Skocz do zawartości

Jak, gdzie i kiedy? PERSEIDY 2016


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Przepiękne. A słuchaj, to widac dopiero na zdjęciu, po odpowiednim czasie naświetlania? Czy wizualnie, na żuwo też? Nigdy się nie przypatrywałam az tak, bardziej przy okazji, bedąc na obserwacjach gwiazd podwójnych.

 

Bywa różnie ale generalnie im jaśniejsze zjawisko tym dłużej wisi ślad i łatwiej widać go gołym okiem. Szczególnie Leonidy z tego słyną a u Geminidów jest odwrotnie - rzadko kiedy zostawiają ślady.

 

 

Edytowane przez DARK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bywa różnie ale generalnie im jaśniejsze zjawisko tym dłużej wisi ślad i łatwiej widać go gołym okiem. Szczególnie Leonidy z tego słyną a u Geminidów jest odwrotnie - rzadko kiedy zostawiają ślady."

Dark, czyli biorąc pod uwagę pierwsze zadnie: Leonidy są zazwyczaj jaśniejsze od Geminidów i dlatego dlużej się utrzymuje slad po nich? Czy jest jakaś inna, no nie wiem: strukturalna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po strasznych bojach z DSS wreszcie coś złożyłem :D

Można zrobić taką składankę w DSS ? W jaki sposób, żeby program nie wymazał śladów meteorów ? Mam kilkanaście śladów zarejestrowanych, ale każdy na innym zdjęciu i chętnie bym je poskładał. Mógłbyś kolego przybliżyć jak tego dokonałeś w tym programie, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dark, czyli biorąc pod uwagę pierwsze zadnie: Leonidy są zazwyczaj jaśniejsze od Geminidów i dlatego dlużej się utrzymuje slad po nich? Czy jest jakaś inna, no nie wiem: strukturalna przyczyna?

To chyba wynika ze składu chemicznego ciał macierzystych. Twórczyni Leonid kometa 55P zbliża się na dalszą odległość od Słońca, planetoida 3200 Phaethon niemal ociera się o nie wskutek czego materia jest przeobrażona i pozbawiona związków lotnych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić taką składankę w DSS ? W jaki sposób, żeby program nie wymazał śladów meteorów ? Mam kilkanaście śladów zarejestrowanych, ale każdy na innym zdjęciu i chętnie bym je poskładał. Mógłbyś kolego przybliżyć jak tego dokonałeś w tym programie, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Paweł

 

W DSS nie zrobiłem tego bo faktycznie ślady są zamazywane. W DSS tylko tło złożyłem, potem w PS wstawiłem jako warstwy wszystkie zdjęcia z meteorami, obróciłem je wokół Polarnej żeby Perseusz był na swoim miejscu i zamaskowałem wszystko oprócz tego śladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W DSS nie zrobiłem tego bo faktycznie ślady są zamazywane. W DSS tylko tło złożyłem, potem w PS wstawiłem jako warstwy wszystkie zdjęcia z meteorami, obróciłem je wokół Polarnej żeby Perseusz był na swoim miejscu i zamaskowałem wszystko oprócz tego śladu.

Dzięki za odpowiedź. Tak myślałem że to było w ten sposób zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nałapałeś ! gratuluję.

Ale 9910 i 9912 to satelita.

 

Andrzej

 

Dzięki, a i tak z 3 i pół godziny focenia Perseidów - większość zdjęć poszła do kosza, bo obiektyw zaparował. A szkoda bo tylu Perseidów nie widziałem w życiu.

A tu nieudolna próba złożenia Perseidów w PSzopie.

stackend.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę, że już opadły największe emocje po wyjątkowo urodziwych w tym roku Perseidach.

Ponieważ kolega Ekolog kiedyś pytał -„Czy jakieś perseidy docierają do gruntu? Czy można

zachęcać ludność okoliczną do wyjścia jutro w nocy na obserwy meteorów bez obawy narazenia kogoś

na uraz odmeteorytowy?”- miałem w odpowiedzi napisać o przypadkach, kiedy kawałki skał z kosmosu docierały do powierzchni Ziemi. Ale pomyślałem, że może ktoś się wystraszy i nie dołączy do grona obserwujących Perseidy. Ponieważ znalazłem ciekawy artykuł w archiwum Uranii numer 1/1960 stwierdziłem, że będzie on ciekawszy od moich wypocin. Zachęcam do lektury.

Pozdrawiam Zbyszek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorom wspomnian to dziękuję za pamięć myśli mojej :)

 

I z tej dawnej Uranii

 

http://www.urania.edu.pl/pliki/archiwum/urania_1960_01.pdf

 

widać że było tego sporo, tylko trudno im (meteorytom) naprawdę szkodliwie trafić w człowieka (choć im dalej w przeszłość tym więcej legend o śmierci ludzi ... no ale ... wiara w relacje o dramatach sprzed tysiąca czy dwóch tysięcy lat to co najmniej lekka przesada).

 

Za to budynki obrywają średnio co 5 lat !

Autor owego tekstu czujnie przewidział, że pojawi się większa liczba ludzi (a tylko Chiny zabraniają nieekologicznego namnażania się - reszta brnie w samobójczą głupotę) i może być więcej trafień.

Z tego co czytałem w międzyczasie meteoryt uszkodził niezabójczo jakąś dorosłą osobę oraz (palec) chłopca na trzeciej planecie od Słońca.

Jak trafi w ISS to strach pomyśleć czym to się może skończyć.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejał tutaj ktoś ten link? ;)http://www.imo.net/live/perseids2016/

 

 

Z pierwszych danych nadesłanych na imo.net wynika że w nocy z 11/12 o około 23 - 00 UT ZHR Perseidów mógł wynieś nawet ponad 200.

http://imo.net/live/perseids2016/#peak

 

Ja w poście z 13 sierpnia :P

Oczywiście nie zaszkodzi powtórzyć ponieważ dane są generowane na bieżąco ze spływających raportów od tego czasu na pewno baza się zwiększyła i dane na temat aktywność Perseidów są bardziej dokładne.

 

Na wykresie szczegółowym widać wyraźnie że 12 sierpnia między 23:01 a 23:36 UT aktywność (ZHR) nie spadała poniżej

170 zjawisk na godzinę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 11 na 12 wybrałem się na Koskową Górę. Przez godzinę naliczyłem 180 zjawisk wpatrując się tylko w jedną stronę nieba ( z pozycji leżącej - na karimacie).

Oczywiście nie wszystkie meteory były Perseidami. Dodając zjawiska, których nie widziałem, oszacowałem ZHR na ponad 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.