Skocz do zawartości

M27 z tegorocznego brania: crop i szerzej


Vaud

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny detal i gwiazdki, crop 1:1 - naprawdę nie ma się czego wstydzić, natomiast przyczepiłbym się do kolorystyki i wyrównania tła.

 

Mam wrażenie że biel ustawiałeś na tą jasną gwiazdę po lewej stronie, a ona nie jest biała, ma przesunięcie wskaźnika barwy 0.35. Z kolei jasna gwiazdka po prawej stronie od M27 i lekko w dół u Ciebie jest przeraźliwie niebieska, podczas gdy powinna być... niemal biała :) Chciałem zrobić własną wersję balansu kolorów, ale niestety ta gwiazdka ma przepalone pixele, nic się nie dało zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny detal i gwiazdki, crop 1:1 - naprawdę nie ma się czego wstydzić, natomiast przyczepiłbym się do kolorystyki i wyrównania tła.

 

Mam wrażenie że biel ustawiałeś na tą jasną gwiazdę po lewej stronie, a ona nie jest biała, ma przesunięcie wskaźnika barwy 0.35. Z kolei jasna gwiazdka po prawej stronie od M27 i lekko w dół u Ciebie jest przeraźliwie niebieska, podczas gdy powinna być... niemal biała :) Chciałem zrobić własną wersję balansu kolorów, ale niestety ta gwiazdka ma przepalone pixele, nic się nie dało zrobić.

Dzieki za komentarz!

Nie do konca kumam o co chodzi z przesunieciem 0.35 (tj. gdzie/jak to sprawdzasz), wiec prosilbym o wiecej info - histo wyglada OK.

Jesli chodzi o balans bieli... calosc klatki po zlozeniu LRGB miala mocna zolta dominante. W PI robiac ColorCalibration troche experymentowalem i najlepszy efekty otrzymalem ustawiajac jako wzorzec mocno zolte, jasne gwiazdy. Pozniej dodalem troche saturacji ale tutaj uwaga... nasycenie jest wynikiem parametrow na etapie skladania LRGB w PI gdzie mozna obnizyc nasycenie (tj. uzyc mniejszych wartosci niz domyslne) i dopiero pozniej wyciagac kolor.

Widzialem pare przykladow w sieci, gdzie wynik zlozenia LRGB (czyli jeszcze liniowy rozklad) byl prawie B&W i dopiero na koncowym etapie obrobki kolor zostal wyciagniety.

Mozliwe, ze wyrowanie tla (statystyka w PI a nie flat z flatownicy) burzy balans koloru. Jeszcze nie wiem ale sie dowiem:)

Flatownica to inna bajka, na inny watek.

Pozdro,

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna bo świeci, nie jest matowa a takie lubię :)

Oj swieci. Moze faktycznie zbyt mocno ale sa gusta i gusciki. Dla mnie ok, fajnie sie prezentuje na tapecie "fabrycznego" lapka i - nie wiem jak u Was ale u mnie - to dziala motywujaco by wrocic, rozstawic "graty" i focic dalej.

 

Bez koloru bylo nijako. Jak wspomnialem w pierwszym poscie, na L dobrze widac otaczajace struktury. Zastanawiam sie czy nie dozbierac 2x wiecej L, deczko RGB. Zobaczymy na co pogoda pozwoli ale jesli bede musial czekac kolejny miesiac na dobre warunki to mam juz inny obiekt na liscie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstawiaj graty rozstawiaj, zdjęcie jest naprawdę zacne!

 

Chodziło mi o wskaźnik barwy, tudzież color index (tu na szybko znalazłem parę słów http://domeofthesky.com/clicks/bv.html ),który najprościej sprawdzić w Stellarium :)

Gwiazdka o której pisałem (HIP 98375) ma 0,35, więc jest w kierunku żółtej. Z kolei fajnym wyznacznikiem bieli byłaby ta druga gwiazda (HIP 98473), która u Ciebie jest niebieska, a ma wskaźnik 0,04 - czyli powinna być niemal biała.

Ta wiedza jest przydatna gdybyś wyrównywał kolory na gwiazdy, można jeszcze spróbować excalibratorem... w Pixie tego nigdy nie robiłem.

 

Wiem że to jest profanacja Twojego zdjęcia, chciałem tylko pokazać co się dzieje jak zdejmiemy trochę niebieskiego - eksperymentalnie na czuja. To jest dalekie od ideału, no ale przynajmniej nieco inne ;)

 

Vaud_post-26307-0-51213000-1469391551_d.jpg

Vaud_post-26307-0-51213000-1469391551_d1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhm, myslalem, ze to 0.35 gdzies Ci PS czy innym sofcie do obrobki (a nie atlasie) wyskakuje.

Temat balansu koloru kiedys przerabialem pobieznie. Jest pare historycznych watkow Jesiona tu na forum .

Skladajac kolor Maximem, z Atika 383 zwyklem brac R0.85; G1.00; B1.6 ale tym razem... skladalem w PI i tego typu zabiegu nie stosowalem, wiec teoretycznie powinienem miec niedobor niebieskiego a tu masz... az swieci! :)

Pochyle sie nad tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj swieci. Moze faktycznie zbyt mocno ale sa gusta i gusciki. Dla mnie ok, fajnie sie prezentuje na tapecie "fabrycznego" lapka i - nie wiem jak u Was ale u mnie - to dziala motywujaco by wrocic, rozstawic "graty" i focic dalej.

 

Bez koloru bylo nijako. Jak wspomnialem w pierwszym poscie, na L dobrze widac otaczajace struktury. Zastanawiam sie czy nie dozbierac 2x wiecej L, deczko RGB. Zobaczymy na co pogoda pozwoli ale jesli bede musial czekac kolejny miesiac na dobre warunki to mam juz inny obiekt na liscie...

Robisz duże postępy. Na każdym, nawet najlepszym zdjęciu można coś poprawić. Staraj się używać do obróbki dobrze skalibrowany monitor. Czasami wystarczy, żeby zobaczyć efekt końcowy na dobrym monitorze. Twoje zdjęcie M27 jest już wysokiej klasy.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz duże postępy. Na każdym, nawet najlepszym zdjęciu można coś poprawić. Staraj się używać do obróbki dobrze skalibrowany monitor. Czasami wystarczy, żeby zobaczyć efekt końcowy na dobrym monitorze. Twoje zdjęcie M27 jest już wysokiej klasy.

 

Pozdrawiam.

Dzieki Andrzeju!

Postepy jakies sa, jestem calkiem zadowolony ale musze przyznac (bez cienia biadolenia), ze to czasochlonna nauka, o ile nie jest prowadzeniem za reke przez kogos doswiadczonego.

Jak to za dawnych szkolnych czasow... samotne rozgryzanie tematu praktycznie od zera zabiera duzo czasu ale w takim trybie, wnikajac w A, mniej czy bardziej swiadomie uczysz sie rowniez B i C.

Tak czy siak ogarniam PI i nie zamierzam uzywac PS (Maxim+PI dadza rade). PI to mega narzedzie. Dobrze pomyslany user interface (np. przekazywanie parametrow z jendego okienka/procesu do drugiego), zmyslne algorytmy i pomocne wizualizacje np. 3D plot na ksztalt tego w Maxim'ie (gdzie na dodatek mozna obracac plot ile wlezie).

Oczywiscie workflow trzeba jakis wypracowac ale to nie wystarczy bo jak wiadomo diabel tkwi w szczegolach - nie wspominajac podstaw typu... co zadziala/co ma sens (a co nie) tylko na liniowym materiale.

A wracajac do tematu... monitor kalibrowalem po zakupie pare mcy temu ale niedawno odtwarzalem partycje i po tym zabiegu zdaje sie kalibracji nie robilem.

Pozdro,

K

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.