 23m23m UT, brighter meteors of the 4-revolution trail are expected.

Calculations by J´er´emie Vaubaillon, indicate that the densest part of the stream dominated by meteoroids of the 2-revolution trail will be crossed on Aug 12 between 00h to 04h UT (λ⊙ = 139.49–139.66), well before the broad nodal maximum.

 

Co prawda, jak dalej piszą, nic nie jest gwarantowane, ale gdybym np organizował grupowe obserwacje pod Kopernikiem, wybrałbym noc tuż przed maksimum ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

z 1/2 sierpnia w moim mieście była zacna pogoda, jako iż jeszcze nie mam sprzętu po za kitową lornetką postanowiłem popatrzeć troszkę tak dla przyjemności.

na porządku kasjopeja mała i wielka niedźwiedzica, i na całe szczęście bo w tym czasie przemkną przez niebo piękny bolid,

raczej to był jeden z perseidów ale... jedna żecz troszkę się różni co prawda kierunek taki sam lecz był nad kasjopeją i zaczął się tuż przy polaris troszkę pod nią.

Pozdrawiam

PS: idealnie wypada maksimum na weekend oby każdemu pogoda dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu w piątek widząc przelatujący ISS postanowiłem zrobić mu fotkę. Przeglądając wczoraj zdjęcia zauważyłem obok ISS pewien ślad. Czy może to być Perseid? Kierunek by się chyba zgadzał. nadleciał z kierunku NE było to o 21:02.

 

A tak przy okazji, nie nadużywajmy słowa "zacny" do rzeczy dość pospolitych, Wydaje mi się że zasługują na nie przede wszystkim wyjątkowi ludzie i baaardzo wyjątkowe rzeczy.

DSCF2433.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej inny satelita. Gołym okiem go nie widziałeś ale mógł się zarejestrować na fotce. Wygląda też że mógł mieć prędkość podobna do ISS.

Pewnie masz rację, ale zastanawia mnie ta zmiana jasności. Trochę wygląda to tak jak meteor. Więc pomyślałem, że może to Perseid taki ślad zostawił. Poniżej fragment fotki w większej rozdzielczości.

DSCF2433a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, ale zastanawia mnie ta zmiana jasności. Trochę wygląda to tak jak meteor. Więc pomyślałem, że może to Perseid taki ślad zostawił. Poniżej fragment fotki w większej rozdzielczości.

To co zarejestrowałeś jest ucięte od góry. To znaczy że to coś zaczęło się zanim migawka aparatu została włączona, lub że było widoczne po zakończeniu zdjęcia. Gdyby przedłużyć go trochu do góry (tam gdzie jest ucięty) to ślad wyglądałby bardzo symetrycznie co może dowodzić na satelitę. Ale nie wykluczam że jest to meteor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wczoraj pod koniec sesji złapać kilka preseidów, ale obiektyw później zaparował i względnie wyszedł tylko jeden :)

perseid1.jpg
crop1.jpg

Jeszcze jeden ale obiektyw zaparowany :)
perseid2.jpg

 

Fotki pstryknięte Canonem 550D i Samyang 14mm, ISO 1600, 30s

Edytowane przez cmku
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem zbyt cierpliwy, ale przez 15 minut żadnego? Pomimo dobrej widoczności Drogi Mlecznej? Coś nie halo z tym maksimum :(

 

G.

Ja w trzy godziny ostatnio wyłapałem 53 meteory :)

Może za jasne niebo miałeś, a może nie było jaśniejszych akurat

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.