Skocz do zawartości

Kamera do ciemnego nieba na wsi.


sfd

Rekomendowane odpowiedzi

Khem, to trochę jakbyś powiedział "potrzebuję kupić samochód, doradźcie jaki". Porsche 911 - może być?

 

Potrzeba więcej danych - jaki masz budżet, jaki masz albo planujesz mieć montaż, teleskop, oraz równie ważne: co głównie planujesz focić: galaktyki czy mgławice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po informacji jakie podałeś to proponuję np. FLI ProLine 16803 lub 16801, ew. coś na KAF 11002 (Atik 11k lub SBIG 11000) te matryce mają dużą studnię potencjału.

Oczywiście jak masz dobrze skorygowanego tego RC'ka

 

FLI 16803 (i 01) mają średni-wielkoformatowe matryce (ok 50mm średnicy).

 

P.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką ogniskową do mgławic potrzebujesz czegoś z większym sensorem i dużym pixelem. Ciężko/drogo będzie może KAF-8300. Skala w granicach 1 arcsec/pix to spore wyzwanie.

 

Edit: Paweł polecił coś lepszego.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz 16803 - obrabiałem z tego cacka kiedyś zdjęcie - czysta przyjemność:

https://www.optcorp.com/fli-proline-kaf-16803-ccd-camera-63-5mm-shutter.html

ew. SBIGA

https://www.optcorp.com/sbig-stx-16803-ultimate-package-fw7-stx-guider-ao-x-filters.html

tutaj jest komplet - z guiderem i optyką adaptywną.

 

lub FLI z 16801:

https://www.optcorp.com/fli-proline-16801-class-1-63-5mm-shutter.html

 

Ceny odstraszają ale budżetu nie podałeś.

 

KAF8300 ma za mały pixel do takiej ogniskowej - musiałbyś zmienić montaż na ASA, żeby to uciągnął.

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 414EX, z tą kamerą zmieścisz się w budżecie i jeszcze starczy na koło z filtrami. O tym dlaczego ta odpowiedzą zdjęcia robione tym modelem, moje lub kogokolwiek innego. A jeżeli jednak chcesz coś z większą matrycą to poza Atikiem (opcja tańsza) zdecydowanie polecam Moraviana, a nie SBIGa... Chyba że chcesz zapłacić więcej i mieć gorzej zachowującą się kamerę :)

 

Skala będzie wyzwaniem, no ale sam sobie zgotowałeś ten los decydując się na ten teleskop ;)

 

http://blog.astrofotky.cz/pavelpech/?page_id=782

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem w internecie i znalazłem informację, że do RC najlepszym wyborem jest kamera Atik model 460XE i model 490XE z matrycą CCD Sony ICX 694 i 814, nie są to tanie kamery na polskie warunki.

Może ktoś pracuje z kamerą na RC i podzieli się na ten temat swoim doświadczeniem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać nowego wątku podepnę się z pytaniami. Przemknęła mi myśl zakupu kamerki do mgławic. Do planet i księżyca mam nawet 3, tylko nie mają długich czasów żeby chociaż po próbować(maks 30s). Próbowałem lustrzanką(Sony Alpha) i są już nawet jakieś efekty, ale dopiero się uczę.

Czy mając maks 2tyś PLNów odczuję różnicę przy przesiadce na kamerę?

Jakie parametry są ważne poza wydajnością kwantową i jak ten parametr wyczytać z kamer nie astro?

 

Wiem że duża liczba fpsów poprawia komfort pracy ale czy jest coś jeszcze? Wiem że kamery za kilkanaście czy nawet kilka tyś pewnie już dają porządny efekt, ale mówię tu o kamerce do 2tyś.

 

Mam SW 200/1000.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć czytam takie tematy, to aż się we mnie gotuje... Kamera za 12 tys. pln z matryczunią 1500 x 1000. W tym kontekście rozumiem cenę FLI. Wór pieniędzy, ale uczciwe 16Mpix.

Gdybym był bogaty... tfu, nie to chciałem napisać...

Gdybym miał astrobudkę i nie musiał za każdym razem rozstawiać setupu, to wolałbym robić 3 x mniej zdjęć w ciągu roku, ale zbierać materiał dużym sensorem, a nie gównianym. Innymi słowy kupiłbym 6D, za drugie tyle (bo sam nie potrafię) zleciłbym zdolnemu koledze zrobienie moda (chłodzenie i zmiana filtra) i zbierał dużo materiału. Kasa niby ta sama, ale wolałbym tak, niż mieć super fotki z wypaśnej kamery, nie nadające się na odbitkę formatu pocztówki czy full screen na monitorze HD.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że modowanie i dorabianie chłodzenia do 6D juz się nie opłaca. Za mniejsze pieniądze kupujesz ASI1600 Kolor a nią robisz fotki jak poniżej:

 

gallery_214439_6344_8740375.png

źródło: http://www.cloudynights.com/uploads/gallery/album_6344/gallery_214439_6344_8740375.png

 

Parametry:

- 8 sek x 40 sztuk

- 10" RC f/8

 

Tak... 8 sekundowe klatki, robione ciemnicą f/8 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.