Skocz do zawartości

Filtr słoneczny pozaosiowy do SCT


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar w końcu zrobić mocowanie folii na SCT 9,25. Swojego czasu przeczytałem, że w przypadku teleskopów o dużej średnicy nie ma sensu robić filtra z folii obejmującej całą aperturę. Podobno polepsza to jakość obrazu. Ważne żeby obszar z filtrem był z boku a nie centralnie, a średnica dużo mniejsza niż średnica teleskopu. Ile w tym jest prawdy? Jeśli to prawda to jaka średnica koła folii powinna być dla SCT 9,25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar w końcu zrobić mocowanie folii na SCT 9,25. Swojego czasu przeczytałem, że w przypadku teleskopów o dużej średnicy nie ma sensu robić filtra z folii obejmującej całą aperturę. Podobno polepsza to jakość obrazu. Ważne żeby obszar z filtrem był z boku a nie centralnie, a średnica dużo mniejsza niż średnica teleskopu. Ile w tym jest prawdy? Jeśli to prawda to jaka średnica koła folii powinna być dla SCT 9,25?

Bzdury totalne. Owszem, jak już robimy mniejszy filtr, to lepiej go dać z boku, niż centralnie, bo omijasz wtedy obstrukcję, ale najlepszym możliwym wyjściem jest filtr na całą aperturę. 9,25" to akurat w sam raz apertura do łapania dość drobnych szczegółów na Słońcu. Słońce zachowuje się jak każda planeta i Księżyc - ma masę drobnych szczegółów, które potrzebują apertury, apertury i jeszcze raz apertury.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś w Maku 150 żadne prądy konwekcyjne ani obecność LW nie degradują mi obrazu Słońca. Filtr mam na pełną aperturę. Oczywiście, temperatura powietrza wewnątrz tuby musi zrównać się z tą na zewnątrz - analogicznie do obserwacji nocnych. Z tym, że w dzień dzieje się to szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy przymierzałem się czy to pisać, bo w końcu nie na temat, ale rzecz dość istotna to napisałem, a kiedyś już o tym wspomniałem w innym miejscu.

 

Nie chcę siać defetyzmu albo siać panikę, miałem pełno aperturową folię Baadera ND5.0 na takim SCT i Newtone 8". Prowadziłem dosłownie dwie krótkie obserwacje wizualne i po nich miałem dość długo nieprzyjemne wrażenia w oczach z lekką zmianą jakości widzenia. Od siebie nie polecam takich obserwacji, co innego avikowanie bez zaglądania przez teleskop. Oczywiście gdyby to było groźne nie sprzedawano by tego. Napisałem tylko swoje doświadczenia. Już nigdy nie wrócę do obserwacji wizualnych prze folię ND. Miałem też kiedyś profesjonalny klin H. to już jakość obserwacji jest inna ale dodatkowo i tak trzeba go przyciemniać odpowiednimi filtrami. Najlepsze i najbardziej komfortowe i bezpieczne obserwacje dają teleskopy albo filtry słoneczne Ha.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy przymierzałem się czy to pisać, bo w końcu nie na temat, ale rzecz dość istotna to napisałem, a kiedyś już o tym wspomniałem w innym miejscu.

 

Nie chcę siać defetyzmu albo siać panikę, miałem pełno aperturową folię Baadera ND5.0 na takim SCT i Newtone 8". Prowadziłem dosłownie dwie krótkie obserwacje wizualne i po nich miałem dość długo nieprzyjemne wrażenia w oczach z lekką zmianą jakości widzenia. Od siebie nie polecam takich obserwacji, co innego avikowanie bez zaglądania przez teleskop. Oczywiście gdyby to było groźne nie sprzedawano by tego. Napisałem tylko swoje doświadczenia. Już nigdy nie wrócę do obserwacji wizualnych prze folię ND. Miałem też kiedyś profesjonalny klin H. to już jakość obserwacji jest inna ale dodatkowo i tak trzeba go przyciemniać odpowiednimi filtrami. Najlepsze i najbardziej komfortowe i bezpieczne obserwacje dają teleskopy albo filtry słoneczne Ha.

Zapewne różne oczy różnie reagują, jedne są bardziej wrażliwe, inne mniej. Ja obserwuję Słońce w 8" z pełnoaperturowym filtrem od 5 lat, a znam osoby, które robią to od kilkudziesięciu i to bardzo często (kilka razy w tygodniu). Nikt z nas nie miał nigdy takich objawów. Oczywiście nie neguję Twojej relacji, jedynie zaznaczam, że to kwestia indywidualnych predyspozycji i zapewne problemy dotyczą niewielkiej części ludzi, bo rzadko się słyszy o podobnym dyskomforcie. Swoja drogą, ciekawe jaka jest tego medyczna przyczyna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy przymierzałem się czy to pisać, bo w końcu nie na temat, ale rzecz dość istotna to napisałem, a kiedyś już o tym wspomniałem w innym miejscu.

 

Nie chcę siać defetyzmu albo siać panikę, miałem pełno aperturową folię Baadera ND5.0 na takim SCT i Newtone 8". Prowadziłem dosłownie dwie krótkie obserwacje wizualne i po nich miałem dość długo nieprzyjemne wrażenia w oczach z lekką zmianą jakości widzenia. Od siebie nie polecam takich obserwacji, co innego avikowanie bez zaglądania przez teleskop. Oczywiście gdyby to było groźne nie sprzedawano by tego. Napisałem tylko swoje doświadczenia. Już nigdy nie wrócę do obserwacji wizualnych prze folię ND. Miałem też kiedyś profesjonalny klin H. to już jakość obserwacji jest inna ale dodatkowo i tak trzeba go przyciemniać odpowiednimi filtrami. Najlepsze i najbardziej komfortowe i bezpieczne obserwacje dają teleskopy albo filtry słoneczne Ha.

 

Jak poczułeś ciepło w oku, a potem miałeś zmęczenie to mogłeś oberwać podczerwienią albo ultrafioletem. Może z tą folią było coś nie tak. Chyba, żebyś miał jakąś nadwrażliwość wrodzoną, albo bierzesz jakieś leki, które to powodują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego ciepła nie poczułem. Po prostu taki mi się robiło. Bardzo uważam na tego typu obserwacje. Miałem sporo sprzętu do Słońca i mam odniesienie. Zmęczenie to miałem, kiedy raz popatrzyłem przez moduł CaK od Lunta. Ale to na siłę chciałem zobaczyć Słońce w tym paśmie. Zobaczyłem ale obraz nie jest wart takiego wysiłku oka.

 

Widać takie mam oczy, które nie lubią patrzeć przez taką folię Baadera i z filtrem szklanym miałem podobnie(zapomniałem o tym wspomnieć).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmęczenie to miałem, kiedy raz popatrzyłem przez moduł CaK od Lunta. Ale to na siłę chciałem zobaczyć Słońce w tym paśmie. Zobaczyłem ale obraz nie jest wart takiego wysiłku oka.

Przy CaK predyspozycje oka mają już bardzo duże znaczenie. Wielu ludzie (jaka częśc, to nie wiem) w ogóle nie widzi tego pasma. Niektórzy widzą ok. Ty jesteś na granicy widocznie :) Ale tutaj to normalna ze zmęczeniem, bo raz że wysilasz oczy, a dwa że wali Ci czyste UV po gałach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego ciepła nie poczułem. Po prostu taki mi się robiło. Bardzo uważam na tego typu obserwacje. Miałem sporo sprzętu do Słońca i mam odniesienie. Zmęczenie to miałem, kiedy raz popatrzyłem przez moduł CaK od Lunta. Ale to na siłę chciałem zobaczyć Słońce w tym paśmie. Zobaczyłem ale obraz nie jest wart takiego wysiłku oka.

 

Widać takie mam oczy, które nie lubią patrzeć przez taką folię Baadera i z filtrem szklanym miałem podobnie(zapomniałem o tym wspomnieć).

 

A nie było od upału ? Sa tacy, którym blask Księżyca przeszkadza, jak i tacy co ich męczy ogólnie obserwacja.

 

Przez CaK kiedyś na zlocie patrzyłem - trochę jak DSy - ciemne, trzeba się przyjrzeć, aby dostrzec szczegóły. ALe nie pamiętam, aby mnie to zmęczyło. Może za duża apertura teleskopu była na ten moduł i więcej promieniowania przepuszczało - przynajmniej do wizuala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.