Skocz do zawartości

Południe Warszawy - szukam miejscówki


Izonix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Szukam miejscówki do obserwacji astro, okolice Warki, Białobrzegów, Studzianek Pancernych. Myślałem o jakimś pensjonacie, agroturystyce, tak by można było wynająć pokój na parę dni. Po prawej stronie Wisły też może być.
Jeżeli ktoś z was zna takowe w tych okolicach, to poprosiłbym o info.

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, polecam w tych okolicach rejony koło Kozienic, byłem tam niedawno w czymś co się zowie Ośrodek Wypoczynkowy KCRiS - taniocha ale na poziomie :) Ale wpiszcie "agroturystyka kozienice" i coś wyskoczy.

Ja bym szukał czegoś wyżej położonego, bo wilgoć może doskwierać wieczorkami i polecam np. Czersk - miejscówki koło zamku - też niedaleko wody ale wilgoci mniej, a w okolicach dożynek koło zamku degustacje miodów, mioduchy, miodów pitnych... :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, polecam w tych okolicach rejony koło Kozienic, byłem tam niedawno w czymś co się zowie Ośrodek Wypoczynkowy KCRiS - taniocha ale na poziomie :) Ale wpiszcie "agroturystyka kozienice" i coś wyskoczy.

Ja bym szukał czegoś wyżej położonego, bo wilgoć może doskwierać wieczorkami i polecam np. Czersk - miejscówki koło zamku - też niedaleko wody ale wilgoci mniej, a w okolicach dożynek koło zamku degustacje miodów, mioduchy, miodów pitnych... :)

Pozdro

 

Czersk, to trochę blisko Warszawy, ale ten argument miodowy...to jednak swoje waży :icon_cool:.

 

Jurek

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, polecam w tych okolicach rejony koło Kozienic, byłem tam niedawno w czymś co się zowie Ośrodek Wypoczynkowy KCRiS - taniocha ale na poziomie :) Ale wpiszcie "agroturystyka kozienice" i coś wyskoczy.

Ja bym szukał czegoś wyżej położonego, bo wilgoć może doskwierać wieczorkami i polecam np. Czersk - miejscówki koło zamku - też niedaleko wody ale wilgoci mniej, a w okolicach dożynek koło zamku degustacje miodów, mioduchy, miodów pitnych... :)

Pozdro

 

Ale do obserwacji DS Czersk się nie za bardzo nadaje - spore zanieczyszczenie światłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Wam na ciemnym niebie, to zanim zaczniecie szukać konkretnej miejscówki, przyjrzyjcie się tej mapie:

 

https://www.arcgis.com/home/webscene/viewer.html?webscene=f80c755f77f24dcbbc9c68db4070c16b&viewpoint=cam:-101.35652637,37.83266155,12622407.685;350.602,0.168

 

to jest najbardziej aktualna mapa przedstawiająca przewidywaną jasność nieba w danej miejscówce. Zmiana o jeden "kolor" oznacza dwukrotną zmianę ilości sztucznego światła w zenicie. Patrząc na tę mapę, okolice Studzianek Pancernych wydają się być całkiem ok. W pozostałych miejsach, które pojawiły się w tym wątku będzie znacznie gorzej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie oczekuje super ciemnego nieba. W nocy mają być zmienne (przez mały fi 65mm sprzęcik), a w dzień rekonesans po okolicy (może trafi się jakiś szałas na stałe miejsce do astro).

 

 

Jeśli zależy Wam na ciemnym niebie, to zanim zaczniecie szukać konkretnej miejscówki, przyjrzyjcie się tej mapie:

 

https://www.arcgis.com/home/webscene/viewer.html?webscene=f80c755f77f24dcbbc9c68db4070c16b&viewpoint=cam:-101.35652637,37.83266155,12622407.685;350.602,0.168

 

to jest najbardziej aktualna mapa przedstawiająca przewidywaną jasność nieba w danej miejscówce. Zmiana o jeden "kolor" oznacza dwukrotną zmianę ilości sztucznego światła w zenicie. Patrząc na tę mapę, okolice Studzianek Pancernych wydają się być całkiem ok. W pozostałych miejsach, które pojawiły się w tym wątku będzie znacznie gorzej.

 

Nie mogę otworzyć linka, chyba za słaby sprzęt.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Wam na ciemnym niebie, to zanim zaczniecie szukać konkretnej miejscówki, przyjrzyjcie się tej mapie:

 

https://www.arcgis.com/home/webscene/viewer.html?webscene=f80c755f77f24dcbbc9c68db4070c16b&viewpoint=cam:-101.35652637,37.83266155,12622407.685;350.602,0.168

 

to jest najbardziej aktualna mapa przedstawiająca przewidywaną jasność nieba w danej miejscówce. Zmiana o jeden "kolor" oznacza dwukrotną zmianę ilości sztucznego światła w zenicie. Patrząc na tę mapę, okolice Studzianek Pancernych wydają się być całkiem ok. W pozostałych miejsach, które pojawiły się w tym wątku będzie znacznie gorzej.

 

Zastanawiam się jaka jest różnica w metodologii przygotowania mapy, do której link podesłałeś i tej mapy: http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7&lat=6821876&lon=2352834&layers=B0TFFFF

 

Doświadczenie własne pokazuje, że to, co jest ukryte pod Twoim linkiem bardziej odpowiada rzeczywistości. A zatem skąd różnica? Może na arcqis.com uwzględniają light pollution pochodzące z szerszej perspektywy (czyli uwzględniają LP pochodzące z dalszej odległości), a na laghtopollutionmap.info, jedynie prosty pomiar emisji światła pochodzącej z konkretnych punktów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się jaka jest różnica w metodologii przygotowania mapy, do której link podesłałeś i tej mapy: http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=7&lat=6821876&lon=2352834&layers=B0TFFFF

 

Doświadczenie własne pokazuje, że to, co jest ukryte pod Twoim linkiem bardziej odpowiada rzeczywistości. A zatem skąd różnica? Może na arcqis.com uwzględniają light pollution pochodzące z szerszej perspektywy (czyli uwzględniają LP pochodzące z dalszej odległości), a na laghtopollutionmap.info, jedynie prosty pomiar emisji światła pochodzącej z konkretnych punktów?

Każda z tych map przedstawia coś zupełnie innego. Ta, którą ja podesłałem przedstawia ilość LP w zenicie w porównaniu do naturalnej jasności tła nieba. Albo w prostszych słowach przedstawia to, jak jasnego nieba powinniśmy spodziewać się nad głową w danej miejscówce. Mapa ta powstała na podstawie zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi (chyba z 2014 roku), na których zmierzono jak jasno świecą dane miejsca na powierzchni Ziemi. Następnie przy pomocy fizycznego modelu rozpraszania światła w atmosferze obliczono, jak jasno (przy pewnych ustalonych warunkach atmosferycznych, w bezchmurną i bezksiężycową noc) powinno świecić niebo w każdym miejscu na powierzchni Ziemi.

 

Mapa, którą Ty linkujesz to tak naprawdę wizualizacja danych, które posłużyły do przygotowania mapy, którą pokazałem ja. Pokazuje ona, jak dużo światła emituje w kosmos każdy z punktów na powierzchni Ziemi. Widzimy więc na niej nie to, jak jasne jest niebo w danym miejscu, ale jak jasno świeci Ziemia w górę. To oczywiście wpływa na jasność nieba w danej miejscówce, ale ta zależy także (jak słusznie zauważyłeś) od tego, co świeci dookoła (i to nieraz w odległości rzędu 100 km lub nawet więcej).

Na mapie, którą linkowałeś można jeszcze zaznaczyć "User SQM data" - to są wartości rzeczywistych pomiarów jasności nieba w danym miejscu (w Polsce większość jest moich ;)). Trzeba jednak pamiętać, że kolory punktów, które się pojawią nie są w żaden sposób związane z kolorami podkładu (bo przedstawiają coś zupełnie innego), nie są też spójne z kolorami na mapie którą ja linkowałem wcześniej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś, około 10 km na wschód od Białobrzegów. W/g map LP (i podobnych) jest tam nieźle. Jak pogoda dopisze, to pod koniec miesiąca wyskoczę tam na parę dni. Obadam okolicę i dam znać w tym wątku.

Oczywiście nadal czekam na jakieś info od kolegów odnośnie określonego wcześniej obszaru.

 

Jurek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje coś nie wypaliło, ale znalazłem inne coś :icon_biggrin:, około 1 km na północ od Ryczywołu, w Kłodzie. Na mapce LP wygląda troszkę gorzej niż poprzednia lokalizacja, ale jest i tak bardzo dobrze. Spostrzeżenia po pierwszej nocy to Droga Mleczna widoczna wspaniale, zasięg 10.3 m, (lunetka obserwacyjna PZO 64/400, monitor przed nosem, kilkanaście minut po wyjściu z oświetlonego pokoju i jakieś małe światełka ogrodowe). Działka mocno zalesiona, ale z balkonu mam widok na południe, trochę wschodu i zachodu. Jeżeli to nie wystarczy, to można pochodzić po działce ze sprzętem i poszukać widoczności w odpowiednim kierunku, jest sporo dziur. Z tematów innych, to jest dużo grzybów, mniam.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia po pierwszej nocy to Droga Mleczna widoczna wspaniale, zasięg 10.3 m, (lunetka obserwacyjna PZO 64/400, monitor przed nosem, kilkanaście minut po wyjściu z oświetlonego pokoju i jakieś małe światełka ogrodowe).

 

Co masz na myśli pisząc "zasięg 10.3 m" ? Piszesz o zasięgu swojej lunetki?

To raczej nie oddaje jakie w tej miejscówce jest niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje coś nie wypaliło, ale znalazłem inne coś :icon_biggrin:, około 1 km na północ od Ryczywołu, w Kłodzie. Na mapce LP wygląda troszkę gorzej niż poprzednia lokalizacja, ale jest i tak bardzo dobrze. Spostrzeżenia po pierwszej nocy to Droga Mleczna widoczna wspaniale, zasięg 10.3 m, (lunetka obserwacyjna PZO 64/400, monitor przed nosem, kilkanaście minut po wyjściu z oświetlonego pokoju i jakieś małe światełka ogrodowe). Działka mocno zalesiona, ale z balkonu mam widok na południe, trochę wschodu i zachodu. Jeżeli to nie wystarczy, to można pochodzić po działce ze sprzętem i poszukać widoczności w odpowiednim kierunku, jest sporo dziur. Z tematów innych, to jest dużo grzybów, mniam.

 

Jurek

Znam okolice bardzo dobrze.

Większość moich zdjęć powstała właśnie w okolicach Kłody

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co masz na myśli pisząc "zasięg 10.3 m" ? Piszesz o zasięgu swojej lunetki?

To raczej nie oddaje jakie w tej miejscówce jest niebo...

 

Tylko tyle, że w opisanych warunkach 10.3 m, to graniczny zasięg. Pod Piasecznem, gdzie niebo wydaje mi się niezłe, bez wpatrywania się w monitor i po minimum 1h akomodacji, widzę około 9.5 m (ten sam sprzęt oczywiście). Drogę Mleczną z domu to widzę (chyba) jak sprawdzę na mapie gdzie patrzeć, tu wali po oczach nawet pomiędzy gałęziami.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Wczoraj wróciłem do domu i wieczorkiem korzystając z dobrej pogody zerknąłem sobie na niebo. Straszna mizeria, aż boli, że tak dużo tracimy na zaświetleniu nieba. Chyba dojrzewam do przeprowadzki na stałe na jakieś zadupie.

 

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja miejscówka fotograficzna jest kawałek za Wilgą. Ruda Tarnowska. Jest tam agroturystyka "Kurkowo" (poszukaj na forum, gdzieś jest link). Ja sam focę z przecinki leśnej przy drodze na Lewików (miejsce bez prądu i bez ludzi). Jak na taką bliskość Wawy to uważam że niebo jest bardzo dobre.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.