Skocz do zawartości

DDM60 dopieszczanie - MLPT i focus


Vaud

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Odswieze odrobine ten zakatek forum.

Pogoda ostatnimi czasy pozwala mi na troche wiecej w zakresie astrofoto. Wciaz mam kilka technicznych tematow do ogarniecia/poprawy no ale po kolei.

Moj setup to: DDM60 + TEC140 + Atik383 ktory stoi na stalowym pierze. Ustawienie na polarna jest rzedu 0.2-0.4 w RA i DEC.

Temat_MLPT:

Przy (jak mi sie wydaje b. dobrym ustawieniu na polarna, j.w.) MLPT sesji dluzszych niz 2-3h gwiazdy na tyle sie rozjezdzaja, ze klatki laduja w koszu. Stad bylo moje pytanie do Wessela (szukalem odpowiedzi kogos kto tez jest na DDM60) jaki ma procent odrzutu z racji slabego prowadzenia.

Odpowiedz byla 0 (zero). o tutaj:

http://astropolis.pl/topic/54618-pomiedzy-labedziem-a-cefeuszem-czyli-sh2-124/

U mnie wyglada to slabiej i ciagle nie do konca kumam o co biega ale byc moze zblizam sie do rozwiazania: Otoz pier (stal 53kg) na stale stoi na tarasie wylozonym ciezkimi plytami z piaskowca. Podloga tarasu to jednoczesnie sufit mieszkania ponizej. Dlaczego o tym pisze...? Otoz pod pisakowcem jest uszczelnienie, ktore oczywiscie nie ma sztywnosci betonu (wrecz przeciwnie!). Po ponad roku z pierem "na glowie", podloze skompensowalo te 53kg ale na sesje dokladam montaz+przeciwwagi+teleskop czyli dodatkowe circa 19+14+11 = 44kg. Poprzedniej nocy dla testu zostawilem calosc na ponad 24h i ostatniej nocy zebralem testowo 15x1200s. Pierwsze 14 jest idealne a to 20minutowe ekspozycje przez prawie 5h jedna po drugiej.

 

Pyt1: ...do ASA'owcow... jak dlugie udane (tj. bez odrzutow klatek z kocowek sesji) MLPT robiliscie do tej pory? 4h? 6h? 8h?

Pomiary ugiec teleskopu, kolimacja itd. wydaje mi sie jest b. niewielka. Czy ktos moglby sie pochwalic swoim wynikiem dla porownania? Moje wrzuce tu do watku wieczorem.

 

Temat_FOCUS: Z racji posiadanego teleskopu, nie uzywam asowego fokusera.

Pyt1: Jak u Was (tych uzywajacych innego rozwiazania niz OKZ) wyglada kwesia zarzadzania ostroscia tj. czy uzywacie focusowania w Sequency czy focusmaxa a moze czegos innego np. samego maxima?

Pyt2: czy (mimo kompensacji temperatury itd.) robicie autofocus w czasie sesji tj. pomiedzy ekspozycjami?

Pyt3: czy w czasie sesji tego samego objektu uzywacie roznych filtrow tj. za kazdym razem refocus (w.g Vcurve a nie pelnego pomiaru)? A moze przy dluzszych sesjac tylko jeden fitr? Zaleznie od deklinacji patrzymy przez inna masa powietrza (grubosc, stabilnosc, dyfrakcja itd.) ale teoretycznie przy np. 3nocach z rzedu poswieconych na 3 rozne fitry i tak samo ustawionych sesjach (laczny czas, zakresy deklinacji) nie powinno byc wiekszego problemu. Pytanie jednak jak WY podchodzicie do tego tematu.

PS. Twierdzenie, ze Baader sa afokalne mozna wlozyc miedzy bajki... delta RGBLHOS daja 70-170micronow roznicy

Pozdro,

K

 

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdłuższa sesja to 6h. Zwróć uwagę na b.dokładne wywaźenie teleskopu. Zdarzało mi się na początku, że pierwsza lub ostatnia klatka w dłuższej niz 2 godziny sesji była odrobinę pojechana - po dokładnym wyważeniu poprawiło się. Zwróć uwagę na symetrię rozłożenia ciężarów w obu osiach - ja musiałem wyważyć dodatkowo STL 11000 z racji jej jiesymetrycznej budowy. Może masz np. Koło filtrowe ? Jak sobie rozrysujesz wektory sił, to sam zobaczysz że przy asymetrii wagi w osi DE np. Zupełnie inaczej wygląda wyważenie w pozycji horyzontalnej a zupełnie zenitalnej.

Korzystam z Focusmaxa i sterowania kołem filtrowym wraz z focuserem z Maxima . W skrócie - ostrzę na luminancji a po zmianie filtra focuser jedzie do położenia ustalonego przez offset. Mam kompensację temperatury, ale kiedy używam FSQ to focusuję czasami , przy duźych zmianach temperatury.

Przy zmianie filtra korzystam ze sterowania kołem i funkcji offset z Maxima , nie refokusuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki! Wywazenie sprawdzam co jakis czas, jest bardzo stabilnie. Od dluzszego czasu tj. od czasu kiedy dokladalem sterowanie fokusera siedzace na teleskopie, nie dotykam wywazenia bo nie ma potrzeby. Tak dla zobrazowania... uzywam skali 1.5A. Na obu osiach RA/DEC slupki dochodza do polowy skali i oba pokrwaja sie niemal idealnie. Wywazanie sprawdzam w pozycji horyzontalnej (tak by zmaksymalizowac sily potrzebne do obrotu w osi) po obu stronach piera. Pobawie sie wieczorem (np. sprawdze jak to wyglada wertykalne). Swoja droga, MLPT mierzy przeciez odchylki w calym zakresie planowanej sesjii (transformata fouriera 3-4 rzedu), wiec delikatny imbalance nie powinien miec wplywu a i tak zbieram material krocej niz zakres czasowy samego MLPT tj. np. MLPT 240min a material zbierany 200min.

Kolo filtrowe... Tak, oczywiscie mam ale dorabiajac zlaczke na wymiar do poprawnego ustawienia backfocus zadbalem o rotator. Suma summarum kolo filtrowe, kamera sa symetrycznie wzg. teleskopu. Jedyny element ktory moze delikatnie przewazac to silnik focusera ale to z kolei powinno byc zbalansowane przez calosc kablki ktora jest zamocowane z przeciwnej strony teleskopu. Tak jak wspomnialem... sprawdze dzis balans werykalnie.

 

Jesli chodzi o offset filtrow w maximie. Tez tak wlasnie robie. Dziala swietnie ale zastanawiam sie czy moglbym zaprzegnac do tego Sequence (focus wg. wlasnej VCurve, zmiana filtrow itd). Nie jestem pewien czy FocusMax (choc z doswiadczenia wiem, ze to super soft) jest niezbedny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, dzieki Wessel za szybkie reakcje! Zastanawiam sie po prostu (i stad tez pytania o doswiadczenie innych uzytownikow ASA) czy to sequencowe fokusowanie dziala dobrze rowniez z nie-asowym sprzetem.

W FM ladnie i latwo buduje sie VCurves, mozna ich zachowac kilka przy czym 2-3 w zupelnosci wystarcza, jest masa dodatkowych pomocnych opcji ale to tez dodatkowy koszt koszt, ktory nie wiem czy jest konieczny skoro tak czy siak uzywam Sequence. Moznaby nawet pojsc dalej i pocwiczyc fokusowanie samym maximem.

Sprobuje ugryzc temat i dam znac bez wzgledu na rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.