Skocz do zawartości

Zabytkowy teleskop Uniwersał z 1994 roku


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek,

 

Łza sie w oku kręci :) Widziałem Cie wczoraj, a teraz na fotce w roku 1994 ;) To jak powrót do przeszłości ;) Fajne pamiątkowe zdjęcie, co więcej zrobione w Obserwatorum UJ, które często w tamtych latach odwiedzaliśmy z Januszem Płeszką. W obserwatorium zainstalowany jest m.in. fantastyczny Zeiss Maksutov 350 mm.

 

Pozdrawiam

Pawel

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoj teleskop wygralem rok wczesniej. Byl to Newton 150/900mm ''Szukacz Komet'' ktorego mam do dzis. Rowniez odbieralem nagrade z rak panow Jacka i Bogdana Uniwersalow w obserwatorium UJ. Teleskop jest dobry pod wzgledem jakosci dawanych obrazow, przeszedl wymiane pajaka na wygiete U, dostal wyciag zebatkowy 2'', i obejmy. Do tej pory jestem ciekawy jak sprawuja sie teleskopy w systemie Cassegraina, wyprodukowane przez firme Uniwersal :rolleyes: .

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam :)

Szczegóły dotyczące renowacji niebawem w dziale ATM. Dodam tylko, że lusterka wyglądały na bardzo zaszarzałe od kurzu, ale w trakcie mycia (mam w tym doświadczenie) powłoka LG zaczęła znikać. LW w ogóle było napylone tak, że prześwitywało i było widać placki kleju utrzymującego je na płytce kolimacyjnej. Ale, powłoki już usunięte i lusterka jadą jutro do naparowania.

Dzięki Piotrze za ten rarytas. :) Odświeżony i zmodernizowany teleskop zabawi u mnie chwilkę po czym trafi do jakiegoś szkolnego kółka astronomicznego. Trzymajcie mnie za słowo!

Pozdro

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 1994 roku wygrałem konkurs astrofotograficzny w Młodym Techniku a nagrodą był wówczas teleskop firmy Uniwersał

 

To byłeś TY ?:) Pamiętam ten konkurs. Nie wiem czy były inne ale jeden pamiętam na pewno z tego okresu. Coś podobnego hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam :)

Szczegóły dotyczące renowacji niebawem w dziale ATM. Dodam tylko, że lusterka wyglądały na bardzo zaszarzałe od kurzu, ale w trakcie mycia (mam w tym doświadczenie) powłoka LG zaczęła znikać. LW w ogóle było napylone tak, że prześwitywało i było widać placki kleju utrzymującego je na płytce kolimacyjnej. Ale, powłoki już usunięte i lusterka jadą jutro do naparowania.

Dzięki Piotrze za ten rarytas. :) Odświeżony i zmodernizowany teleskop zabawi u mnie chwilkę po czym trafi do jakiegoś szkolnego kółka astronomicznego. Trzymajcie mnie za słowo!

Pozdro

 

niech dobrze służy celom edukacyjnym, nie było sensu żeby leżał u mnie w piwnicy kolejne 22 lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.