Skocz do zawartości

Jak połączyć montaż z aparatem?


VonbatenBach

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

ano są potrzebne. Z tego co mi wiadomo to mocowanie szyny w przypadku EQ2 a EQ3-2 się różni (do tego drugiego można zamocować szynę w standardzie Vixen). Musisz przymocować aparat do Dovetail'a Vixena. W tym celu musisz takowy kupić, nawiercić dziurę w nim, kupić śrubę calową (statywową), zamonotwać śrubę w dovetail'u i przykręcić doń lustrzankę.

 

Tak to mniej więcej wygląda.

 

Chyba, że kupić dovetaila z już zamocowaną śrubą do statywu.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w eq3-2 używana jest szyna z śrubą / http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2235&osCsid=7f476bc757eb5e7fda3f98d453238b45&lunety=1/4%27%27_adapter_dovetail_do_monta%BFy_EQ3-2_/_EQ5_i_innych/, którą możesz przykręcić aparat do montażu. Podstawowe jednak pytaniem jest, co będzie zamocowane do aparatu ? Jeśli obiektyw no to mocujesz body do montażu i najlepiej jeszcze za pośrednictwem jakieś głowicy ułatwiającej kadrowanie. Natomiast jeśli będzie to jakiś newton lub refraktor , wtedy mocujesz tubę do montażu a aparat do tuby.

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do aparatu będzie przymocowany obiektyw...

Myślę, że jednak zainwestuję w EQ3-2, bo EQ2 może być chyba za słabe :/

Z resztą sam nie wiem - doradźcie. Czy całość będzie na serio zbyt niestabilna by focić z napędem? (Zważywszy na to, że nie będzie na montażu zbyt dużego obiążenia - samo body + obiektyw :D)

Obecnie to focę jak najkrótsze ekspozycje na zwykłym, najtańszym chwiejnym statywie! Ale jak się wbije w ziemie to wszystko dla mnie jest super stabilne...

 

Edytowane przez VonbatenBach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do EQ3-2 szyna z linku ,śruba z gwintem 1/4 i możesz zamocować aparat. Jednak jak już wspomniałem wtedy nie masz możliwości obracania aparatem. Utrudnia to znacznie kadrowanie . Dlatego ja do szyny montowałem głowicę kulową i dopiero do głowicy aparat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson ma rację 2-3 min z 100mm da radę . Jakiś procent zdjęć odpadnie ale większość 3min expozycji będzie dobrych. Zasilanie zewnętrzne może się przydać, 1-2 zapasowe akumulatorki też załatwią sprawę.

 

A co do głowicy kulowej , ja osobiście kiedyś kupiłem taką http://fotozakupy.pl/product-pol-8518-Triopo-RS-3-uniw.html?gclid=Cj0KEQjw2ua8BRDeusOkl5qth4QBEiQA8BpQcCthJODIkBzizKDE7-CSZUsV4JV8uQf2nJSVnLQ6d6EaAkQJ8P8HAQmoże nie jest to szczyt techniki ale ma duży udźwig za rozsądną cenę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, wy mi już tutaj proponujecie jakieś super ulepszenia :D I tak jak na mój skromny budżet będę musiał wszystko powoli od podstaw skompletować :/ Widzę, że chyba będzie trzeba się porozglądać za jakimiś używanymi eq3-2 z napedem

eq2 200mm nie pociągnie??

Tak w ogóle od czego to zależy? Rozumiem, że im wyższy numerek przy EQ, tym większa nośność itd... Ale czy ta stabilność ma tak ogromne znaczenie gdy statyw praktycznie jest wkopany w grunt?? Czy chodzi może o dokładność prowadzenia?

Edytowane przez VonbatenBach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było mnie chwilę i co widzę - wątek się rozrósł.

 

Kilka moich przemyśleń - uważam, że 3minuty na EQ3-2 dla 100mm ze 70-80% uzyskiem to można sobie między bajki włożyć. Owszem taki montaż pociągnie i 750mm, ale pytanie z jakim uzyskiem. Przy 100mm stawiam na ok 30-40%. A jak trafisz na kopnięty egzemplarz to niestety i mniej.

 

Wyższy numerek przy EQ to niekoniecznie dokładność prowadzenia - tak powinno być, ale w przypadku chińskich tworów to nie należy tak rozumować. Znam HEQ5 który prowadził lepiej niż EQ6, ale co by nie mówić, EQ6 ma większą nośność.

 

Jeśli miałbym doradzać to proponuję dozbierać do EQ5 - jeśli chcesz się na poważniej zajmować astrofotografią.

 

Co do głowic kulowych - pamiętaj, że sztywność masz taką jak najmniej sztywny element zestawu. Kupić montaż ASA za 30kPLN i założysz do niego tanią głowicę kulową + DSLR (wiem absurd) i nie będziesz miał 100% uzysku na klatkach, bo głowica będzie się uginać.

 

Zgodzę się natomiast, że zasilanie zewnętrzne do Canona się przyda.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3-2 jest istotnie lepszy od EQ2. Po pierwsze, ma otwór na lunetkę, a bez niej dokładne ustawienie na biegun będzie zajmowało sporo czasu (tylko metoda dryfowa zostaje). Po drugie ma większe ślimacznice, co powinno istotnie zmniejszyć błąd PE, czyli poprawić dokładność prowadzenia (powinno, ale nie musi, jak Pav pisze :) ). Po trzecie, EQ3-2 jest dużo sztywniejszy, w zasadzie każdy jego element. EQ2 wygląda jakby miał się sam z siebie złamać. Tyle w skrócie.

Do 200 mm nawet nie zaprzątaj głowy sobie EQ2. EQ3-2 jak koledzy piszą, również będzie ledwo dawał radę, choć coś już na nim sensownego uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zbieram na EQ3-2. EQ5 odpada :P Nawet jakbym chciał zajmować się astrofoto tak na poważniej (a chciałbym tylko z moimi obecnymi możliwościami...) to nie sądzę, że z lustrzanką i obiektywem na statywie... Trzeba by już nieco bardziej zainwestować.

Puki co nie mogę sobie na wiele pozwolić i takie dozbieranie mniej więcej ponad tysiaka do EQ5 z akcesoriami to dla mnie ogromna różnica - kiedyś, oczywiście że pewnie się skuszę! Teraz, po prostu nie mogę - EQ3-2 to i tak raczej max...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800px-Dovetail-MTO11CA.jpg

http://astrokrak.pl/415-szyna-pod-mto-piggyback-.html

lub http://astrokrak.pl/dovetaile/2166-1-4-adapter-do-montazu-az3.html

 

http://astrokrak.pl/618-szyna-dovetail-210-.html

 

Problem w tym, ze paralaktyk "przekrzywia" aparat, co utrudnia kadrowanie. Dlatego najlepiej stosowac mocowanie z gwintem 3/8", a do niego wkrecic glowice fotograficzna 3D (np kulowa). W aparacie znajduje sie gwint 1/4", wiec do sruby z gwintem do glowicy nie podepniemy aparatu bezposrednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kilka moich przemyśleń - uważam, że 3minuty na EQ3-2 dla 100mm ze 70-80% uzyskiem to można sobie między bajki włożyć. Owszem taki montaż pociągnie i 750mm, ale pytanie z jakim uzyskiem. Przy 100mm stawiam na ok 30-40%. A jak trafisz na kopnięty egzemplarz to niestety i mniej.

 

 

 

 

Być może zależy to od konkretnej sztuki ale u mnie na EQ3-2 z 100 mm 75 % czyli klatek nadawało się do dalszej obróbki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Być może zależy to od konkretnej sztuki ale u mnie na EQ3-2 z 100 mm 75 % czyli klatek nadawało się do dalszej obróbki .

Wg mnie zdecydowanie zależy od konkretnej sztuki, to nie są powtarzalne montaże.

 

No i oczywiście pozostaje kwestia oceny klatki - dla jednego będzie nadawała się do dalszej pracy, a drugi nawet na nią nie spojrzy bo uważa, że jest nie do użycia :-) Punkt widzenia zależy od obserwatora.

(oczywiście nie mówię, że źle oceniasz klatki, generalizuję. Po Twoich zdjęciach można spokojnie założyć, że robisz to dobrze) :-)

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał kupować głowice to polecam taka http://fsfoto.pl/product_info.php/info/p2830_Glowica-kulowa-WF-593.html

Przetestowana na FASTRONie Canon 700D+obiektyw do 200mm.

Chodzi gładko i płynnie. Posiada możliwość obrotu wokół osi mając zablokowana kule.

 

Dodam jeszcze link na fb do w/w urządzenia.

Może cię zainteresuje wersja 8T...

https://m.facebook.com/StronaWszystkichMiilosnikowIUzytkownikowFastroNa/

Koszt zapewne niższy niż eq3-2.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.