Skocz do zawartości

Spotkania Lublin


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Zaczyna się nowy rok akademicki i wraz z nim zaczynają się spotkania lubelskiego Oddziału PTMA. Od tego roku spotkania będą się odbywały dwa razy w miesiącu w drugi i czwarty piątek miesiąca.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 października o godz. 1715 w sali FII Instytutu Fizyki UMCS.

Wszystkich z Lublina i okolic serdecznie zapraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Wiara! :salu:

Nasza lokalna społeczność astronomiczna na razie mało liczna :) w tej wirtualnej przestrzeni, trzeba jednak wierzyć, że będzie lepiej, wszak to dopiero początek. Popieram inicjatywę Adamo! Forum ogólne, jakkolwiek bogate w treść, zaczyna już męczyć koniecznością przeskakiwania z wątku do wątku a z drugiej strony żal zrezygnować z któregokolwiek. Może tu zrobilibyśmy tak, że wszystko co mamy do powiedzenia umieszczamy w jednym miejscu nie rozbijając na wątki. W ten sposób przeglądając forum nie tracimy zadnego tematu. Przecież kiedy spotykamy się w rzeczywistości to nie rozchodzimy się do różnych pomieszczeń, żeby wyszukać interesujący nas temat ale jesteśmy w jednej grupie, słuchamy co inni mówią, włączamy się do rozmowy itd. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh.... mam 40 km. do Lublina... niby blisko ale jak się nie ma swojego transportu... Alu już może na wiosnę. Wcześniej spotkania były w piątki. Dlaczego teraz w czwartki? No i dobrze by było żeby TUTAJ każdy z województwa Lubelskiego odezwał się i podał namiary. Bo zdarza się, że ludzie mieszkają od siebie rzut beretem i nawet o tym nie wiedzą. Np. u mnie w mieście zlokalizowałem na jakiejś mapce(a_x strona chyba o meteorach i kometach?? nie pamiętam)i jako, że ax dłuższy czas nie było to do tej pory nie wiem kto to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh.... mam 40 km. do Lublina... niby blisko ale jak się nie ma swojego transportu... Alu już może na wiosnę. Wcześniej spotkania były w piątki. Dlaczego teraz w czwartki? No i dobrze by było żeby TUTAJ każdy z województwa Lubelskiego odezwał się i podał namiary. Bo zdarza się, że ludzie mieszkają od siebie rzut beretem i nawet o tym nie wiedzą. Np. u mnie w mieście zlokalizowałem na jakiejś mapce(a_x strona chyba o meteorach i kometach?? nie pamiętam)i jako, że ax dłuższy czas nie było to do tej pory nie wiem kto to jest.

 

Ax przy tablicy...e tego slucham? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh.... mam 40 km. do Lublina...

 

... że spotkania oddziałowe to rozumiem, ale czy coś poza tym ciągnie Cię do Lublina? Coś mi się wydaje, że Kraśnik może bardziej imponować miłosnikom astronomii, chyba, że się mylę. Niech mnie ktoś sprostuje jeśli tak. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rodzinę na wsi pod Kraśnikiem i muszę powiedzieć, że niebo jest tam cudownie ciemne. Niestety w części wsi zamontowano oświetlenie uliczne ostatnio i trzeba się udać kilkaset metrów od domu żeby można było spokojnie obserwować. W każdym razie z centrum Kraśnika widać drogę mleczną w Łabędziu prawie co noc... a zdarza się, że od horyzontu po horyzont 8). Czasem wyłaczają oswietlenie uliczne i wtedy jest cool. M31, podwojna w perseuszu widoczne na wprost. W normalne noce M31 zerkaniem. A na wsi jest jeszcze lepiej. M44 widoczna gołym okiem i jeszcze dużo dużo więcej całe mrowia gwiazd. :D Może ktoś się skusi przyjechać kiedyś? Chętnie poobcowałbym ze sprzętem astro z prawdziwego zdarzenia :P bo w takiej dziurze na wschodzie Polski to....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh.... mam 40 km. do Lublina...

 

... że spotkania oddziałowe to rozumiem, ale czy coś poza tym ciągnie Cię do Lublina? Coś mi się wydaje, że Kraśnik może bardziej imponować miłosnikom astronomii, chyba, że się mylę. Niech mnie ktoś sprostuje jeśli tak. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ax przy tablicy...e tego slucham? :)

 

No tak to było juz dość dawno temu. Ale była taka strona z mapką a na niej zaznaczenie obserwatorzy. Tak bodajże zlokalizowałem Krzysztofa Mularczyka( mieszka w Szastarce chyba a to blisko Kraśnika i jeszcze bliżej mojej rodziny - Słodków 3, jak coś przekręciłem to moja wina bo to dawno było) no i tam była druga osoba w pobliżu mojego miasta... ale nie ma tam żadnego kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to było juz dość dawno temu. Ale była taka strona z mapką a na niej zaznaczenie obserwatorzy. Tak bodajże zlokalizowałem Krzysztofa Mularczyka( mieszka w Szastarce chyba a to blisko Kraśnika i jeszcze bliżej mojej rodziny - Słodków 3, jak coś przekręciłem to moja wina bo to dawno było) no i tam była druga osoba w pobliżu mojego miasta... ale nie ma tam żadnego kontaktu.

 

Zapraszam na strone http://www.pkim.org :) tam w dziale kontakt jest adres do Krzyska Mularczyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W dniu 27 października lubelski oddział PTMA organizuje wyjazd poza teren miasta na obserwację Zaćmienia Księżyca.

Zebranie pod pomnikiem M.C. Skłodowskiej o godz. 22:00.

Wszystkich z okolic Lublina serdecznie zapraszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo całkiem zgodne z prognozą ICM.

Około północy zachmurzenie ma być prawie 100% ale potem się ma przejaśniać...

Może przez OKIENKA W CHMURACH będziemy oglądali księżyc! byle tylko wiedzieć w które miejsce patrzeć! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zbiórce po dziesiątej - Księżyc nas trochę kokietował przez chmury. I tyle go widzieliśmy (po prawdzie - jeszcze ze trzy razy przez chmury mignął ale przed zaćmieniem). Ale było bardzo miło, ognisko, gawędy astronomiczne i nie tylko. Po powrocie do domu i rozładowaniu sprzętu (koło piątej trzydzieści) jeszcze zdążyłem zerknąć w... Internecie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze w Bieszczady macie dobre 300 kilosów, z tego co wiem od obserwatorów tam była piękna pogoda do samego świtu  :salu:

Moim zdaniem jechać w Bieszczady na zaćmienie księżyca nie ma sensu. Wolałbym tam pojechać dwa tygodnie później (lub wcześniej) i pofocić DS-y!

A te 300 km - prawie wszędzie mamy 300 kilometrów (oprócz, oczywiście, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, gdzie niebo jest całkiem ciemne, zwłaszcza gdyby wyłączyć oświetlenie KWK w Bogdance :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.