Skocz do zawartości

Spotkania Lublin


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Ten pierwszy byłby łatwiejszy, drugi trudniejszy ale stanowiłby kontynuację cyklu słonecznego. Czy to by mogło okazać się strawne?

 

Strawne okazać by się mogło pod warunkiem, że słuchacze nie zostaną zarzuceni ogromną ilością wzorów i obliczeń matematycznych, bo z tego, co wiem z autopsji to takie zarzucenie nie wpływa korzystnie na zainteresowanie prelekcją. Moja rada jest taka: trochę obliczeń, wzorów (oczywiście z dokładnym wyjaśnieniem, co i jak aby zwykły śmiertelnik też mógł skorzystać) no i oczywiście bardzo ciekawy wykład w stylu poprzedniego (był po prostu świetny :notworthy: ), czyli prosto i zrozumiale, wtedy na pewno każdy będzie zadowolony i cos z tego spotkania wyniesie-jestem o tym głęboko przekonany.:)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Spotkanie na Placu Zamkowym było planowane w czwartek o dziewiątej rano.

Ja mogę wyjechać po południu (NEXIA), Jerzy też (OCTAVIA).

Będę miał rano urwanie głowy więc nie wiem czy będę mógł się zameldować o dziewiątej przed zamkiem.

Kto się pisze ze mną? Może ustalimy inną godzinę? Może wymienimy numery telefonów?

Darek Smoląg i...

 

Cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje wyjazd w czwartek, będe o 9 na placu, tylko czy w tej sytuacji nie będe tam sam ? Nie byłem na ostatnim zebraniu i nie wiem ile osób jedzie z Lublina. Moge wziąść do samochodu conajmniej 2 osoby. Mój numer tel.0609366032, msulczynski@wp.pl.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje wyjazd w czwartek, będe o 9 na placu, tylko czy w tej sytuacji nie będe tam sam ? Nie byłem na ostatnim zebraniu i nie wiem ile osób jedzie z Lublina. Moge wziąść do samochodu conajmniej 2 osoby. Mój numer tel.0609366032, msulczynski@wp.pl.

 

Z tego co wiem... :D

na placu o dziewiątej będą wszyscy oprócz Adamo i Tamary, którzy jadą dzisiaj.

Auta będą Miszy, Jerzego i moje. O ile pamiętam - osób w sumie wyjeżdża dwanaście. W każdym razie ze mną Nexią jedzie Darek S. i nie wiem kto jeszcze, ja będę wyjeżdżał z Lublina nie wcześniej niż o piętnastej, bo wcześniej mam perypetie ze służbą zdrowia (NFZ naszym narodowym dobrem :blink: ) i takie tam... domowe. Bagażniki załadujemy o dziewiątej na Placu Zamkowym i umówimy na zbiórkę przed samym wyjazdem.

 

Pozdrawiam - Miłek

 

P.S.

Mój telefon: 601-359293

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne spotkanie PTMA w piątek, 22 kwietnia o zwykłej godzinie (17:00), w zwykłym miejscu (sala F II w Starej Fizyce na I piętrze).

W programie jak zwykle - aktualności (m.in sprawozdanie ze ZLOT-u, z wypadu obserwacyjnego do Zemborzyc).

 

Z cyklu (astro)FIZYKA DLA ASTROFANÓW - prelekcja o charakterze podstawowym:

PODSTAWOWE PARAMETRY GWIAZD, RODZINY GWIAZD, DIAGRAM H-R

Bez tego ANI RUSZ DALEJ!

 

Kolejny wykład będzie z kredą w dłoni - ŁATWY MODEL SŁOŃCA. Termin jeszcze nieokreślony.

Naprawdę można sobie samemu to i owo policzyć!!! Kto nie wierzy - ten się przekona!

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH i tych, co nie są pewni czy są zainteresowani.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaczynajac chcialbym napisac ze temat ten dedykuje ludziom z Lublina i okolic :)

W długi weekend (chyba sob-wt) wyjezdzam na działkę (przy jez. Piaseczno) i chciałbym zabrać tam teleskop i jak bedzie pogoda to troche polookac. Seeing tam jest nieporównywalnie lepszy z tym Lubelskim, choć nie miałem jeszcze okazji zabrać tam telepa. Chcialbym wziąć tam kilka rzeczy, ktorych nie mam i ocenic czy warte są zakupu.

I teraz mam do Was pytanie: kto ma i moze porzyczyc następujące artykuły :) :

1. Okular Plossl (lub jakis inny) 4mm

2. Soczewka Barlowa 2x

3. Filtr księżycowy lub polaryzacyjny

 

Oczywiscie jeszcze lepiej byloby zorganizowac tam jakies male spotkanie, wiec jak ktos chetny to pisac :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynajac chcialbym napisac ze temat ten dedykuje ludziom z Lublina i okolic :)

W długi weekend (chyba sob-wt) wyjezdzam na działkę (przy jez. Piaseczno) i chciałbym zabrać tam teleskop i jak bedzie pogoda to troche polookac. Seeing tam jest nieporównywalnie lepszy z tym Lubelskim, choć nie miałem jeszcze okazji zabrać tam telepa. Chcialbym wziąć tam kilka rzeczy, ktorych nie mam i ocenic czy warte są zakupu.

I teraz mam do Was pytanie: kto ma i moze porzyczyc następujące artykuły :) :

1. Okular Plossl (lub jakis inny) 4mm

2. Soczewka Barlowa 2x

3. Filtr księżycowy lub polaryzacyjny

Oczywiscie jeszcze lepiej byloby zorganizowac tam jakies male spotkanie, wiec jak ktos chetny to pisac  :Salut:

 

Może to i dobry pomysł jeśli pogoda dopisze.

Po co Ci filtr polaryzacyjny??? Chcesz go użyć do Księżyca jako neutralny szary?

Chyba mam polafiltr ale fotograficzny, M49x0.75.

Mam księżycowy filtr marnej jakości (zielony), nie używm go nigdy, mogę pożyczyć.

Obserwowałem nad Krasnem, trochę tam święci Bogdanka i nad kanałem spora wilgotność.

Zapewnij sobie ODROŚNIKI i.... pojemne kieszenie na okulary, żeby je grzać przy ciele.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci filtr polaryzacyjny??? Chcesz go użyć do Księżyca jako neutralny szary?

Przez filtr polarytzacyjny rozumiem coś takiego . Chce go urzyć do księzyca i do planet zeby je odrobinę przyciemnić, więc ten zielony filtr nie nada sie chyba zabardzo :( Oczywiście zadowoli mnie nawet zwykly filtr ksiezycowy, ale tylko szary.

 

To jak jest ktoś chętny na mini-zlot? Z moich obliczeń wynika, że pogoda będzie dopisywać ;)

 

P.S. Jakby ktoś miał do porzyczenia/przywiezienia na mini-zlot okular Soligor 9-10mm to też bym nie pogardził :D

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz, jak z prądem na tej działce? Jest, czy trzeba mieć akumulatory?

Dysponuję barlowem x2 do pożyczenia i filtrem "księżycowym" i innymi kolorowymi, w sam raz do planet.

Nie moge sobie pozwolic na dłuższy wypad, ale taki jednonocny chętnie bym zaliczył razem ze swoim teleskopem (jeśli jest prąd, bo nie mam akumulatora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawny jest ten skrzyżowany filtr polaryzacyjny. Rozumiem że stopień tłumienia światła ustalasz przed założeniem okularu do wyciągu, odpowiednio skręcając filtry. Może to i dobre, w końcu umożliwia użycie pełnej apertury co teoretycznie dawałoby lepszą zdolność rozdzielczą niż poprostu PRZYSŁONA NA WEJŚCIU (czyli ograniczenie apertury). Tyle że przy niezbyt wysokiej jakości lustra (albo achromatu) przysłonięcie obiektywu daje nadspodziewanie dobre rezultaty! No i ten pola-filtr to kaskada dwu polaroidów, aż cztery granice powietrze-szkło. Tutaj kontrast MUSI SPADAĆ, chyba że warstwy przeciwodblaskowe bylyby doskonałe a to by cenę pompowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO ROKU FIZYKI na najbliższym zebraniu PTMA Lublin wygłoszę prelekcję pt. KOSMICZNE BLIŹNIAKI i inne WZGLĘDNIE CIEKAWE opowiadania Będzie poświęcona teorii względności.

 

Jeśli się zmieści w programie - w związku z rocznicowym artykułem o Michelsonie, zamieszczonym w Uranii nr 5 a także w nawiązaniu do prelekcji WIELKIE OCZY ZIEMI - krótkie teoretyczne wprowadzenie do tematu INTERFEROMETRII.

 

Co jeszcze będzie na zebraniu - tego na razie nie wiem.

 

Zebranie - jak zwykle, w drugi piątek miesiąca czyli 10 czerwca, godzina 17:15, sala F II w Instytucie Fizyki UMCS.

Zapraszamy! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy aby mieszkańcy innych rejonów świata będą mogli pobrać wykłady z forumowego downloadu ?

 

Teoretyczny ŁATWY MODEL SŁOŃCA znowu się odwlecze. Ale w końcu Słońca takie, jak jest, ma jeszcze przed sobą jakieś 5 mld lat więc może zdążymy? :D

 

Krótka WZMIANKA o zasadach interferometrii ma być KREDĄ NA TABLICY. Ta forma prezentacji będzie też hołdem złożonym Michelsonowi i epoce nieelektrycznych sposobów przekazywania informacji :)

Zawsze jednak można coś zcyfryzować: zbiorę pyłek z kredy, zeskanuję i... prześlę!

 

Wykład o NIEKTÓRYCH ASPEKTACH SZCZEGÓLNEJ TEORII WZGLĘDNOŚCI - być może zrobię prezentację, ale chyba w sieci jest o tym mnóstwo materiałów. Tak więc dopiero PO prelekcji będę miał jakieś zdanie na temat tego, czy plik prezentacji zasługuje na publikację w sieci.

W przypadku PRELEKCJI istotną różnicą w stosunku do materiałów DRUKOWANYCH jest możliwość zadania pytań czy jakiejś małej dyskusji, co może dostosować przekazywane treści do możliwości percepcyjnych słuchaczy.

 

Darku - dziękuję za życzliwe zainteresowanie, czyżbyś pobrał poprzednie downloady?

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność słuchania na żywo.

W sieci jest mnóstwo materiałów , w sumie forum też nie byłoby potrzebne a Gógle twoim przyjacielem by był. :D

A na serio to lepiej dla forumowiczów aby cała tajemna wiedza byłaby dostępna na miejscu.

Co do słuchania nie planujecie w Lublinie prowadzić wykładów live przez sieć?

Albo chociaż zgrywać na kamerkęa potem zebrać kilka wykładów i na płytkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze plakacik (jest spory ale w końcu tekst ma się dać przeczytać!):

 

Hi hi, transmisja online... już sobie wyobrażam jak to by wyglądało bez szybkiego dostępu :)

post-910-1117727260_thumb.jpg

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adres będzie we wtorek. Dzisiaj wiem że będzie transmisja.

Załatwiłem sprawy formalne, teraz jeszcze parę technicznych, no i jeszcze....

żebym zdążył przygotowac wykład!!!!

Lepiej przyjść na spotkanie. Można porozmawiać, zadać pytanie, poznać innych AstroFanów, no i PASMO PRZEPUSTOWOŚCI nie będzie ograniczone drutami :)

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

przypadkiem niedawno zaczytałem sie na jakimś formum astronomicznym i zachęcony tematem chciałbym zobaczyć czy astronomia mnie "wciągnie".

Szczęśliwie zacząłem od forum a nie od zakupu na allegro, próbuję zorientowac się w sprzęcie ale najchętniej skorzystałbym z Waszych doświadczeń w tym temacie. Jeżeli umawiacie się gdzieś w okolicach Lublina na podglądanie nieba to chętenie przyłączę się i zobaczę empirycznie co jaki sprzęt zapewnia i na co zwracać uwagę.

pzdr,Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.