Skocz do zawartości

Obserwacje gwiazd zmiennych


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie publikując wyniki swoich obserwacji szukam takich osób.

 

Co do dziwnego zachowania powyższej gwiazdy to niczego nie odkryłem. Gwiazdy typu Delta Scuti wykazują tego typu zmienność, gdyż pulsują w kilku nakładających się na siebie modach. Nie sądziłem jednak, że to mogą być aż takie różnice i to mnie zaskoczyło. Gdzieś podskórnie czuję, że może wkradł się tu jakiś błąd obserwacji. Planuję następną sesję ponownie poświęcić tej gwiazdce. Bardzo fajnie jak ktoś jeszcze mógłby mnie w tych badaniach wesprzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pogoda nie rozpieszcza, planów obserwacyjnych sporo a możliwości realizacji jak na lekarstwo. Szczęśliwie 12.11.2016 udało mi się wykorzystać okno pogodowe, mimo super Księżyca tuż przed pełnią i przechodzących delikatnych cirrusów.

 

Na tapetę poszła zmienna zaćmieniowa NSVS 3738337 Cas.

Jest to gwiazda typu EB/EW (beta Lyrae/W Ursae Majoris) -układ podwójny, którego składniki w niewielkim stopniu różnią się wielkością (typ EW -wielkości składników podobne), są zdeformowane na skutek grawitacji i stykają się ze sobą. Przez to krzywa zmian blasku ma charakter płynny.

Okres obiegu: 0.298817 d

Jasność 12,62-13,31 mag.

 

Obserwacji dokonałem setupem jak zwykle, bez filtra, czas ekspozycji pojedynczej klatki 60 sek. Warunki pogodowe niestety nie pozwoliły na zebranie danych z całego okresu. Pogoda stopniowo się pogarszała masakrując wyniki. Udało mi się zebrać 407 pomiarów z czego musiałem 40 odrzucić ze względu na zachmurzenie.

 

Poniżej załączam fotografię okolicy zmiennej (FOV 30') i krzywą zmian blasku. Czas JD UT Hel. +2450000

Jasności gwiazd porównania:

A - 13.00

B - 13.23

Okolice NSVS 3738337 Cas 10x60.jpg

krzywa NSVS 3738337.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Też mam trochę materiału dotyczącego gwiazd centralnych w kilku mgławicach planetarnych, w tym HFG-1 oraz gromad kulistych.

Ale jakoś muszę się zmobilizować, no i potrzebuję Twoich konsultacji koniecznie!

 

Wiem, że masz sporo ciekawego materiału ze znacznie grubszej rury. Pewnie warto się temu przyjrzeć również pod kątem fotometrycznym. Chętnie się przyłączę do opracowywania. Tym bardziej, że jestem ciekaw jak Twoja kamera sobie radzi z SNR i liniowością. Patrząc na tranzyty robione przez Hansa wygląda, że całkiem nieźle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda KID 2857323 Cyg typu delta Sct

 

Jesienne chmury uniemożliwiające obserwacje zmusiły mnie do sięgnięcia po dawniej zebrany materiał. I tak odgrzebałem fitsy z sesji z dn. 25.09.2016. Materiał ten wcześniej zakwalifikowałem jako średnio udany ze względu na niestabilne warunki (cirrusy). Nie mniej, po opracowaniu coś tam wyszło, a że gwiazdka jest ciekawa postanowiłem opublikować.

 

Gwiazdy typu delta Scuti to zmienne pulsujące zaliczane do cefeid karłowatych. Posiadają typy widmowe od A do F a na wykresie HR znajdziemy je w pobliżu cefeid bądź bliżej olbrzymów. Amplituda zmian jasności waha się w granicach 0.03 do 0.90 mag. a okres od 0.01 do 0.2 doby.

Coś co wyróżnia te gwiazdy, to bardzo zróżnicowany wygląd krzywej zmian blasku. Zarówno period jak i zakres zmian jasności ulega zmianom. Spowodowane to jest nakładaniem na siebie pulsacji radialnych i nieradialnych występujących w dwóch modach. Dla osób zainteresowanych tym zagadnieniem polecam opracowanie:

https://www.camk.edu.pl/media/uploads/phd/asteroseismology/asteroseism_aap0203.pdf

 

Dlatego interesujące jest zebranie materiału z możliwie długiego okresu w celu zaobserwowania tego zjawiska. Mnie udało się zebrać materiał tylko z 3 godzin. Mam nadzieję, że uda mi się nadchodzącej zimy ustawić wyraźnie dłuższą sesję jakiejś gwiazdy tego typu.

 

Poniżej załączam zdjęcie okolicy z zaznaczonymi gwiazdami porównania (FOV 30') i wykres krzywej zmian blasku.

Setup jak zwykle, czas naświetlana 80 sek. filtr clear, podany czas UT zredukowany na Słońce.

 

 

Okolice KID 2857323 Cyg.jpg

krzywa KID 2857323 Cyg.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

DY Peg -kolejna gwiazda pulsująca

 

W dniu 22.11.2016 ustawiłem sesję obserwacyjną gwiazdy DY Peg. Niezłe, jak na tą porę roku warunki, pozwoliły mi zebrać sporo materiału. Obserwacje zacząłem o 17:48 i do 22:01 zebrałem 379 pomiarów (potem jeszcze teleskop skierowałem na zmienną zaćmieniową NSVS 4531561 Aur).

 

DY Peg jest krótko okresową zmienną pulsującą typu HADS (delta Scuti) -opisywałem ten typ powyżej, ale zakwalifikowana jest do podgrupy SXPHE -czyli typu SX Phenix. Jest to grupa podkarów o typach widmowych A2-F5. Okres zmienności tej gwiazdy wynosi 105 minut.

 

Setup:

Newton 8" F5, sensor Atik 383L+, temp. -30*C, filtr Clear, t. exp. 20 sek.

 

Poniżej fotografia okolicy i krzywa zmian blasku. Czas Uniwersalny JD +2450000 zredukowany na Słońce.

Okolice DY Peg 8x20.jpg

krzywa DY Peg.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jurek, ale chyba przesadzasz. Muszę jeszcze popracować nad kalibracją.

W tym wypadku gwiazdka była bardzo jasna i zebrałem sporo materiału. Dzięki temu średni błąd jest mniejszy. Przymierzam się do rejestracji tranzytów, ale to są słabsze obiekty i spadek jasności malutki. W tym celu, żeby skrócić czasy naświetlania zainwestowałem w większe lustro. Nowy setup jest w fazie testów, ze względu na pogodę trwa to długo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obserwacje gwiazdy zaćmieniowej NSVS 4316778 w gwiazdozbiorze Woźnicy

 

Jest to gwiazda typu EW (W Ursae Majoris). Ciasny układ podwójny o okresie obiegu 6 godz. 24 min. i jasności 11,29 - 11,62. Składniki tego układu są zlokalizowane tak blisko siebie, że pomiędzy nimi może przepływać materia. Wówczas ulega zmianie okres obiegu, co możemy zaobserwować. Być może w tym wypadku zachodzi to zjawisko.

 

Wygląd krzywej sugeruje, że najpierw nastąpiło minimum wtórne (płytsze) a potem główne. Niestety zbyt wcześnie zakończyłem obserwacje, aby dokładne wyznaczenie momentu minimum głównego było możliwe.

Po przeanalizowaniu efemerydy AAVSO zauważyłem rozbieżność miedzy efemerydą a momentem obserwowanym. Może to być spowodowane błędem obliczenia okresu zmienności (choć podany jest z dokładnością 1/10000000 doby więc dużą), a może efektem przepływu masy miedzy składnikami. Żeby to stwierdzić potrzebna jest analiza obserwacji zebranych z dłuższego okresu czasu.

 

Obserwacje wykonałem dnia 10. 01.2017. Zebrałem 268 pomiarów fotometrycznych, z tego odrzuciłem 3 obarczone dużym błędem. Ponieważ nie udało mi się złapać pełnego minimum głównego planuję dalsze obserwacje tej gwiazdy.

 

Słabsza niż zwykle dokładność spowodowana jest zmianą setupu. Fotony łapałem refraktorem 120 mm (bez użycia filtra) a nie jak zwykle teleskopem Newtona 8"

Teleskop ten poszedł na wcześniejszą emeryturę a jego większy następca ciągle jest w fazie testów.

 

Poniżej zamieszczam jak zwykle zdjęcie okolicy (FOV 30') z zaznaczonymi gwiazdami porównania i krzywą zmian blasku.

Podany czas JD Hel. + 2450000

okolice NSVS 4316778 Aur.jpg

krzywa NSVS 4316778 Aur.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Obserwacje minimum V0416 Gem

 

W dniu 16.03.2016 korzystając z kilkugodzinnej przerwie w chmurach udało mi się załapać minimum gwiazdy zaćmieniowe V0416 Gem. Jest to zmienna typu W Ursae Majoris o okresie 0,25625 doby i jasności 12.7-13.2. Udało mi się zebrać 91 obserwacji, co umożliwiło wyznaczenie momentu minimum z dokładnością +/- 1 min. Okazało się, że jest on zgodny z efemerydą AVVSO.

Średnią dokładność pojedynczego pomiaru szacuję na +/- 0.01 mag. Niestety w czasie minimum zaciągnął na 20 min cirrus zmniejszając ADU o 30%. Widać to niestety po przebiegu krzywej.

Setup:

Newton TS 200/1000, Atik 383L+, czas ekspozycji 90 sek.

Zaobserwowany moment min. JD Hel. 2457829.336

 

Poniżej mapka okolicy (FOV 30') i krzywa zmian blasku

okolice V0416 Gem.jpg

krzywa V0416 Gem.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.