Skocz do zawartości

Jak, gdzie i kiedy? PERSEIDY 2016


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

No to skończyliśmy na 324 meteorach w trakcie transmisji :) Pakując złapałem jeszcze dwa bolidy po -5 mag. Cudowna noc! :D

 

Biorąc pod uwagę, że nie widziałem słabsze meteory niż 5 mag oraz obserwowałem mały skrawek nieba (1/3), ZHR około godziny 1:30-1:40 sięgnęło około 300. W jednej minucie przeleciało aż 6!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nad Wielką Brytanią przez jakieś dwie godziny 1:30 - 3:30 jakimś cudem niebo całkowicie się rozpogodziło :D

 

Nawet przy moim jasnym, miejskim niebie pokaz był niezły, a kilka sztuk palce lizać :)

Kilka udało złapać mi się aparatem, ale to raczej "zaliczenie" niż zdjęcie. Ten pierwszy w samym radiancie:

 

 

pers1.jpgpers2.jpg

 

 

Długo to nie potrwało :D

DSC_0820.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że tak jasne będą dzisiejsze Perseidy. Co kilkanaście minut jasne błyski, a samych Perseidów nie liczyłem, ponieważ postanowiłem nadrabiać zaległości z Messierów. O 2:30 i tak wszystko zaparowało, więc te pół godziny poświęciłem tylko na Perseidy, aktywność w porównaniu z wcześniejszą godziną spadła, ale i tak było na co popatrzeć.

 

 

 

u mnie był bolid.. około - 10 mag, jego nie mam, mam smuge na kilku zdjeciach...zawsze to co najlepsze wyleci poza obiektywem.

 

...

 

przed drugą. Z kasjopei w kierunku Dużego Wozu. W dzien jakąś animacje chociaż se smugi ogarne.

 

Możliwe, że widzieliśmy ten sam bolid. Mam napisane, że bolid był o 1:58. Kierunek podobny. Jasności oszacować nie umiem, ale był to zdecydowanie najjaśniejszy jaki tej nocy widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem przez mniej wiecej godzinke. Rowniez robilem zdjecia. Na jednym z nich mam meteor, o ktorym w czasie obserwacji, myslalem, ze bedzie poza kadrem. A jednak na krawedzi kadru sie zlapal. Byl to najjasniejszy meteor jaki widzialem dzisiaj pomiedzy 02;40 a 03;35. Widoczny byl na kierunku pln-zach, obok Trojkata Letniego okolo godz. 03;26. W tym czasie zaobserwowalem ponad 30 przelotow, niektore pozostawialy slady, ktore jednak szybko gasly.

 

Fotka; Sony a58 kit zoom 3.5/18mm, t=30sek. iso 3200.

DSC04091 (Copy).jpg

Edytowane przez margor55
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda niby fajna - ale w dzień popadał deszcz - potem zrobiło się zimno - no i rosa wszędzie - na każdej optyce:(

Starałem sobie uchwycić M31 - ale niestety optyka LX600 cała za mgłą :( - zanim się o tym zorientowałem kilka klatek walnąłem - na jednej z nich złapałem to:)

Udało mi się uchwycić na tle M31 spadającego Perseida:)

 

perseida.JPG

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że widzieliśmy ten sam bolid. Mam napisane, że bolid był o 1:58. Kierunek podobny. Jasności oszacować nie umiem, ale był to zdecydowanie najjaśniejszy jaki tej nocy widziałem.

Też go widziałem. Dokładnie o tej samej godzinie i mieszkamy blisko ;) Spojrzałem na zegarek w telefonie, schowałem telefon do kieszeni i Łuup... Błyskawicznie głowę skierowałem na północ wydając przy tym okrzyk "WOW!" :D Był piękny i pozostawił po sobie ślad widoczny przez jakiś czas.

 

Oprócz tego widziałem jeszcze minimum dwa bolidy, z tego jeden jakby flashem oświetlił na kilka milisekund całą okolicę.

 

Całe widowisko było wspaniałe. Tamtego roku takich jasnych (ale jeszcze nie bolidów) to było niewiele, a tej nocy to właściwie większość to były takie jasne. Było warto zarwać nockę - nie mam najmniejszych wątpliwości!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądaliśmy w Górach Sowich na wysokości 750m n.p.m. i temperatura przy czystym niebie spadała do zera - jak na środek sierpnia to lekki hardkor. Perseidy sypały pięknie. Było sporo bolidów, w tym kilka takich, które w rozbłysku oświetliły okolicę. Szkoda, że przeszkadzały chmury, które czasem zupełnie zasnuwały niebo. Jak zwykle perseidy latały pakietami - kilka meteorów w krótkim czasie, a później nawet kilka minut przerwy i znowu kilka naraz.

 

Na pierwszym zdjęciu sporadyczny bolid nad południowym horyzontem, a na trzecim bolid ok. -10mag blisko radiantu, który oświetlił otoczenie przez chmury. Focone nikonem D7200 i sigmą 18-35/1.8 na ISO 1600-3200.

 

DSC_6128.JPG

DSC_6415-6_x.jpg

DSC_6378.JPG

DSC_6194.JPG DSC_6497s.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin - też widać było ich sporo - mógłbym tak siedzieć całą noc i wpatrywać się w ten spektakl, ale rano trza było wstać...

Tu na razie startrails z jednym bardzo jasnym bolidem przy GP oraz w drzewo po lewej poleciał inny, i też inny nad tym samym drzewem.

Było ich więcej, ale reszta jest słaba i nie wyszły na startrailsie, lecz będzie jeszcze zdjęcie zbiorcze ze stakiem na gwiazdy:)

 

statyw fot.,

233x25s. ISO 3200

Nikkor 18-55 - kitowy (18mm), f/3.5

Perseidy_2016_4d.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie dnia pogoda zapowiadała się 50/50 Jednak około 23 jak za dotknięciem czarodziejskiej różyczki zniknęły dosłownie wszystkie chmury - nie mogłem zmarnować takiej nocy!. Zdjęcia wykonano w nocy 2016-08-11 na 2016-08-12 od ok. 23:30 do ok. 2:00 nad ranem aparat Canon EOS760D, obiektywem Samyang 14mm/2.8/32 exp 15s ISO 1600

IMG_5738.JPG

aparat Canon EOS760D, obiektywem Samyang 14mm/2.8/32 exp 15s ISO 3200

IMG_5765.JPG

IMG_5768.JPG

IMG_5782.JPG

IMG_5833.JPG

IMG_5850.JPG

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo żałuję, że miałem cały czas wyłączony mikrofon. Komentowałem każde zjawisko z opisem jaki to meteor, jaka konstelacja, jasność, na ile smuga pozostała itp. Ten bolid o 1:58:31 też nam się złapał, ale poza kadrem. Widoczny był jako krótkotrwały błysk. Nie spodziewałem się, że nad całą Polską zrobił taki spektakl. Ja u siebie miałem około -6 mag podczas błysku i dla mnie to był jak typowy bolid ;)

 

Zdecydowanie ciekawiej było o 23:56:22 i 23:56:37. Pierwszy z nich rozbłysł na nieco poniżej -10 mag, a drugi około -6 mag. Obejrzyjcie nagranie od godziny 23:56:10 do 23:56:40 :) Ten drugi to niespodzianka. Tak więc udało się zaobserwować łącznie 327 meteorów.

https://youtu.be/0ma1e4sionU?t=2h56m13s

 

O 1:42:49 był kolejny o jasności około -5 mag:

https://youtu.be/0ma1e4sionU?t=4h42m25s

 

O 01:58:31 złapał się nasz polski bolid, ale widoczny był jako krótkotrwałe pojaśnienie po prawej stronie kadru (był poza polem widzenia o około 20-30 stopni):

https://youtu.be/0ma1e4sionU?t=4h58m22s

 

Na naszej transmisji złapało się przynajmniej 40 zjawisk, ale teraz trzeba odnaleźć momenty, kiedy to nastąpiło. Bardzo szkoda, że mikrofon był wyłączony, to byłoby znacznie łatwiej.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że komentowałem go tak:

Bolid o jasności -6 mag z roju Perseidów na tle konstelacji Orła. Pojawił się krótkotrwały błysk, a przez resztę czasu leciał o jasności nie większej niż 0 mag. Pozostały ślad był widoczny na ponad 20 sekund (na pewno było więcej, ale tam lampy miałem - stąd po prawej stronie kadru pojaśnienie), a w trzech miejscach było widać zgrubienia. Jedno przy głównym wybuchu, a dwa nieco wcześniej. Wyglądało to tak: --------------X-------X----------------------------------------XXX---

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pojechałem z kumplem w okolice Zalewu Zegrzyńskiego. Nie liczyłem Perseidów, ale latało tego wiele, szczególnie od 1 w nocy zaczęły się jasniejsze zjawiska, w tym bolid o 1:58. Złapałem trzy jasne sztuki na foto, niestety tej najlepszej petardy nie miałem w kadrze. Wybaczcie zaparowany obiektyw i łunę od Warszawy :)

 

IMG_1431.jpg

 

IMG_1438.jpg

 

IMG_1439.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.