Skocz do zawartości

PL-3 ŚWIĘTOWIT


Ainar

Rekomendowane odpowiedzi

3D - ok jeśli lecimy przez chmury, faktycznie będzie bajer wtedy oglądać coś takiego ale w tym konkretnym przypadku to tu żadnej głębi nie ma. Zauważyłem, że u mnie w LR to zdjęcie jest bardziej nasycone niż miniatura na Astropolis i mojej www...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że u mnie w LR to zdjęcie jest bardziej nasycone niż miniatura na Astropolis i mojej www...

 

zdjęcie jest w prophoto rgb ale forum przy tworzeniu miniaturki gubi tę informację.

pewnie nie zaszkodzi przy publikacji konwertować do srgb zwłaszcza że i tak nie są to zdjęcia w których wykorzystanie szerszej przestrzeni barw dawałoby jakieś szczególne korzyści

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zdjęcie jest w prophoto rgb ale forum przy tworzeniu miniaturki gubi tę informację.

pewnie nie zaszkodzi przy publikacji konwertować do srgb zwłaszcza że i tak nie są to zdjęcia w których wykorzystanie szerszej przestrzeni barw dawałoby jakieś szczególne korzyści

 

szuu jak zwykle mnie ratujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież szlak już przetarty. Mnie o bezpośrednią transmisje szło. :ph34r:

 

Fokus One - kosmos w 3D

https://www.facebook.com/kosmos3D/

3D w tym filmie kończy się tam, gdzie balon startuje :) No dobra, jak jest kilkadziesiąt metrów nad Ziemią. Wyżej już wszystkie obiekty na Ziemi wydają się być w jednakowej odległości (bo względne różnice są małe, jak na odległość, z której obserwujemy). Moim zdaniem nawet na chmurach nie widać żadnego efektu. Powinien być widoczny przez krótki czas, gdy się przez nie przebija, ale mała wyrazistość chmur pewnie tu przeszkadza. Jedyne, co można zobaczyć faktycznie w 3D podczas lotu to fragment balonu na tle Ziemi (choć efekt i tak był średni, ale to już kwestia techniczna).

 

A co do transmisji wideo na żywo z balonu, to mam wrażenie, że już o tym rozmawialiśmy. I niestety, ale w warunkach amatorskich jest to prawie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem przegapić ten wątek dyskusji o "transmisji na żywo". Tak czy inaczej trudno mi się rozstać z taką wizją. Może jej realizację już niedługo umożliwi postęp techniczny i dostępność nowych technologii dla amatorów? ...Albo wcześniej jakiś sponsor? :icon_smile:

 

3D w tym filmie kończy się tam, gdzie balon startuje :) No dobra, jak jest kilkadziesiąt metrów nad Ziemią. Wyżej już wszystkie obiekty na Ziemi wydają się być w jednakowej odległości (bo względne różnice są małe, jak na odległość, z której obserwujemy). Moim zdaniem nawet na chmurach nie widać żadnego efektu. Powinien być widoczny przez krótki czas, gdy się przez nie przebija, ale mała wyrazistość chmur pewnie tu przeszkadza. Jedyne, co można zobaczyć faktycznie w 3D podczas lotu to fragment balonu na tle Ziemi (choć efekt i tak był średni, ale to już kwestia techniczna).

 

A co do transmisji wideo na żywo z balonu, to mam wrażenie, że już o tym rozmawialiśmy. I niestety, ale w warunkach amatorskich jest to prawie niemożliwe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem przegapić ten wątek dyskusji o "transmisji na żywo". Tak czy inaczej trudno mi się rozstać z taką wizją. Może jej realizację już niedługo umożliwi postęp techniczny i dostępność nowych technologii dla amatorów? ...Albo wcześniej jakiś sponsor? :icon_smile:

Problemem jest zasadniczo moc nadajnika. A sprowadza się to do dwóch rzeczy - uzyskania zgody (licencji?) na taką mocną emisję w paśmie np 2,4GHz oraz potrzeba dużej ilości energii w balonie (duże, ciężkie akumulatory). Niestety w obu tych kwestiach rozwój technologii jest niewielki :)

Do kilkuset metrów nie ma problemu - tyle wyciskają drony, mieszcząc się w dozwolonych normach emisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek widzi 3D do jakiś 500 m, cała reszta jest dla niego z grubsza "w jednej odległości". Aby zwiększyć tą odległość, należałoby znacznie oddalić od siebie obie kamery. Jednak "na oko" wydaje mi się, że niezbędna odległość musiałaby być bardzo duża, zważywszy, że obserwujemy przedmioty oddalone o kilkadziesiąt km, a różniące się odległościami od siebie o kilkadziesiąt metrów.

 

niestety, masz rację... :(

przyjmując komfortową skalę 1:1000 (kilkadziesiąt kilometrów zmienia się w kilkadziesiąt metrów) kamery powinny być w odległości kilkadziesiąt metrów od siebie.

 

ale można zamiast tego posłużyć się ruchem kamery i zdjęciami robionymi co jakiś czas - o ile balon leci chociaż chwilami bardziej poziomo niż pionowo.

(pionowo też mogłoby być ale im bardziej pionowo tym bardziej trzeba obrócić zdjęcia co nie będzie wyglądało zbyt dobrze :P)

 

poniżej przykład z wikipedii (3D do oglądania zezem)

Sterescopic_image_of_Greenland_P-3D_by_Volkan_Yuksel_DSC05293.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, aprobata szuu to nie lada wyróżnienie :)

 

Rewelacyjne to zdjęcie! Tylko na nim jest o tyle łatwiej, że patrzymy pod sporym kątem i różnice w odległościach są spore. Balon patrzy z góry i ma dużo gorzej.

Faktycznie, tak prosto i intuicyjnie wychodzi potrzebna odległość kamer. Przesuwanie balona w poziomie dałoby dobry efekt, ale nie wiem, czy da się to realnie zrealizować, bo on jednak "pruje" ostro w górę... No chyba, że już pod koniec lotu, bo wtedy chyba zwalnia (bo spada ciśnienie, ale czy to spory efekt?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

No to następny kadr. Ciekawe jest to jak zmieniają się warunki oświetlenia, więcej (mniej) atmosfery (?), że na poprzednim zdjęciu coś więcej tego Bałtyku majaczyło. Generalnie podczerwień to mi zrobiła spustoszenie jak Łysy w pełni na DSach.

Zachód_północ_opis.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to następny kadr. Ciekawe jest to jak zmieniają się warunki oświetlenia, więcej (mniej) atmosfery (?), że na poprzednim zdjęciu coś więcej tego Bałtyku majaczyło. Generalnie podczerwień to mi zrobiła spustoszenie jak Łysy w pełni na DSach.

 

Fake! Ziemia jest płaska! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR pass, bo im dłuższe fale tym mniej się rozpraszają w powietrzu

zobacz na przykład co zrobił WielkiAtraktor albo takie zdjęcie z wiki:

1200px-Visible_Spectrum_vs_IR.jpg

 

ogniskowa - no cóż, tak to jest z kompromisami, coś za coś.

a najlepiej skonstruować mechanizm celujący aparatem dokładnie tam gdzie chcemy ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia bardzo ładne, ale moim zdaniem te podpisy dla najdalszych kilkuset kilometrowych odległości są jednak trochę życzeniowe.

 

I tak i nie. Jeśli wyciągnę jeszcze krzywe i inne cuda w LR to wszystko co przy horyzoncie robi się "ciut lepiej" widoczne ale reszta zdjęcia zmasakrowana. To co zaznaczyłem jestem prawie pewien, że tam jest ale to już kwestia kalibracji monitora. Geograficznie (czy tam trygonometrycznie) się zgadza, matematycznie też, po prostu za mało informacji w pikselach :P Białystok teoretycznie też powinien się złapać ale... był taki syf w powietrzu, że tylko ciemniejsze lasy majaczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IR pass, bo im dłuższe fale tym mniej się rozpraszają w powietrzu

zobacz na przykład co zrobił WielkiAtraktor albo takie zdjęcie z wiki:

attachicon.gif1200px-Visible_Spectrum_vs_IR.jpg

 

ogniskowa - no cóż, tak to jest z kompromisami, coś za coś.

a najlepiej skonstruować mechanizm celujący aparatem dokładnie tam gdzie chcemy ^_^

 

szuu miałem pomysł żeby zrobić debayeryzacje matrycy w jednej z kamer Yi. I chyba mnie utwierdziłeś w przekonaniu, że warto zaryzykować uszkodzenie jednej kamerki :P

Edytowane przez Ainar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.