Skocz do zawartości

Kolimacja Schmidt Newton 10"


karolmasztalerza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w mieście obserwatorium astronomiczne, ale stan sprzętu jest raczej opłakany.Udało mi się doprowadzić montaż do stanu używalności.Jestem w okolicy poznania (dokładnie Nowy Tomyśl), czy któryś z bardziej doświadczonych kolegów jest w stanie pomóc z kolimacją lustra wtórnego? lustro główne to była bułka z masłem, ale wtórne nikt nie wie jak się za to zabrać.Dokładny model to Meade SN10 na montażu LXD75GT (inaczej EQ5 PRO).Możemy pokryć koszty dojazdu i dodać gratisowe obserwacje :D.Chciałbym przyprowadzić sprzęt do stanu używalności bo nie ma sensu żeby to się marnowało i stało nie używane :) Problem leży w tym że bez problemu mogę skolimować newtona, ale nie wiem jak dobrać się do LW w Schmidt'cie newton.Oczywiście wzamian za za pomoc moża pofocić planety, napewno część ludzi nie ma dostępu do teleskopu 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt się nie zgłosi, to (o ile znasz język angielski) można spróbować skorzystać z tego dokumentu: KLIK

 

Jeżeli lustro wtórne masz ustawione prawidłowo, to wystarczy wykonać kroki od strony 10. Gorzej, jeśli musisz wykonać wszystkie czynności opisane w dokumencie, trzeba uważać, aby nie spowodować wypadnięcia lustra wtórnego...

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nikt się nie zgłosi, to (o ile znasz język angielski) można spróbować skorzystać z tego dokumentu: KLIK

 

Jeżeli lustro wtórne masz ustawione prawidłowo, to wystarczy wykonać kroki od strony 10. Gorzej, jeśli musisz wykonać wszystkie czynności opisane w dokumencie, trzeba uważać, aby nie spowodować wypadnięcia lustra wtórnego...

No i właśnie w tym problem, że o ile z angielskim nie mam problemu, to z rozbieraniem nie swojego telepa na części w momencie kiedy nie znam nawet konstrukcji optycznej tego typu, to już nie sprawa języka.A instrukcja, jest trochę bardzo skomplikowana biorąc pod uwagę że nie mam na czym poćwiczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś według tej instrukcji z kolegą skolimowaliśmy SN 6". Jeżeli potrafisz skolimować Newtona z tym też sobie poradzisz. LW kolimuje się podobnie jak w zwykłym Newtonie. Jeżeli masz obawy to może za pierwszym razem nie ruszaj korektora - pomiń krok z jego centrowaniem. Uważam jednak, że warto sprawdzić jego wycentrowanie bo jak raz dobrze zrobisz kolimację LW to ten teleskop trzyma ją bardzo dobrze i pewnie więcej nie będziesz musiał jej wykonywać. Kolejne operacje wykonuj w pozycji horyzontalnej, tak aby w przypadku zbyt dużego poluzowania śrubek czy pierścienia LW nie spadło na LG.

1. Sprawdź czy trzeba ustawiać rotację LW. Jeżeli tak to poluzuj pierścień jak w instrukcji. Może być ciężko odkręcić. Najprostsza jest metoda ustawiania rotacji LW nr. 2 z instrukcji. Przekręć LW jak na obrazku i dokręć pierścień z powrotem.

2. Następnie trzeba tak jak w zwykłym Newtonie wycentrować lusterko w wyciągu. Dobrze by było sprawdzić jeszcze prostopadłość wyciągu, ale jak jest oryginalny, fabryczny to raczej nie ma z tym problemu. W SN jest o tyle ciężej, że nie ma dostępu od przodu do LW, więc nie podłożysz białej kartki bez wyjęcia LG. LG wyjmuje się jak w typowym Newtonie. Jeśli wyjmiesz LG, to sprawdź jego wycentrowanie w celi i docisk łapek. Jeżeli jest nie centralnie to koniecznie wycentruj - najprościej, ale mało elegancko jest za pomocą taśmy izolacyjnej itp. Łapek mocno nie dokręcaj musi być tyle luzu aby pomiędzy LG a łapki dało się wsunąć kartkę papieru. Jeżeli nie wyjmiesz LG to nadal możesz ustawić LW, tyle że będzie to mniej przyjemnie. Bez białej karki na przeciw LW kontrast jest dużo gorszy a odbicia w LW trzeba na początku ignorować. Dla mnie jest to trudne, dlatego prawie zawsze wyjmuje LG. Za pomocą 4 śrubek ustawiasz pochylenie i offset w kierunku LG tak aby od strony wyciągu LW było widoczne jako wycentrowane koło (tak samo jak w Newtonie). Offset od wyciągu jest fabrycznie dobrze ustawiony. Nie ma pająka więc nawet nie da się offsetu poprawić bez klejenia.

3. Kolimujesz LG. W porównaniu do LW to bułka z masłem. Metoda według własnych preferencji. Ja osobiście stosuję metodę barlowed laser, potwierdzoną pudełkiem od kliszy. Nie polecam lasera bez barlowa. Kolimator laserowy bez barlowa sam musi być idealnie skolimowany a do tego dobrze wycentrowany w wyciągu co jest mało powtarzalne w przypadku tanich modeli (można próbować okleić taśmą). Opisana metoda w instrukcji "Blue ghost" za bardzo mi się nie sprawdziła. Za to te duchy były czasem widoczne jak w kadrze klatki był jasny obiekt.

4. Jeżeli masz dostęp do kolimatora HOWIE GLATTER z nasadką wyświetlającą koncentryczne okręgi to na koniec możesz sprawdzić kolimację chuchając na korektor :). Okręgi wyświetlane na korektorze powinny być ułożone centryczne względem obstrukcji/tuby.

 

W SN oś optyczna musi się pokrywać z osią tuby. Trzy elementy muszą być razem skolimowane (korektor, LG i LW). Centralne ułożenie LG i korektora jest istotne.

 

Powodzenia :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.