Skocz do zawartości

Obserwacje gwiazd zmiennych


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

To ja na razie wrzucę coś starego, bo ostatnio robiłem najwyżej pojedyncze pomiary. Krzywa jasności Nova Del 2013 z obserwacji wizualnych :) Ten pik w centrum to miał być outburst, ale ciągle miałem wątpliwości, czy faktycznie tak było. Raczej u tego typu gwiazd nowych nie obserwuje się.

 

2s0zkh2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, widać,jak w miesiąc spadła o 3 magnitudo a złapałeś ją na dzień-dwa przed maksimum. Widać, że trzymasz rękę na pulsie. Co do piku z dn. 6531 to warto sprawdzić z obserwacjami innych obserwatorów bo raczej mało prawdopodobna jest pomyłka w ocenie jasności aż o 0.5 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jurku.

 

Jako, że jesteś wizualowcem przesyłam link do manuala obserwacji wizualnych:

https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

 

Ale najlepiej wejdź na stronę główną, przewiń na sam dół i tam znajdziesz to w Observing Manuals a mapki do wydruku znajdziesz w zakładce Variable Star Plotter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szybkie są te zmiany jasności! Dało radę nawet wyłapać dwa minima o różnej amplitudzie :)

Świetnie wykorzystujesz sprzęt, tym bardziej, że gwiazdy zmienne do popularnych celów nie należą. Tak samo znakomita dokładność i precyzja. Gratuluję!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W pierwszym poście zamieściłem krzywą minimum blasku zmienne zaćmieniowej V0496 Vul. Sugerowałem, że jest to minimum wtórne. Wreszcie udało mi się dokończyć serię obserwacji i wyznaczyć krzywą dla całego cyklu. Okazało się, że było to jednak minimum główne. Ciekawe, że maksimum blasku po minimum wtórnym jest o 0.02 mag. jaśniejsze. Zastanawiam się z jakiego powodu, czy nie jest to błąd obserwacji.

 

Obserwacje wykonałem w dn. 16.07, 29.07, 07.08.2016 (łącznie 502 pomiary)

Teleskop Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Clear

Temperatura sensora -22

Czas naświetlania 30 sek.

 

Zaobserwowane minimum główne JD. Hel. 2457591.419

 

Załączam krzywą zmian blasku zredukowaną na jeden okres.

 

 

krzywa 1 V0496 Vul.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobil tak:

popatrzył na fazy Księżyca, czy przypadkiem nie ma korelacji pomiedzy jego pełnią, a Twoim maksimum.

Jak nie ma, to odjąłbym od krzywej zmian blasku zmienność od zaćmień, i poszukał w tym co pozostało drugiego okresu zmienności.

Ale przede wszystkim zrobił analizę błędów (przede wszystkim odchylenie standardowe). Dokładność fotometri na poziomie setnych części magnitudo, wystarcza, żeby wykrywać exoplanety, jest to bardzo duża dokładność, podchodziłbym do niej ostrożnie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, wolę nie gdybać. Raczej nie jest to błąd pomiaru. Analizowałem odchylenia na podstawie porównań gwiazd referencyjnych i wszystko wygląda przyzwoicie. Trzeba poczytać o ciasnych układach zaćmieniowych, może gdzieś znajdę odpowiedź.

 

Właśnie zauważyłem, że 3 posty powyżej krzywa zmian blasku NSVS 11082150 (Też tego samego typu EW) wykazuje dokładnie to samo. A co do gwiazd referencyjnych to raczej nie podejrzewam zmienności, bo każdy pomiar zawsze odnoszę do dwóch gwiazd i sprawdzam różnicę jasności między nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec ;)

Nazywa się to "O'Connel effect". Efekt ten polega właśnie na różnicy jasności maksimów, w ciasnych układach podwójnych. Możliwe wytłumaczenie polega na tym, że gwiazdy kiedy są blisko siebie to mogą wysyłać 'w kosmos' materię (wszczególności kiedy wzazjemnie się odkształcają i przepływa między nimi materia). Poruszając sie po swoich orbitach tę materie zgarniają spowrotem i stąd (w skrócie ;) ) miałaby wynikać asymetria. Link do artykułu: http://www.raa-journal.org/docs/ChJAA/2003/2003_3_2p142.pdf

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje ASAS J200652+1743.4

 

Jest to gwiazda typu Delta Scuti -cefeida karłowata. Okres zmieności: 2h 45m.

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=117994

Serię pomiarów fotometrycznych zrobiłem dniu 11.08.2016

 

Teleskop Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Johnson V

Temperatura sensora -25

Czas naświetlania 50 sek.

 

Ze względu na fatalną jak na sierpień pogodę przez ponad tydzień nie mogłem wykonać kolejnej serii obserwacji, żeby wykreślić krzywą zmian blasku po zredukowaniu na jeden okres. Tak więc załączam wyniki tylko z jednej nocy.

 

Poniżej fotografia okolicy zmiennej i krzywa zmian blasku uzyskanej ze 187 pomiarów.

Czas uniwersalny, zredukowany na Słońce podany w dniach Juliańskich JD+ 2450000

Jasność Magnitudo w odniesieniu do 2 gwiazd porównania

ASAS J200652+1743,4   Sge.jpg

krzywa ASAS J2006  Sge.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr,

 

Świetny materiał ! Chyba sam spróbuje swoich sił :)

Pozdrawiam

Pawel

 

Dzięki, spróbuj koniecznie.

 

Jak widzisz jest to bardzo proste a sprzęt masz aż nadto. To fajne zajęcie, bo stosunkowo niewielkim nakładem masz widoczne efekty. LP tak bardzo nie przeszkadza, Księżyc też, tylko cirrusy. No i możesz się trochę poczuć jak zawodowy astronom. Oni w Polsce też to robią -w Ostrowiku, na Suchorze i w Białkowie (z tego co wiem).

Połączmy siły, fajnie będzie porównać wyniki.

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam za dokładność. Może jakiś tranzyt egzoplanety następnym razem? ;)

 

Dzięki, przymierzam się do tego i pewnie wreszcie zrobię, tylko po 10 września, po urlopie. Zgłoszę się do Ciebie bo wiem, że masz w jednym palcu wszystkie efemerydy

:)

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obserwacje gwiazdy 1SWASP J201020.54+570930.2

 

To kolejna gwiazda pulsująca typu Delta Scuti którą wziąłem na warsztat. Okres zmienności: 0.070142 doby, lokalizacja -Cygnus.

Serię pomiarów fotometrycznych zrobiłem w dniu 20.08.2016 i po wakacyjnej przerwie znalazłem wreszcie czas na opracowanie danych. W kolejce czeka jeszcze sporo innych obserwacji.

 

Setup jak zwykle:

Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Johnson V

Temperatura sensora -20

Czas naświetlania 50 sek.

 

Pogoda niestety nie najlepsza -przechodzące cirrusy spowodowały, że część klatek musiałem odrzucić i dokładność pozostałych jest wyraźnie gorsza. A gwiazda do łatwych nie należy. Zakres zmienności poniżej 0.2 Mag. Fotometrię aperturową wykonałem w odniesieniu do 2 gwiazd porównania.

 

Co ciekawe, gwiazda wykazuje pulsacje w dwóch modach: radialnym i nieradialnym efektem czego jest wygląd krzywej zmian blasku. Kolejne po sobie maksima i minima blasku mają różniące się od siebie poziomy jasności co udało mi się uchwycić.

Aby zweryfikować ewentualne błędy, których nie wykluczam ze względu na niestabilną pogodę planuję przeprowadzić kolejną wielogodzinną serię obserwacji tej gwiazdy tak aby uchwycić dwa pełne okresy.

 

Poniżej fotografia okolicy zmiennej (FOV 30') i krzywa zmian blasku uzyskana ze 168 pomiarów.

Czas uniwersalny, zredukowany na Słońce podany w dniach Juliańskich JD+ 2450000

 

1SWASP J201020+570930.jpg

Krzywa   1SWASP J201020+570930.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Obserwacje gwiazdy 1SWASP J201020.54+570930.2 - druga sesja obserwacyjna

 

W dniu 06.10.2016 powróciłem do obserwacji tej gwiazdy. Chciałem sprawdzić, czy zakres zmian jasności kolejno następujących po sobie maksimów jest podobny jak podczas 1-szej sesji. Ustaliłem czas obserwacji tak, aby w pełni pokryć dwa cykle.

Ku mojemu zaskoczeniu zmienność zakresu jasności wyszła jeszcze większa. Analizując krzywą zmian blasku pierwsze wnioski to to, że nagle coś "siadło" i druga część obserwacji jest obarczona jakimś systematycznym błędem. Wygląd krzywej zupełnie odbiega od oczekiwanego. Sprawdziłem na innych gwiazdach o stałym blasku -wyszło, że wszystko jest ok. średnia dokładność jednego pomiaru +/- 0.008 magnitudo.

 

Dla ilustracji załączam krzywą jasności z 224 pomiarów. Czas naświetlania 50 sek. filtr Johnson V, temperatura sensora -25, czas JD Hel. +2450000, setup jak zwykle.

Krzywa   1SWASP J201020+570930 2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.