Skocz do zawartości

Stałe punkty mocujące statyw w ogródku


plesniak

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z gruntownym "remontem" ogródka, postanowiłem zrobić stałe punkty pod trójnóg. Obecnie montaż stawiam w trawie na miękkim gruncie. Jakikolwiek mój ruch powoduje silne drganie montażu co przy ogniskowych rzędu 5000-7000 jest to duży problem.

 

Mój pomysł jest taki - "dokopanie" się do betonowego sufitu garażu i wylanie słupków betonowych. Na szczycie myślałem albo o jakiejś metodzie wpinania nóżek tak żeby statyw był nie do ruszenia, ewentualnie tylko dołki pod nóżki. Ewentualnie jakieś gumy amortyzujące. Nie wiem nie zam się:

 

Zadacie sobie pytanie "po co?". Niestety widok na niebo mam ograniczony ścianą budynku. Moje niebo to od NE do SW. Ustawianie na polarną odpada. Inne metody średnio się sprawdzają - szczególnie jak jest 15 stopni mrozu ;) Dlatego postanowiłem raz, raz a dobrze ustawić montaż i zrobić te słupki. Czy znacie jakieś fajne metody na mocowanie statywu? Oczywiście statyw po każdej obserwacji będzie demontowany, słupki tez nie za bardzo mogą wystawać nad grunt, żeby dziecko się nie potykało wychodząc do ogródka.

Montaż to Advanced VX

 

Poniżej grafiki:

 

Miejsce pod nóżki przy maksymalnie wyciągniętym statywie i zaznaczona północ:

punkty.jpg

 

widok ogródka i ściany zasłaniającej północ :)

N.jpg

 

Wygląd nóżki:

NS.jpg

 

 

 

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten problem rozwiązałem w bardzo prosty sposób. Kupiłem 3 kawałki rurki aluminiowej o śr. 30 mm i długości 250 mm i za pomocą siekiery wbiłem je w miejsca gdzie wbijałem nóżki statywu. Dzięki temu wkładając nóżki statywu w rurki statyw zawsze trafia w to samo miejsce. Zajęło mi to 10 minut. Jest to rozwiązanie stabilne i praktycznie bez kosztowe.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Mój pomysł jest taki - "dokopanie" się do betonowego sufitu garażu i wylanie słupków betonowych.

 

...

 

Stanowczo odradzam!

Zanim dokopiesz się do stropu garażu, to przebijesz się przez jego hydroizolacje i izolację termiczną. Narobisz sobie tylko kłopotów i uszkodzisz budynek.

Najprościej będzie, jak zdejmiesz tylko wierzchnią warstwę ziemi urodzajnej i posadzisz na warstwie piasku trzy zwyczajne bloczki betonowe, np. takie:

 

kol-bloczek-main.jpg

 

większy waży 24kg, mniejszy 18

 

Po wypoziomowaniu i ustawieniu montażu, można nawiercić w nich otwory i wkleić przez kotwy chemiczne np. geodezyjne gwoździe pomiarowe:

 

801_10ZSO.jpg

 

albo jakiekolwiek inne "marki" (wkręty, kołki) metalowe z zagłębieniem na szpice nóżek statywu

bo sam beton z czasem może się wykruszyć, niezależnie od jego klasy wytrzymałości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jeszcze o zastosowaniu podkładek antywibracyjnych np. coś takiego:3b09687e23c4b9f5138be381c847263a.jpg

Podobną rolę spełniają u mnie gumowe oponki kupione w LM za 1.20 sztuka (czy jakos tak) [emoji4]

 

Pzdr,

Gajowy

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkopane trelinki. O podkładka też myślałem ale mi je odradzono, gdyż sa miękkie i moga generować niepotrzebny ruch pomiędzy nogami a ziemia. Trelinki lekko wyszlifowalem od góry aby wyrownac powierzchnię.

Na początku chciałem wywiercic małe (wiertło 12mm) otworki na nogi, tak żeby przy rozstawianiu sprzętu tylko montaż wstawiać w nie i poziomowanie gotowe. Niestety to się nie sprawdziło. Ustawienie monta w innym miejscu i dziurki nie pasuja....

Dla trekinek tak, dla znaczników w nich nie.

 

Ile masz głębokości tej ziemi? Może na piera starczyłoby.

Screenshot_20160730-090955.png

 

Ps.

Trelinki załatwiłem sobie za flaszke od jakiś brukarzy, co rozbierali stary chodnik.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety okazało się, że nie da sie niczego wmurować. Ziemii do izolacji jest 15 cm. Poszedłem do sklepu i znalazłem coś co sie nazywa napowietrzacz. 326e6049306d28876cfed99829d5bdfa.jpg

 

Berecik jest odkręcany dzięki temu można łatwo zdemontować stabilizator i odkręcić go od grzybka w przypadku potrzeby pracy w terenie. Oto zestaw "zrób to sam". Napowietrzacze są puste w środku. Nawiercę dziury w dolnej części napowietrzacza, połączę w trójkąt prętami stalowymi i wypełnię betonem same napowietrzacze. Po przykryciu ziemią powinno być stabilnie.

 

68d5b01d4e230f064dc0b6a564d5a7c0.jpg

 

i efekt końcowy

 

034143efe1a16b4589f89c3ad402d646.jpg

 

c7cb4f162bb4adb27d73ccd2501d02c1.jpg

 

c28dd41928edcef18a7592c883d9132a.jpg

Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.