Skocz do zawartości

Problem z PHD i/albo ASCOMem


Avik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i chylę czoła prosząc o pomoc. Niedawno założyłem wątek, w którym żaliłem się problemami z kamerką, która szalała przy bliskim kontakcie z lustrzanką i ze skrytym w sobie montażem, który na nic nie odpowiadał. Byłem w zasadzie przekonany, że problemy te były spowodowane laptopem - co też w poście zaznaczyłem - a format systemu był panaceum na wszystkie problemy.

Otóż nie.

I o ile z kamerką sobie jestem w stanie poradzić i jej wybrykami z wyświetlaniem kurzu to problem z brakiem odpowiedzi lub reakcjami losowymi to jednak spory problem. Montaż, mimo zdaje mi się poprawnego podłączenia nie reaguje na reakcje z ręcznego guidingu z PHD. Dla pewności pobrałem najnowszą wersję (niedawno była aktualizacja :) ) ale nic to nie dało.

Teraz tak: Pilot to montażu podpięty jest firmowym kablem, dostarczonym razem z upgrade kitem. Od pilota do komunikacji z komputerem również z początku idzie kabel firmowy z RJ12 do RS232 po czym przechodzi w kabel z RS232 do USB. Na laptopie zainstalowany jest sterownik w wyniku czego ASCOM bez problemu montaż widzi i wskazuje za każdym razem port COM3. Wstępnie montaż, kamerkę i aparat podłączałem do jednego HUBa, jego zaś - do laptopa. Efekt - nie działa. Podpinałem montaż osobno do portu obok - nadal bez żadnego skutku.

Montaż do HEQ5 po ugrade kicie do SynScana. Kamerka to Philips SPC900NC, DSLR Canon 700D a szukaczo-guider taki http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3157&lunety=Luneta_do_guidingu__50_mm_f_=_172_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

Ponadto były problemy podczas poprzednich nocy z informacją, jakoby gwiazda wykonała za mały ruch w osi RA ale jak mniemam jest to konsekwencja braku konkretnej komunikacji z montażem. Choć co dziwne, nasłuchując silniki, po kliknięciu przycisku na guidingu ręcznym wydaje mi się, że słyszę jak silniki dostają sygnał i z nim walczą. Ale czy wierzyć słuchowi gdy wzrok mówi inaczej... Poniżej zamieszczam link do zrzutów i do dwóch zdjęć stosunkowo odległego ode mnie komina przed i po kliknięciu bodajże południa na ręcznym guidingu. Nie wiem czy ruch był tak subtelny, że aż niedostrzegalny z takiej odległości i powinienem jednak próbować na gwiazdach czy też żadne ruch nie nastąpił...

http://imgur.com/a/Dy5B5

Słowem - POMOCY! :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Pojawił się ruch. To bardzo dobry znak ale mam pytanie. Otóż, ruch pojawia się przy "Not Tracking" tylko w momencie kliknięcia w Północ albo Południe, natomiast przy prowadzeniu gwiazdowym korekty zdają się być wysyłane w obu osiach z tym, że to drugie mówię już na słuch. Testy fotograficzne na komin robiłem przy braku prowadzenia co wydaje się być raczej logiczne. Tym samym dziwi mnie fakt działania montażu w tylko jednej osi przy braku prowadzenia. Niemniej jednak zdaje się, że zaproponowany zabieg pomógł :) Jutrzejszej nocy planowane są testy pod gołym niebem. W razie dalszych problemów na pewno jeszcze się odezwę. Póki co jednak - OGROMNIE DZIĘKUJĘ! Na koniec spytam - są jeszcze jakieś ustawienia, na które warto zwrócić uwagę w wypadku gdyby podobny błąd się powtórzył? Tak czy inaczej jeszcze raz wielkie dzięki! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.