Skocz do zawartości

Jak, gdzie i kiedy? PERSEIDY 2016


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Perseid z ostatniej nocy

Parametry : 20s f3.5 ISO 3200 ogniskowa 18 mm

DSC_03811.jpg

 

PS. Przepiękne zdjęci bolida loki_p - tez mi się takie marzy :D .

Tak z ciekawości zapytam jaki to obiektyw ? - chodzi mi o jego ogniskową .

 

Pozdrawiam

Edytowane przez maciekkacper
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu złapałem takie bolida. Zmieścił się na dwóch zdjęciach zrobionych z tymi samymi parametrami: f/2.8, 25s, iso 6400. Przerwa między zdjęciami 1 sekunda. Oba kadry wywołane dokładnie w ten sam sposób. Widać jak rozświetlił dół kadru.

Bolid bardzo ładny i pech albo szczęście że akurat wtedy migawka aparatu zrobiła przerwę,

Meteor musiał mieć dość niską prędkość kątową ponieważ przerwa nie jest aż taka duża. Mi to wygląda na bolid z roju Kappa Cygnidów. One są dość wolne a ich maksimum przypada w okolicach 17 sierpnia. Wizualnie musiał być piękny.

Pozwoliłem sobie złożyć te dwa zdjęcia w jedno w calach poglądowych, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko.

BOLID.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu złapałem takie bolida. Zmieścił się na dwóch zdjęciach zrobionych z tymi samymi parametrami: f/2.8, 25s, iso 6400. Przerwa między zdjęciami 1 sekunda. Oba kadry wywołane dokładnie w ten sam sposób. Widać jak rozświetlił dół kadru.

 

7956932.jpg

 

7957217.jpg

To są Bieszczady, Beskidy? Super fota.

Edytowane przez Morth
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, tak sobie siedzę, oglądam te zdjęcia, czytam relacje innych i wiecie co? JA CHCĘ JESZCZE RAZ! :) Stąd pytanie do ekspertów - czy jest szansa na powtórkę tej nocy, czy raczej jest to mało prawdopodobne?

 

Perseidy są bardzo aktywne dwie noce. Szanse na udaną noc meteorową dziś są bardzo duże i do tego zachęcam wszystkich !

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacje o dwóch potencjalnych bolidach:

23:14:35 – na północy? (+/- 3 sek)

02:54:00 – na północy? (+/- 30 sek)

 

W obu przypadkach zauważyłem wyraźne pojaśnienie nieba na ułamek sekundy. Ktoś je złapał? Jeśli były widoczne, to gdzieś w okolicy Rosji, Litwy lub ewentualnie nad województwem warmińsko-mazurskim. Ktoś coś widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacje o dwóch potencjalnych bolidach:

23:14:35 – na północy? (+/- 3 sek)

02:54:00 – na północy? (+/- 30 sek)

 

W obu przypadkach zauważyłem wyraźne pojaśnienie nieba na ułamek sekundy. Ktoś je złapał? Jeśli były widoczne, to gdzieś w okolicy Rosji, Litwy lub ewentualnie nad województwem warmińsko-mazurskim. Ktoś coś widział?

 

To masz tego z 23:14. Koło Płońska (50 km na NE od Wawy) był widoczny prawie w zenicie.

2314.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 11/12.08 pod Lublinem była jedną z nielicznych pogodnych w tych dniach, co ciekawe do 21.30 było jeszcze 100% zachmurzenie, ale prognoza przejaśnienia trafiła w "10". Ok. 22, gdy z plecakiem sprzętu zameldowałem się na dworcu PKP było już w zasadzie pogodnie. Z racji trwającego u mnie "bezaucia" jedyną szansę na obserwacje dawał wypad koleją za miasto ostatnim pociągiem i zarwanie całej nocki. Chwała carskim planistom za budowanie stacji kolejowych w Kongresówce w szczerym polu z dala od miasteczek.

Do upatrzonej miejscówki miałem parę km od PKP Nałeczów. Za to zero ludzi, aut, psów i bliskich świateł. Łuna od Lublina zza pagórka była już malutka. Mimo to niebo było stosunkowo jasne, ale nic to. Na stanowisku od ok. 0.20 do 3.30.

Widowisko piękne. Częstotliwość meteorów nawet w okresach "posuchy" była rzędu 1/min., średnio mogło dochodzić do 2/min. W porywach trafiało się znacznie więcej. Obserwację trochę utrudniała obsługa aparatu, bo nie mam możliwości podpięcia interwałometru i ręcznie odpalałem migawkę. Coś tam się zarejestrowało, choć nie te najbardziej spektakularne. Jasne zjawiska stanowiły mniejszość, jak to u Perseidów. Ale widziałem na pewno kilkadziesiąt dość jasnych, z tego kilka z trwającym chwilę (0.5-1s) śladem, w tym jedna krótką, grubą smugę zanikającą może z 10 s. Ten meteor o włos załapałby mi się w kadr...

Było warto, pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseid z nocy 12/13 - upolowałem dziurę w chmurach ale

szału nie było . W ciągu godziny naliczyłem jakieś 15 meteorów a zapowiadali dość

dużo - słyszałem 3 wersję kiedy będzie maksimum - 11/12 , 12/13 , 13/14 - i jak na razie sprawdziła się

pierwsza prognoza .

 

15s f4 ISO 6400 obiektyw kit 18mm z konwerterem szerokokątnym.

DSC_06231.jpg

Edytowane przez maciekkacper
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.