Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Hej

Byłem w 2007 roku na wypadzie w pewnym uroczym miejscu, które wydało mi się obiecujące jeśli chodzi o astro.

Google map

http://www.goscinnawies.pl/chata-na-przeleczy,739,3.html

Na zdjęciach w linu, ktory podałem powyżej nie ma tarasu, który pewno został wybudowany później.

Miejsce jest bardzo ładne, prowadzone przez szalenie miłych ludzi.

Dom ma spory taras (zmieści pewno ze 4 telepy), który wychodzi na dolinę.

Sam mam zamiar się tam wybrać na łikent jak tylko pogoda pozwoli, ale może kiedyś byśmy się jakoś zgadali i pojechali razem?

 

Zarzucam parę zdjęć:

Sala biesiadna (z kominkiem) z tarasem w tle :

s6009220.th.jpg

Widok z tarasu:

s6009222.th.jpg

Dodam, że taras nie ma dachu.

 

Widok z tarasu "w tył"

img4472.th.jpg

Okoliczne widoki:

s6009265.th.jpg

 

Niestety nie pamiętam na jaką stronę świata wychodzi taras.

Jak w końcu się tam wybiorę (co mam nadzieje zdarzy się niebawem) to zdam obszerniejszą relację.

Pozdrawiam

-Grzesiek

 

Ps. W prawdzie jest to kawałek od Wrocka, ale na łeekendowy wypad się nadaje w sam raz, bo nawet jak pogoda nie dopisze to w sali biesiadnej można zmontować imprezę, a i na spacery jest gdzie pochodzić.

A, i jeszcze jedno: żeby się tam dostać - samochód obowiązkowy (niestety).

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poręba to z moich rodzinnych okolic. Patrząc się na zdjęcie mogę powiedzieć, że taras wychodzi na wschód.

 

Ta odległość pozwala niestety tylko na wyjazd weekendowy. Nie wiem czy tutaj nie lepiej jednak patrzyć na pobliską Lasówkę w dolinie Orlicy albo do Jodłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy tutaj nie lepiej jednak patrzyć na pobliską Lasówkę w dolinie Orlicy albo do Jodłowa.

byłem w Lasówce 20 lat temu. Podejrzewam, że wiele się tam nie zmieniło. Prawdziwa "dzicz" w jak najbardziej pozytywnym sensie. Poszedłem tam na piechotę z Bystrzycy :D . Pod koniec czerwca gdy we Wrocku był upał tam nocą temperatura spadała poniżej zera. Tylko co trzeci dom był zamieszkały

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

w imieniu Instytutu Astronomii mam zaszczyt zaprosić wszystkich czytelników tej części AF na spotkanie z astronomią.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia w godz. 18:00 - 22:00

 

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu, relacja z największych obserwatorów, oraz w razie gdy pogoda dopisze obserwacje nocnego nieba przy pomocy 203mm Clarka-Repsolda :)

 

Więcej informacji można znaleść tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w imieniu Instytutu Astronomii mam zaszczyt zaprosić wszystkich czytelników tej części AF na spotkanie z astronomią.

Spotkanie odbędzie się 3 kwietnia w godz. 18:00 - 22:00

 

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu, relacja z największych obserwatorów, oraz w razie gdy pogoda dopisze obserwacje nocnego nieba przy pomocy 203mm Clarka-Repsolda :)

 

Więcej informacji można znaleść tutaj.

 

 

CZEMU ZNOWU W PIĄTEK? Czy w inne dni nie ma takich spotkań ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wróciłem.

 

W skrócie można opisać tak- było bardzo ciekawie. Ale trochę się rozpiszę ;). Od początku do końca.

 

Kilka minut po godzinie 18 rozpoczął się film pt. "Wpatrzeni w niebo". Był on podzielony na sześć części i każda opowiadała o astronomii od momentu wynalezienia teleskopu przez Galileusza. Film był w języku angielskim z napisami polskimi. Trwał około godziny.

Na projekcji była bodajże jakaś wycieczka dzieciaków z podstawówki. Muszę powiedzieć, że ogólne zachowanie grupy było bardzo dobre. Tylko czasem mogłem usłyszeć za mną jeden, dwa głosy. I tylko przez chwilkę.

 

Po filmie można się było udać na taras lub pod kopułę. Na tarasie znajdowały się dwa teleskopy:

*Soligor MT 750 (150/750)

*ZABYTKOWY ponad 120 letni refraktor z mechanizmem zegarowym na korbkę

 

Newtonem ludzie obserwowali we wcześniejszych godzinach Księżyc. Później skierowano go na Saturna. Natomiast refraktor był skierowany tylko na Księżyc. Posiadał on okulary na kole, tj. w wyciągu znajdowało się koło z trzema okularami. Jeżeli chciało się zmienić powiększenie to przekręcało się kółko. Najwięcej uwagi przyciągał właśnie ten zabytek. Niektóre dzieci dziesiątki razy kładły się na leżaczku, żeby obserwować Łysego. Co nie znaczy, że Soligorek był sam. Do niego również podchodziło wiele osób. Czasem nawet więcej niż do kompana.

 

Pod kopułą znajdował się 203mm teleskop Clarka-Repsolda. Z tego co się dowiedziałem to on również ma już "parę" ładnych dziesiątek lat. Przez niego pokazywany był z początku Księżyc a później Saturn. Muszę przyznać, że na widok Uszatego przez ten sprzęt chciałem z zachwytu powiedzieć "O ja pier..." :szczerbaty: . Pod kopułą można było porozmawiać o astronomii (na tarasie również :D ) i o LP.

 

W między czasie, gdy odbywały się pokazy nieba, w salce była przeprowadzana transmisja z obserwatoriów. Niestety, byłem tam tylko przez 5 minut i nie widziałem żadnego przekazu. Ale za to posłuchałem co nieco o sondzie, która przeczesuje kosmos, ale w formie elektromagnetycznej.

 

O 21 udałem się razem z Basią (przez przypadek się spotkaliśmy :) ) do innego budynku na 30 minutowy seans planetarium. Widać, że dopiero zaczynają, gdyż ekran na którym było wszystko wyświetlane w niektórych miejscach zniekształcał obraz. No i prowadzący walnął gafę o M42- że jest to mgławica planetarna. Ale ogólnie było OK. Pan prowadzący pokazał ludziom najciekawsze gwiazdozbiory i obiekty DS, nauczył odszukiwać Polarną, pokazał niebo w różnych rejonach świata jak również odbyliśmy podróż po Układzie Słonecznym.

 

To w sumie tyle. Przygodę zakończyłem o 21.30. Mam nadzieję, że objaśniłem sytuację tym, którzy nie mogli się zjawić ;).

 

Przy okazji spotkałem Basię. Fajnie się rozmawiało :). A w ogóle to Piotrek (Qnik) mnie nie poznał :lol:

 

Pozdrowienia.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.