Skocz do zawartości

Postawienie piera/kopuły/kopuły na istniejącym budynku - wymagania formalne


SpawaczJWE

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie po dłuższej nieobecności,

Dziś los się do mnie uśmiechnoł i mam możliwość postawienia piera w idealnym miejscu działki widok mam mw on północnego zachodu do południowego zachodu.

I w tym miejscu mam kilka pytań,

Przy jakiej głębokości wykopu pod pier musiał bym załatwiać pozwolenie, może wystarczy zgłoszenie a może nic nie trzeba,

Zastanawiałem się nad dwoma konstrukcjami.

Pierwsza klasyczna rura o śr ok 20 cm

Wkopana mniej niż 80 cm w ziemie, odrazu muszę zaznaczyć iż w tamtym miejscu ojciec planóję wylewkę 2/3m więc można zrobić też tak że rura będzie głębiej niż sam fundament piera i będzie z nim połączona prętami.

A drugi pomysł mam taki centralna rura stalowa o śr 10 cm na dole bd blacha albo coś taka łata, nwm jak to się profesjonalnie nazywa, i do tej rury były by przyspawane mniejsze np 1/2" na wzór trujnogu i w ten sposub można by ograniczyć głębokość nie tracąc stabilności.

Co myślicie o tych pomysłach sam fundament miał by ok 60cm średnicy a wylefka ok 8.

Jak to ugryść aby nie potrzeba było pozwolenia ewętualnie czy można by później coś takiego zalegalizować.

Przebuszowałem wujka ale nigdzie nie ma odpowiedzi na pytanie do jakiej głębokości można wylewać bez pozwolenia.

Będe bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i odpowiedzi.

Jak tylko praca ruszy obowiązkowa dokumętacja fotograficzna.

Na całym pierze zamierzam montować montaż eq5 z newtonem 8".

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z prawem budowlanym, na obiekty małej architektury nie potrzeba pozwolenia na budowę.

A o głębokości posadowienia budowli decyduje lokalizacja w zależności od strefy przemarzania gruntu:

 

fund5.jpg

 

 

choć w zasadzie powinno to dotyczyć wyłącznie gruntów wysadzinowych.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na chwilę obecną dom można budować także na zgłoszenie więc i przebudowę również, ale tak czy inaczej wymaga to wizyty u architekta i stworzenia projektu zapewne z obliczeniami nośności konstrukcji plus zapewne dojdzie odgromienie (projekt elektryka i potem jego odbiór). Z gminnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie konieczne ustalić czy miejscowy plan dopuszcza takie obiekty w dachach (czasem zabronione są np lukarny, raczej o kopułach mowy nie będzie więc można podciągnąć to jako "jaskółkę") oraz jaka jest dopuszczalna wysokość budynku w miejscowym planie, bo jeśli kopuła będzie wystawała ponad kalenicę (a raczej będzie) to może przekroczyć w danym rejonie tą wysokość i zgody nie będzie. Wysokość mierzona jest od poziomu posadowienia posadzki parteru .

Z praktyki ludzie raczej rzadko zgłaszają małe zmiany np. zmianę całego dachu, ale jest ryzyko wpadki lub donosu sąsiada.

Edytowane przez Kunzite
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś się orientuje, jak wygląda sytuacja, gdy chce się postawić kopułę astronomiczną na dachu budynku już wcześniej oddanego do użytku?

Wymagane jest pozwolenie na budowę ( zgłoszenia dotyczą tylko budowy domów jednorodzinnych ale tylko gdy nie oddziałują na sąsiednie działki - np. są 7-8 metrów od granicy)

 

Co potrzebujesz żeby zbudować na dachu istniejącego domu obserwatorium :

 

1. Zgoda właściciela

2. Wypis z Planu Zagospodarowania lub Warunki Zabudowy* gdy tego planu nie ma, (tu trzeba wcześniej złożyć wniosek do Urzędu Gminy ).

 

* WZ to nawet lepsze rozwiązanie gdy w planie są jakieś ograniczenia lub zakazy.

 

 

Gdy masz te materiały to potrzebujesz :

 

3. Zlecić projekt architektoniczno budowlany w którym znajdzie się :

a) inwentaryzacja istniejącego budynku,

b ) ekspertyza konstrukcyjna wykonana przez uprawnionego inżyniera budowlanego, dołączona do projektu ( tu może okazać się że np. trzeba wzmocnić istniejącą konstrukcję a także co i jak rozebrać)

c) właściwy projekt budowlany przebudowy wraz z projektem zagospodarowania działki.

d) projekty branżowe jeśli są konieczne (woda , prąd , gaz ,itp)

 

Z kompletem czterech egz. projektów i innych dokumentów udajesz się do Starostwa powiatowego i składasz wniosek o pozwoleni na budowę.

 

architekt

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagane jest pozwolenie na budowę ( zgłoszenia dotyczą tylko budowy domów jednorodzinnych ale tylko gdy nie oddziałują na sąsiednie działki - np. są 7-8 metrów od granicy)

 

Co potrzebujesz żeby zbudować na dachu istniejącego domu obserwatorium :

 

1. Zgoda właściciela

2. Wypis z Planu Zagospodarowania lub Warunki Zabudowy* gdy tego planu nie ma, (tu trzeba wcześniej złożyć wniosek do Urzędu Gminy ).

 

* WZ to nawet lepsze rozwiązanie gdy w planie są jakieś ograniczenia lub zakazy.

 

 

Gdy masz te materiały to potrzebujesz :

 

3. Zlecić projekt architektoniczno budowlany w którym znajdzie się :

a) inwentaryzacja istniejącego budynku,

b ) ekspertyza konstrukcyjna wykonana przez uprawnionego inżyniera budowlanego, dołączona do projektu ( tu może okazać się że np. trzeba wzmocnić istniejącą konstrukcję a także co i jak rozebrać)

c) właściwy projekt budowlany przebudowy wraz z projektem zagospodarowania działki.

d) projekty branżowe jeśli są konieczne (woda , prąd , gaz ,itp)

 

Z kompletem czterech egz. projektów i innych dokumentów udajesz się do Starostwa powiatowego i składasz wniosek o pozwoleni na budowę.

 

architekt

 

No ładnie :-(

Obciążenia konstrukcyjne mam skonsultowane, nie trzeba wzmacniać istniejącej. Mam nadzieję, że z ekspertyzą nie będę miał problemu.

Ile czasu to może zająć? Pytam o terminy wydawania decyzji przez Starostwo od złożenia wymaganych dokumentów.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obciążenia konstrukcyjne mam skonsultowane, nie trzeba wzmacniać istniejącej.

To niech konstruktor przeleje konsultacje na papier i udowodni obliczeniami. Dla Twojego bezpieczeństwa. :)

 

Urząd ma 65 dni na wydanie Decyzji jeśli wniosek z projektem jest kompletny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z takim planem jestem na przegranej pozycji? Głównie chodzi o parametry dotyczące dachu (mój dach jest dwuspadowy o nachyleniu 13,4%). Podlegam pod MN/U17, tu uchwała:

 

https://www.dropbox.com/s/7j63j8ncvggbx49/Zrzut%20ekranu%202016-09-29%20o%2014.54.25.png?dl=0

Edytowane przez Predi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to maksymalna wysokość budynku (liczona od terenu przed wejściem głównym) to 12 m.

Tu pewnie masz spory zapas, pozostaje pytanie czy kopuła będzie interpretowana jako część dachu czy jako urządzenie techniczne. trudno wyrokować.

 

Ale czy to koniecznie musi być kopuła? Prostsze rozwiązania są z reguły tańsze, mam tu na myśli otwierany dach typu roll-off., w dodatku jego kąt nachylenia spełniał by warunki planu.

 

ps. Jakiej wysokości jest aktualnie dom ? ile ma kondygnacji ? Zdjęcia lub rysunki domu dały by nam odpowiedź. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzwoniłem do urzędu gminy, do architektów i dowiedziałem się, że na wylanie w ogródku klocka np. 100x100x30cm z rurą pod wielki parasol ogrodowy, huśtawkę czy inne ustrojstwo nie potrzeba zgody ani zgłoszenia. Na budowle typu altankę, domek, szopkę wystarczy tylko zgłoszenie - po prostu muszą wiedzieć czy nie będzie kolidowała z planem zagospodarowania i otoczeniem - muszą mieć pod kontrolą co ludzie budują. Tak że można wylewać na spokojnie fundamenty pod piera :)

Pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszam w ogóle konstrukcji. Stawiam "kiosk" pomiędzy krokwie, na nim stanie kopuła. Taki jest zamysł projektu:

 

https://www.dropbox.com/s/41wywvglmbmotoc/Dom_i_kopu%C5%82a_4_SD80_4_2.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/q4su8q7ujqtpxbd/Dom_i_kopu%C5%82a_4_SD80_4_3.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ktpquvvexznv2zf/Dom_i_kopu%C5%82a_4_SD80_4_4.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/26nikdlchw2bnm5/Dom_i_kopu%C5%82a_4_SD80_4~.jpg?dl=0

 

Właśnie myślę, żeby to potraktować jako urządzenie techniczne.

Pomysłu z obserwatorium typu roll-off nie zaakceptowała rodzinka, mi też on średnio leży. Postawienie w ogrodzie też jest kiepskie, ponieważ mam dookoła bardzo wysokie drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zleć projekt urządzenia technicznego, może jako stacja meteorologiczna ? - będzie bardziej strawne dla urzędników.

Co do Twojej koncepcji to pamiętaj o bardzo dobrym wyizolowaniu akustycznym nowej konstrukcji, po prostu żeby drania z budynku nie przechodziły do piera teleskopu a także w drugą stronę ...

by drgania kopuły nie przenosiły się na dom.

 

Martwią mnie te kominy, zimą mogą zupełnie uniemożliwić jakiekolwiek obserwacje czy astrofotografię.

Jeśli okna są stare i nieszczelne także będą powodować falowanie powietrza z tej strony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma to znaczenie, czy to będzie urządzenie techniczne czy nie dla papirologii potrzebnej do uzyskania zezwolenia. Odnośnie planu miejscowego sprawdź co jest pod punktami 2 i 3 czyli paragrafy 8, 13 i 18. Czasem pod takim zapisem czają się takie kruczki jak ochrona konserwatora zabytków a to może zawsze sprawę skompilować i opóźnić (miesiąc na opinię). Pytanie jak urzędnicy potraktują okrągłe zadaszenie kopuły odnośnie pochylania dachu - umysł urzędnika jest w stanie dokonać niespodziewanej interpretacji.

 

Odnośnie projektu: pytanie czym masz pokryty dach, bo jak ceramika to będą dłużej oddawać po nagrzaniu ciepło latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega architek proponuje by zrobić to tak:

 

"zgłoszenie robót polegających na wykonaniu osłony (kopuły) dla teleskopu astronomicznego na dachu budynku mieszkalnego"

"osłona wykonana z lekkiego tworzywa" - co wszystko oczywiście jest całkowitą prawdą.

 

Dach z jasnej blachy trapezowej. Kominy głównie wentylacyjne i nie wszystkie wykorzystywane, ale może pomyślę nad możliwością ich zamykania, jeśli telepek patrzyłby w ich kierunku (teraz na to wpadłem, może nie jakaś automatyka, może ręcznie, w końcu przed sesją wie się co będzie smażone). Okna PCV - generalnie nadmiernie szczelne. Parę razy testowałem focenie z dachu, rezultat był OK. Być może sam setup sprzętu jest jeszcze nie czuły, zobaczę. Mam fajną ekspozycję z dachu i żal mi z niej zrezygnować. "Zrzucenie" kopuły do ogrodu, to tylko dodatkowy wydatek finansowy, czego oczywiście sobie nie życzę.

Nad "bezwibracyjnym" i stabilnym postawieniem piera jeszcze pracuję, ale współmieszkańców mam z dobrym snem :-) Zresztą kopuła scopedome ma wysoką kulturę pracy, myślę, że dla domowników nie będzie problemem. A jak któryś walnie drzwiami i zniszczy jedną fotkę, zniosę, i tak zyskam na ilości, bo sprzęt będzie praktycznie gotowy do pracy. Teraz rozstawianie, ustawianie, regulowanie, wyważanie itp. zajmuje przeszło godzinę, zawsze to strata, zwłaszcza gdy nie można rozstawić, jak jest jeszcze widno). Wiem, że to nie idealne rozwiązanie, ma swoje wady, ale w ogólnym (teoretycznym) rozrachunku wychodzi, że dla mnie jest na TAK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzwoniłem do urzędu gminy, do architektów i dowiedziałem się, że na wylanie w ogródku klocka np. 100x100x30cm z rurą pod wielki parasol ogrodowy, huśtawkę czy inne ustrojstwo nie potrzeba zgody ani zgłoszenia.

O dzięki wielkie urzędom za tak wielką swobodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do postawienia kopuły na dachu w moim przypadku wystarczyło zgłoszenie (urząd potraktował kopułę jako urządzenie -wysokość do 3m).

W załączeniu aktualna mapka geodezyjna, szkic usytuowania na dachu i odległości od granic działki, sposobu dojścia do kopuły(broń Boże dziury w stropach - wymagane pozwolenie)

Najlepiej jeżeli będzie to kopuła konkretnej firmy.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10378-nowy-domek-dla-teleskopu-kopu%C5%82a/

Edytowane przez Jarkowy123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.