Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie się nie obrócę zewsząd krytyka tego Mikołaja mnie dopada! A jak mam dłużej siedzieć jak mam wstać o 4 w środę rano, hę?

 

Mikołaj przed sezonem się nudzi :wink:

 

Zmierzch żeglarski 19:28

Zmierzch astronomiczny 20:07

Wschód Księżyca 20:39

Część oświetlona 0,557

 

Pogoda ICM będzie super

tylko Łysy będzie dawał :twisted:

 

to co robimy?

czekamy na nów

z pogodą bywa różnie i taka okazja może się nie powtórzyć

:smoke:

21 24.gif

 

18 21.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie

 

Jutro ogoda zapowiada się super, wschód księżyca około 22 (+- 10 min).

O której i skąd wyjeżdrzamy z Wrocławia?

Tylko ja mam teraz teleskop wizualny?... cha cha... za drogi sprzęt kupiliście sobie koledzy... i po co?

A co z Piotrkiem S. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, ze jedziemy na Brzeście.

Widzę rózne godziny wschodu Ksiezyca. Jest dokładnie (wg CdC)

2004-10-05 - 21h40m

Zmierzch żeglarski 19h31m

-"- astronomiczny 20h10m

 

Myślę, że możemy się zebrać o 19:00. 19:00 zbiórka na Bielanach. Przy sklepie meblowym Bodzio na rozjeździe na Swidnicę. Stąd to tylko wyskok na A4 i wg mapki.

Akurat jak dojedziemy będzie juz sporo ciemno. Czy ktoś jest bez transportu?

Telepa nie mam (jeszcze).

 

Grypo! Sio ode mnie :evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie posiadam na razie montażu, więc nie mam po co brać teleskopu. Zaatakowany jestem przez grypę ale liczę że jakoś dam radę.

 

DaVe ma i z chęcią weźmie

nie bój nic nie popsujemy ci

 

 

p.s.

Robert wolałbym aby łysy wylazł o 22

bierz Syntę

 

czyli co

jadziem :banan::banan::banan:

Dziadek ma lenia

zróbcie mu spaming :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zayzik - ja jestem nonkonforma i nie mam komury. Będę o 19.00 na Bielanach pod Bodzio. Czekam kwanrans na resztę teemu i ruszam (z Syntą - rzecz jasna) podług mapki. Teha - liczę na Twoją obecność. Cholernie nie lubię o zmierzchu sam szukać stanowiska. Jak masz komurę podaj nr Zayzikowi.

Dawid - masz transport? Czy Piotr Z. też jedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zwracam honor z Księżycem :salu:

miałem żle ustawione dane w Cdc

teraz jest tak dla Brześcia

50 55 30 N

17 02 30 E

140 mnpm

UTC+2

wschód Księżyca 21:41

zmierzch żeglarski 19:31

zmierzch astronomiczny 20:10

 

 

Wyjeżdżam z Opola 18:00

na miejscu powinienem być o 19

w którym miejscu się rozkładać A czy B :?:

21-24.gif

 

18-21.gif

 

Brzeście 1.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem grupa wrocławska (ja, Piotr, Dawid, Robert, Teha, Piotrek Sadowski i jeszcze jeden kolega) oraz Zayzik umówiliśmy się na obserwacje w miejscu zwanym jako Brzeście A. Przed 20 byliśmy na miejscu. Niebo przeciętne, chmurki, mgiełka, łuna od miasta, ale momentami zasięg około 5,5 mag. Po rozłożeniu sprzętu szybko przeszliśmy do obserwacji. Była Synta 200, schmidt-newton oraz Zayzikowy U 150 z bardzo dobrej jakości optyką.

W Syncie miałem okazję widzieć Lagunę – nisko nad horyzontem, ale ładnie. Potem lornetką 10x50mm oglądałem M3, M11, M26 (słaba), M16, M17, M18, M22 i M25. Następnie M31, M33 (też słaba) oraz M34.

Potem Robert i Teha szukali galaktyki NGC 6946. Galaktyka została znaleziona. Obiekt słaby, dokoła sporo gwiazdek, nie sposób stwierdzić, która z nich to supernowa.

Z kolei w U 150/900 widzieliśmy naprawdę ładnie M31, M33, M81, M82 i M13, a w teleskopie Piotrka Hantle oraz również M31 i M13.

Dalej Syntą widzieliśmy słabą mgławicę emisyjną M76 oraz obiekt Hard Hard (?) w Delfinie.

Ja znalazłem jeszcze dla siebie M30 :-).

Na zakończenie obserwacji nad wschodnim horyzontem pojawił się czerwonawy Księżyc w III kwadrze. Około 22.30 zwinęliśmy sprzęt i odjechaliśmy, gdyż zerwał się mocny wiatr i pogorszyły się warunki obserwacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcia z wypadu Dave umieścił w wątku - nomen omen - "Wypad".

 

Brzeście A wydaje się być niezłym miejscem do oserwacji południowego nieba -odsłonięty horyzont, łuna Wrocławia na północy. M8 i M22 w październiku to wg mnie już coś. A listę wymienionych przez Oskara obiektów trzeba uzupełnić jeszcze o M28 (zaliczona Syntą - powiększenia 37,5x i 120x).

 

Szkoda, że mieliśmy niefart z pogodą. Od wiatru jeszcze mi szumi w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja także już wróciłem

mimo 90 km drogi warto było pojechać

i popatrzeć przez różne sprzęty :Cheers:

a było przez co:

lornetki 10x50 (jeden Zeiss :shock: ), 20x60, 25x100

z ręki, na żurawiu z leżaczka, na Goliacie

teleskopy 150/900, 200/1000, 250/1000

paralityk, dobson, dobson z napędem

było tez parę Naglerów :P

 

poznałem dwóch nowych Wroc-astro-fanów :salu:

 

Troszkę duło ale niebo było przyzwoite

Obiekty oglądane juz zostały wymienione

co tu dużo gadać było fajnie

a ci co mieli lenia niech żałują :mrgreen:

 

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport jest niepełny bo ja lornetą 25x100 na solidnym statywie zrobiłem maratonik po niebie południowym . Tam większość emek i kilka Ngc . W kasjopei M-103 i dwie słabe gromadki których nie umiałem nazwać na tych wichrach . Potem M-34 i skok na Plejadki które pięknie migotały w lornecie . Miejsce fajne i niedaleko ale następnym razem zaproponuję lasy milickie gdzie tylko "ciemność widać "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.