Skocz do zawartości

MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, z całym szacunkiem - ale brniemy w jakieś opary absurdu - Marcin publikuje świetne zdjęcie a Wy - bierzecie je pod lupę wynajdując jakieś kreski, które w normalnych warunkach są niezauważalne, proponuję popatrzeć na pracę Autora w takiej formie, jakiej ją prezentuje, wyobraźmy sobie przez chwilę, że mamy w ręce odbitkę papierową wydrukowaną z fotki Autora - i to oceniajcie :icon_wink:

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr mnie uprzedził. To jest jakieś nieporozumienie - robimy fotografie a nie piksele! Kiedyś na astromaniaku pewien gość oskarżył mnie o obrazę polskiej astrofotografii amatorskiej, wręcz o obrzucenie jej błotem w wyniku BRAKU JEDNEJ GWIAZDKI, którą niechcący wywaliłem usuwając halo wokół większej sąsiadki!

Tu mamy taki sam przypadek - świetna fotka, przyjemnie się ją ogląda, pokazuje niezbyt często widywany obiekt nazywany Maską Ducha Opery a tu kurde kreska i do tego zielona! No po prostu masakara! Aż warto o tym napisać!

Ludzie , dajmy sobie na luz bo zwariujemy!

Czym innym jest widoczny szum, pojechane gwiazdy, nieostrość WIDZIANE NA PIERWSZY RZUT OKA przy oglądaniu fotki tak, jak pocztówki z wakacji a czym innym wyłapywanie artefaktów wynikających z normalnej pracy setupu. I to kto pisze - mistrz Tayson w którym polska astrofotografia pokłada takie nadzieje :)

Słabszym w rozumieniu tematu polecam cykl artykułów który kiedyś popełniłem.

 

http://astropolis.pl/topic/40729-jak-ogldam-zdjcia-obiektw-nieba-gbokiego-dso/

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinowi gratuluję udanej fotografii.

 

I to kto pisze - mistrz Tayson w którym polska astrofotografia pokłada takie nadzieje :)

 

Statystycznie rzecz ujmując - Tayson, Twój pesel pozwala zaryzykować stwierdzenie, że jeszcze masz szansę publikować dłuuugo po tym jak skończy publikować mistrz od urodzenia wessel. Patrząc na progres twoich działań oraz na rozwój techniki, którą będziesz miał pod ręką zapewne osiągniesz niezłe wyniki. Też chciałbym mieć takie oczy ale mój rocznik już na to nie pozwala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja mam taką nadzieję patrząc na pesel Taysona. Acha , dziękuję nieznanemu (?) koledze za uznanie ale wrodzona skromność każe mi napisać że pierwszy teleskop miałem dopiero w wieku 13 lat, więc niezupełnie od urodzenia :) przepraszam Marcin za małego offa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znany czy nie... jakie to ma znaczenie. Na forum na pewno nie. Jak już kiedyś pisałem forum to tylko dla mnie platforma - jedna z wielu i raczej udzielam się w mało wirtualnych kręgach. Natomiast bardzo drażni mnie wywyższanie się. Do tego stopnia, że nawet podczas jazdy gdy przypadkiem czytam forum jestem w stanie zalogować się i napisać kilka słów. Wybacz, ale czasem lepiej przemilczeć swój dorobek bo to do niczego nie prowadzi :)

wrodzona skromność

Znam Twój dorobek i osiągnięcia i nie wiem jak można pisać o wrodzonej skromności jednocześnie nieskromnie piętnując początkujących. Twój pesel powinien obligować do uczenia a nie karcenia i wyśmiewania, prawda ? Przynależność, nawet samozwańcza, do elity astrofotografii powinna wymuszać edukację młodszych ;)

 

Bardzo proszę Administratora o posprzątanie mojego bałaganu. Marcin, przepraszam, że w Twoim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ja zrozumiałem wypowiedż Taysona jako zauważenie śladu obiektu na niebie.

Sądziłem, że nawet ktoś postawi jakieś wyjaśnienie, że to, na przykład, na pewno nie jest satelita tylko samolot albo jakieś inne. Względnie, że to jest zjawisko powstałe z przyczyn technicznych podczas rejestracji lub obróbki takim konkretnie sprzętem lub programem?

Jako, że pytałem czym jest ta maska a nie padło to - z tego co znalazłem - dorzucę, że jest to ponoć mgławica emisyjna oraz że w niej, w środku spodziewamy się młodych, silnie promieniujacych, dużych gwiazd.

One mobilizują pył do świecenia. Ponadto, że taki układ żyje krótko i lada miliony lat przestanie być widoczny.

Dobrze?

 

Pozdrawiam

p.s.

No może jeszcze meteor powinienem dopisać?

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fragment gwiazdozbioru Kasjope(j)i. Intrygowały mnie obiekty sh-2 i postanowiłem wybrać ciekawy kadr. Maski nie byłem świadomy bo cały ten wodór jest w tamtym rejonie słabiutki i w trakcie obróbki, gdy wyskoczyła, od razu odnalazłem, a jakże :) zdjęcie Wessela.

Te ślady to satelity. Kolor jest jednoklatkowy stąd to loteria gdy złapie się satelita czy też nie. Samolot taką krechę rysuje że klatka jest nie do uratowania niestety.

Uogólniając: takie słabe ślady-linie to ZAWSZE satelity. Meteor zasadniczo bywa krótki i liniowo jaśniejący/ciemniejący. Planetoidy to niewielkie kreseczki.

U mnie na 3 monitorach te ślady, w zielonym, są na niewykrywalnym poziomie bez wpatrywania się, kosmetycznie można je poprawić. Oczywiście wyraziłem zdziwienie, że aż tak się rzucił w oczy, więc na luzie, komentarz przyjmuję jak najbardziej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.