Skocz do zawartości

Uran 2016


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Uran, seeing 5/10, stack 1250 klatek z 3000. GSO 8", barlow 2.5x (ogniskowa 2000mm), drizzle 2x, filtr czerwony, barwy nieprawdziwe (obraz mono zabarwiony). Wersja soft, czyli celowo nie podbijałem w celu uchwycenia detali.

 

attachicon.gifUran.png

 

 

Nieźle :) A jakie czasy stosowałeś przy 8'' przy Uranie. I jaką kamerką?

Pytam bo chciałbym mieć punkt odniesienia dla mojej ASI120 i 16'' :)

A dziś lub jutro też planuję zapolować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, zapomniałem dopisać. Robione kamerką Altair GPCAMV2 IMX224 :)

 

Robiłem cztery aviki - dwa po 5000 klatek i 0.1s oraz dwa po 3000 klatek i 0.2s. Różnią się od siebie rotacją o około 45-60 stopni na wszelki wypadek, gdyby pojawił się jakikolwiek detal. W przypadku tego Urana wybrałem materiał z 0.2s.

 

Czekam na Twoje efekty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prognoza seeingu z meteoblue była zachęcająca, niestety dla 300 mm apertury był kiepski. Złapałem chociaż księżyce (układ potwierdzony w Stellarium), od góry: Oberon, Umbriel, Ariel, Titania. Orbitują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, acz na tej animacji raczej tego nie widać (obejmuje tylko 12 minut):

 

attachicon.gifanim2.gif

 

Newton 300/1500 mm@f/10, PGR Chameleon 3 mono (ICX445) + Baader czerwony 610 nm, stacki 32x1,5 s.

 

 

Gdzie nie widać? Widać doskonale, że leci! ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uran dzisiejszy i jego księżyce tuż przed świtem. SCT10", ogniskowa 2500 mm. bez filtrów. Księżyce naświetlane 50 x 4 sek. w aviku.

 

Księżyce (+ gwiazda) ułożyły się w a'la gwiazdozbiór Kasjopei :D

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś linka do identyfikacji poszczególnych księżyców? Albo niech je oznaczy, bo teoretycznie w kolejności oddalenia od planety byłyby: Ariel, Umbriel, Titania i Oberon, a ten piąty obiekt na dole to jakaś gwiazda.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś linka do identyfikacji poszczególnych księżyców? Albo niech je oznaczy, bo teoretycznie w kolejności oddalenia od planety byłyby: Ariel, Umbriel, Titania i Oberon, a ten piąty obiekt na dole to jakaś gwiazda.

 

Tu jest link do strony miesięcznika Sky and Telescope. Na dziś rano pokazuje ona pozycje księżyców, tak jak to opisał LibMar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tak by było najlepiej. Cóż, trafiłem dwa razy na niekorzystne oddalenie Mirandy, ale użyję jeszcze filtra IR Block przy okazji. Nie omieszkałem też sfotografować tarczy Urana z filtrem IR Pass, ale przy ogniskowej 2500 widać tam raczej artefakt niż jakieś chmury na powierzchni.

tarczaurana..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj tarczę, filmik do pobrania tu, gdyby ktoś miał ochotę https://www.dropbox.com/s/qcatbb2uiuujw92/Uran-BSW-IRpass%202016-09-10T02_34_38.avi?dl=0

 

 

 

Jak dla mnie to jesteś mistrzem obróbki. Janie wyciągam z Twojego filmiku nawet cześci tego co Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.