Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Ja rozumiem że ta jedna będzie już jako używana ze zniżką dla właściciela ;)

 

Czy mi się wydaje czy jest spory szum mimo schłodzenia?

 

Ta zostaje. Spokojnie. Trochę wiary w bliźnich :)

 

 

 

 

 

Czy mi się wydaje czy jest spory szum mimo schłodzenia?

Ściągnij fits'a i zobacz sam. Przecież to jest szum na poziomie kilkuset ADU (na 65K jednostek). Histogram na screenie z maxima wyskalowany jest od 34 do 1000 ADU. Niestety nie aktualizuje go do ręcznie ustawionego 20 000 ADU, więc się nie sugeruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się poważnie nad zakupem tej kamery (mono-chłodzona) późną wiosną 2017 roku (o ile żaden wydatek po drodze się nie pojawi). Na razie korzystam z Altaira GPCAMV2 IMX224 i powoli rozgryzam jak z nią pracować. Patrząc na jej możliwości, potrzebuję parę rad. Kamera przede wszystkim byłaby wykorzystywana do następujących celów:

- astrofotografia krótkoczasowa (typu 1000x2s) dla obiektów (szerokokątne mgławice mało mnie interesują, tak samo jak długie czasy ekspozycji (rzędu minut); jeszcze nigdy nie zrobiłem fotki o czasie ekspozycji dłuższej niż 60 sek...)

- fotometria (i tutaj bardzo proszę o jakiś test w tym kierunku; nie tylko liniowości, ale jakiś obiekt w praktyce (zaćmieniówka/tranzyt egzoplanety itp))

- fotografowanie słabych obiektów (ogólnie jako detekcja, by móc sięgnąć 20 mag)

- nieco mniej szczegóły planet Układu Słonecznego, to przeżyję (i potrudzę się, skoro tańsza ASI290 lepiej się nada)

 

Na razie byłby wykorzystywany z GSO 8" na EQ5, ale w związku z powyższymi potrzebami, mógłbym rozbudować później o Dobsona 12-14" na GOTO. Do tego coś na mniejszej ogniskowej, aby móc pracować w większej skali. Prosiłbym tutaj o radę (szczególnie posiadających ASI1600) - warto iść tędy w moim przypadku, czy nie?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie jeszcze życzył test AS1600 z filtrem Ha - może być podpięta do jakiegoś obiektywu f/4. Jak Ktoś - coś to wrzućcie fitsa :)

 

Na pewno będzie. Wszystkie materiały będą dostępne w fitsach, do tego video :)

 

Przy okazji zaktualizowałem wpis o wykres chłodzenia. Czasu odczytu nie zmierzę, bo jest bliski zeru.

ASI1600MMC-temperature.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się poważnie nad zakupem tej kamery (mono-chłodzona) późną wiosną 2017 roku (o ile żaden wydatek po drodze się nie pojawi). Na razie korzystam z Altaira GPCAMV2 IMX224 i powoli rozgryzam jak z nią pracować. Patrząc na jej możliwości, potrzebuję parę rad. Kamera przede wszystkim byłaby wykorzystywana do następujących celów:

- astrofotografia krótkoczasowa (typu 1000x2s) dla obiektów (szerokokątne mgławice mało mnie interesują, tak samo jak długie czasy ekspozycji (rzędu minut); jeszcze nigdy nie zrobiłem fotki o czasie ekspozycji dłuższej niż 60 sek...)

- fotometria (i tutaj bardzo proszę o jakiś test w tym kierunku; nie tylko liniowości, ale jakiś obiekt w praktyce (zaćmieniówka/tranzyt egzoplanety itp))

- fotografowanie słabych obiektów (ogólnie jako detekcja, by móc sięgnąć 20 mag)

- nieco mniej szczegóły planet Układu Słonecznego, to przeżyję (i potrudzę się, skoro tańsza ASI290 lepiej się nada)

 

Na razie byłby wykorzystywany z GSO 8" na EQ5, ale w związku z powyższymi potrzebami, mógłbym rozbudować później o Dobsona 12-14" na GOTO. Do tego coś na mniejszej ogniskowej, aby móc pracować w większej skali. Prosiłbym tutaj o radę (szczególnie posiadających ASI1600) - warto iść tędy w moim przypadku, czy nie?

 

Poczekajmy na odpowiedzi, aż zacznę (i inni) pracować z tą kamerą. Wezmę pod uwagę Twoje pomysły. Dzięki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie. Wszystkie materiały będą dostępne w fitsach, do tego video :)

 

Przy okazji zaktualizowałem wpis o wykres chłodzenia. Czasu odczytu nie zmierzę, bo jest bliski zeru.

Adam, ten wykres ma sens jeśli podasz temperaturę ambientu. Te 25 stopni to nie jest temperatura otoczenia tylko temperatura matrycy bez chłodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar, myślę, że do fotometrii to nie koniecznie bo 12 bitów nie zapewni liniowości pomiaru w wystarczająco dużym zakresie (obym się mylił, bo też się zastanawiam nad zakupem). A tak na marginesie to do fotografowania słabych obiektów musisz pogodzić się z dłuższymi czasami naświetlania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi też powiedzieć, gdyż ta kamera Altair świetnie spisała się na testach sprzętowych (R^2 > 0.999995 przy minimalnym gainie, a jak już przeszedłem do praktyki, to istna masakra. Jeszcze wcześniej cieszyłem się, że dało radę osiągnąć dokładność +/- 0.007 mag na podstawie 20 lightów bez klatek kalibracyjnych. Rozrzut pomiarów był bardzo znaczny, porównywalny (czasem gorszy) niż dla lustrzanki 60D (+/- 0.04 mag), co dla egzoplanet jest kompletnie niezadowalający. Trochę nie łapię co takiego źle robię, być może program mam zmienić. Po prostu muszę najpierw rozgryźć co takiego robię źle, bo już kilka razy podpadłem.

 

Gajowy ostatnio testował swoją ASI290 na SCT 8", to trochę seeingiem szarpało. Ale z tego co pamiętam, sięgnął 19.5 mag przy stacku 1.000-2.000 1-sekundowych klatek (nie pamiętam dokładnie ile ich było). Mi przy 100x5s złapało do 18 mag przy silnym LP (fotografowanie przy lampie), co prawda, przy f/4. Taki Dobson dałby radę na pewno nieco dłużej naświetlać, zanim uwidoczni się rotacja pola. Przygodę z Virtuoso już przerobiłem. Fotki z takiego sprzętu na forum dowodzą, że po 20s są bez problemu możliwe, a to w zupełności (jak na oczekiwania) wystarczy. Gorzej tylko, że spora ogniskowa to i problemy z seeingiem, więc gwiazdy rozlane i zasięg nieco mniejszy. Ale Gajowy miał podobnie. A zanim do niego dojdę, to i na EQ5 można robić :) Niestety, nie stać mnie na tubę 12" i AZ-EQ5 (czy tam 6) i szukam tańszych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ten wykres ma sens jeśli podasz temperaturę ambientu. Te 25 stopni to nie jest temperatura otoczenia tylko temperatura matrycy bez chłodzenia!

 

Delta to delta. Temperatura otoczenia też była 25C (momentami więcej). Zależało mi, żeby właśnie kamera startowała z podobnej temperatury.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość paczuszek na biurku z kamerkami robi wrażenie. Unboxing i prezentacja kamerki bardzo fajna. Nie da się ukryć, że ASI robi bardzo ładne kamerki a ta z filmiku prezentuje się wręcz pięknie. I ta matryca.

 

Też mi się podoba, ale do czasu, jak sobie pomyślę, że muszę to wszystko sam popakować i porozsyłać ASAP :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libmar, myślę, że do fotometrii to nie koniecznie bo 12 bitów nie zapewni liniowości pomiaru w wystarczająco dużym zakresie (obym się mylił, bo też się zastanawiam nad zakupem). A tak na marginesie to do fotografowania słabych obiektów musisz pogodzić się z dłuższymi czasami naświetlania.

Jak nie fotografuje się czegoś jasnego to i tak sygnał będzie nisko na skali, więc 12 bitów nie powinno być żadnym problemem. Francuzi amatorzy już dawno temu użyli znacznie słabszej 8-bitowej DMK31 do złapania tranzytu znanej egzoplanety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie fotografuje się czegoś jasnego to i tak sygnał będzie nisko na skali, więc 12 bitów nie powinno być żadnym problemem. Francuzi amatorzy już dawno temu użyli znacznie słabszej 8-bitowej DMK31 do złapania tranzytu znanej egzoplanety.

 

Największym problemem (z jakim miałem do czynienia przy zbieraniu materiału w 12-bit) jest faktycznie płytka studnia. Dopóki gwiazda zmienna i referencyjna będą o podobnej jasności, nie będzie większego problemu. Podczas ostatniej próby było już całkiem obiecująco - zmieniłem nawet zestaw z GSO 8" na ED80, aby mieć referencyjną nieco bliżej. Szkoda tylko, że była o 1.1 mag słabsza - stąd miałem wątpliwości jeszcze przed rozpoczęciem zbierania materiału. I miałem rację. Do zaćmieniówek (gdzie różnice w jasności są duże), może być kiepsko. Trzeba wtedy szukać inną referencyjną lub nawet zmieniać parametry ekspozycji, kiedy gwiazda nam osłabnie. Przy tranzytach planet pozasłonecznych poradzi sobie - można trzymać się jednej. Oczywiście o podobnej jasności, czyli o różnicy nie większej niż 0.4-0.5 mag.

 

Stąd na logikę, taką 8-bit i 12-bit dałoby radę. Ale możliwości ograniczone.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta to delta. Temperatura otoczenia też była 25C (momentami więcej). Zależało mi, żeby właśnie kamera startowała z podobnej temperatury.

 

Nie, sorry nie masz do końca racji. Zasilana matryca pokazuje zawsze o kilka stopni więcej od ambientu. W wypadku STL jest to 3-5 stopni, w wypadku ATIKa 9 - 6 do 8 stopni. A delta jest podawana FROM AMBIENT TEMPERATURE. Jeśli byśmy tak liczyli jak proponujesz to STL by schładzal do -45 stopni, a tak nie jest :) . No ale w naszych warunkach atmosferycznych to może nie jest takie istotne...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety , wlaśnie ostatnio potknąlem się o te kilka stopni róźnicy, stąd mam pomiary. Otóż przy temperaturze otoczenia 25 stopni , a tak było co noc w Chorwacji, Atik nie dał się stabilnie schłodzić do -15 . Przy -10 szum termiczny jest taki, że po 8 godzinach naświetlania po 600 sekund dalej widać szum. Z STLem było podobnie , z tym że STL ma wodne chłodzenie i zejście do wymaganego -20 nie było problemem. Jak to pokazuje te 5 stopni o których rozmawiamy ma czasem kluczowe znaczenie.

A szum termiczny półprzewodnika jest identyczny w Atiku, Stlu czy ASI, bo to nadal krzem i jego właściwości. Dodatkowo sposób domieszkowania w matrycach wpływa bardzo niekorzystnie na ich stabilność termiczną, stąd np. warunkiem naświetlania dobrych klatek jest stabilna temperatura na matrycy i praca coolera na 70-80 procent z pewnym zapasem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejszy bias jaki w życiu widziałem :)

 

Adamie jeśli to nie problem to skontaktuj się z Pavel'em Pech'em (Konihlav na cloudynights). Niech rzuci okiem na klatki kalibracyjne i przy okazji uzupełni sobie bazę danych o kolejny wpis, bardzo jestem ciekaw jak w rzeczywistości wyglądają szumy w tych kamerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.