Skocz do zawartości

Ludzik w Duszy HST


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Fachowo nie umiem ocenić, bo nie jestem fachowcem ale zdjęcie super! Szacun!

Opinie nie-fachowe również mile widziane :)

 

Ten Pan nazywa się Twardowski.

Ja słyszałem, że on na Łysym ujeżdża, choć niby szatanowi Duszę zaprzedał :)

 

Łukaszu, świetne foto. Szkoda jak szlag, że tylko 5 nocy... to strasznie frustrujące.

Jaki Łukaszu? :) Oj strasznie. I jeszcze temperatura 15 stopni w południe, 8 stopni w nocy. Wilgotność ponad 90%. Deszcze co drugi dzień. Strasznie nieprzyjemnie. Ale cóż, rok temu mieliśmy w tym czasie jakoś 19/20 pogodnych nocy, więc trzeba było zrównoważyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna fotka !

 

Ale masz histogram sztucznie przesunięty w prawo - wyklipuj go koniecznie wtedy kolory się nasycą, można jeszcze dodatkowo zwiększyć ich nasycenie używając Shadow/Highlight - > 0 0 0 50 50 100

Warto by jeszcze dograć luminancji albo ciutkę odszumic, no i co z tymi hotami - dithering się kłania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jutro zerknę na to pod względem histogramu. W sumie robiąc HST jakoś rzadko na niego patrzę. Odszumianie było robione chyba na 3 etapach :) Masz rację, że szum znać, muszę to jakoś delikatnie potraktować, bo nie chcę zrobić mydła.

Hoty to dziwna sprawa. Wszystko kalibrowane darkami, a hoty nadal są. Czyżby matrycy przybywało defektów? Darki mają ze 2 lata. No i bardziej od hotów mnie zastanawiają czarne kropki. Czyżby tak wyglądał odjęty hot na jasnych partiach?

Dithering już dawno miałem zastosować, ale ciągle się go boję. Boję się, że przez niego nie będzie mi się Dec chciała ustabilizować. Bo co zdjęcie montaż zostanie "szturchnięty". I guiding zacznie szaleć. Ale może nie ma się co bać? Niby montaż już opaskowany, wysmarowany, wiec powinien jakoś sobie poradzić.

 

Najbardziej mnie tu zastanawia, skąd się wziął taki fajny kolorek na gwiazdach. Ja nic nie zrobiłem, to nie ja! Złożyłem zwyczajnie HST, a tu kolorek jak trzeba. Żadnej magnety. Czary?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna skala jak powiedział mój wielce szanowny przedmówca ( przedpiszący??). :)

Magenta w zasadzie nie ma się skąd pojawić, przy pełnej palecie HST wyłaźą czerwone gwiazdki bo przeważnie siatkę ciągnie się za uszy.

Ciekawa kolorystyka, natomiast powinieneś chyba nieco skuteczniej odszumić idąc za radą zombi. Nawiasem mowiąc jak zobaczyłem Jego post to wiedziałem że będzie o niezrównoważonym histogramie :D :D :D

Powoli rośnie jego popularność pod ksywą Wujek Histogram :D

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

jak już usłyszałeś od przedmówców - trzeba powalczyć z kolorowym szumem, wkrada się tam, gdzie nie powinien się wkradać :-) Ja bym spróbował selektywnie podostrzyć kontrastujące krawędzie - ale to tylko subiektywna opinia - zdjęcie jest wystawowe!

 

Gratulacje

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, pora na dirthering. Ja się bałem przez kilka lat ruszyć dobrze prowadzący montaż i dopiero po przesadce z HEQ5 na EM-11 zacząłem stosować dithering. Dodatkowo - co mi udowodnili koledzy na Rodos- stosowanie darków powoduje DODANIE szumu , choć usuwają one hoty. Dlatego warto przejść na ciemna stronę mocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna skala jak powiedział mój wielce szanowny przedmówca ( przedpiszący??). :)

Magenta w zasadzie nie ma się skąd pojawić, przy pełnej palecie HST wyłaźą czerwone gwiazdki bo przeważnie siatkę ciągnie się za uszy.

Ciekawa kolorystyka, natomiast powinieneś chyba nieco skuteczniej odszumić idąc za radą zombi. Nawiasem mowiąc jak zobaczyłem Jego post to wiedziałem że będzie o niezrównoważonym histogramie :D :D :D

Powoli rośnie jego popularność pod ksywą Wujek Histogram :D

Pobawię się tym odszumianiem, ale jednak już jutro, bo za chwilę się zbieram na focenie :) Przy HST mam jeden problem, mianowicie używając tego tutoriala: http://bf-astro.com/hubblep.htm, w punktach dotyczących selective color z cyjanem pojawia mi się taki jakby kolorowy szum na styku żółtego z cyjanem. No bo niby "wykrajam" cyjan z pomarańczu, co robi takie ciapki. Ale trudno mi się tego potem pozbyć, stosuję dość mocne odszumianie o dużej grubości, ale to nie do końca usuwa efekt. Nie wiem, czy ta metoda jest do kitu, czy co, ale zawsze pojawia się ten problem.

Na histogram patrzę zawsze i wszędzie przy mono i kolorze, ale w narrowband on jakoś tak niewiele mi mówi :) Muszę się przyzwyczaić.

 

Mateusz,

jak już usłyszałeś od przedmówców - trzeba powalczyć z kolorowym szumem, wkrada się tam, gdzie nie powinien się wkradać :-) Ja bym spróbował selektywnie podostrzyć kontrastujące krawędzie - ale to tylko subiektywna opinia - zdjęcie jest wystawowe!

Boję się, że takie podostrzanie za bardzo uwydatni szum. Stosuję je, jak mam po wyciąganiu materiał gładki jak pupa niemowlaka, tutaj tak nie jest niestety.

 

Mateusz, super!, a pisałeś wczoraj że kamera w szafie :flirt: .

Akurat ją wyjąłem, żeby posprzątać szafę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie bardzo mi się podoba.

Ps. Kurde ta rurka strasznie jednak wymagająca prawa strona nadal ciągnie.

Ciągnie, ciągnie. Ale już wiem, dlaczego. Ugina się wyciąg i to znacznie. A dlatego, że jest wysunięty na ponad 3 cm! Jak to poprawię, to problemy powinny zniknąć i po "zwykłej" kolimacji nie powinno być problemów. To ugięcie nakłada strasznie "gruby" błąd. No i jeszcze ciut zła odległość od korektora (a może on lepiej nie da rady w f/4?). Przez to równa część pola widzenia się zmniejsza i złe gwiazdki włażą bliżej środka, niż powinny.

 

Mateusz, pora na dirthering. Ja się bałem przez kilka lat ruszyć dobrze prowadzący montaż i dopiero po przesadce z HEQ5 na EM-11 zacząłem stosować dithering. Dodatkowo - co mi udowodnili koledzy na Rodos- stosowanie darków powoduje DODANIE szumu , choć usuwają one hoty. Dlatego warto przejść na ciemna stronę mocy :)

Tak, dodawanie szumów to znany mi już fakt. Cóż, spróbuję dziś ditheringu - co wyjdzie zobaczymy. Jednak wydaje mi się, że darki i tak będą potrzebne - mam z lewej strony taki pionowy pas jaśniejszego tła, który tylko dark usunie. Zobaczymy. Boję się tylko, bo nie mam EM11 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się, że takie podostrzanie za bardzo uwydatni szum. Stosuję je, jak mam po wyciąganiu materiał gładki jak pupa niemowlaka, tutaj tak nie jest niestety.

Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz - a zawsze pozostaje ctrl+z w odwodzie :-)

Poza tym nie ostrz warstwy z przenikaniem na 100% - wyostrz selektywnie i daj przenikanie na 20-30% niby nic ale zobaczysz jaki będzie efekt.

Możesz też spróbować zwiększyć selektywnie kontrast - również "wyostrzy" odbiór zdjęcia :-)

 

Jak dojadę do domu to spróbuję pokombinować z Twoim zdjęciem i podeślę Ci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Brawo!

 

Zastanawia mnie jednak niebieskie tło? Kolorystyka HST nie jest mi bliska i zastanawiam się czy nie byłoby lepiej gdyby bardziej zbalansować tło (o ile to w ogóle tło).

 

Wielka szkoda tych problemów z kolimacją, o których pisałeś, bo zdjęcie jest zacne.

post-23971-0-78726200-1473634351.jpg

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.