Skocz do zawartości

Pojechane gwiazdki - proszę o pomoc


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

skończyły mi się pomysły i jestem pod ścianą - może wskażecie kierunek, gdzie / jak szukać przyczyny?

Oto sytuacja:
- lekko kopnięte gwiazdki (dokładnie w osi RA) na krótkich czasach naświetlania (rzędu 5 do 60 sekund) i zmasakrowane na dłuższych,
- obrót kamery w wyciągu powoduje zmianę kierunku zniekształcenia gwiazdek na zdjęciu (czyli: nadal jest to zniekształcenie w RA)

Setup:

- HEQ5 paskowany, łożyskowany, prowadzi z RMS na poziomie 0.05 - 0.08
- newton 150/750 f/5,24 (przysłona z płyty HIPS przyklejona na łapki LG), tuba wręgowana
- wyciąg Baader Diamond Steeltrack, teoretycznie zamontowany osiowo - korzystałem ze znacznika postawionego przez firmę która przygotowywała teleskop poprzedniemu właścicielowi
- korektor komy MPCC wkręcony w złączkę, która z kolei wkręcona jest w drawtube
- do MPCC za pomocą tulei przykręcone jest koło filtrowe QHY CFW2-S i do tego na sztywno przykręcona jest kamera QHY9
- LG jest ledwo dotknięte łapkami
- teleskop (znowu: teoretycznie) jest skolimowany, sprawdzone ustawienie LW względem osi wyciągu, kąt LW, znacznik na LG - najpierw wizualnie za pomocą webcama (w torze optycznym było wszystko do MPCC włącznie) a potem potwierdzone za pomocą (znowu: teoretycznie) skolimowanego lasera Baader Mark III.

 

Z poprzednią kamerką (QHY8L) tego problemu nie było - tylko że razem z kamera wymieniałem wyciąg, co wiązało się z demontażem LW, więc ponowną kolimacją niemalże od podstaw. Wiem że obecnie setup pracuje na skraju możliwości HEQ5 (skala 1,48 arcsec/px) ale to raczej nie tłumaczy obrazu na krótkich ekspozycjach.

 

Wszystko poskładane niby dobrze - i kicha. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę gdzie szukać przyczyny.

Wykres curvature dotyczy zdjęcia 20160816_2_Mirach_G_30s.

Parametry są w opisie zdjęć (G - filtr zielony, 30s - czas naświetlania, etc)

 

Na jednym zdjęciu zobaczycie rzecz dla mnie arcydziwną - zaznaczone są gwiazdy, gdzie jedna-dwie są kopnięte a tuż obok dwie idealne.

 

NGC 6820 to 1200 sekund naświetlania Ha - klatki LRGB po 600 czy 300 sekund wyglądają tak samo.

 

20160816_2_Mirach_G_30s.jpg

Curvature.jpg

Miram_bin1_60sek_mark_s.jpg

rozogniskowane1_przed_punktem_ostrosci.jpg

rozogniskowane2__przed_punktem_ostrosci.jpg

NGC6820-002Ha.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przyjrzyj się śrubie elewacji w montażu?

być może się skrzywiła, albo gniazdo się wyrobiło, albo zerwał się jej gwint,

Bo to wygląda na błąd ustawienia na biegun, możesz dobrze ustawiać przed sesją, ale jak są jakieś luzy,

to po przestawieniu teleskopu w inne miejsce nieba, oś już nie jest na Polarną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Potrzebne jest jeszcze jedno zdjęcie. Kolimacja jest ok, ale na tak mocno rozogniskowanych gwiazdach nie powiem Ci o zgodności płaszczyzn ostrości i matrycy. Zrób zdjęcie z możliwie najmniejszym, ale widocznym krążkiem w środku kadru. Tak żebym mógł zobaczyć całą dystrybucję malutki krążków na klatce 1:1.

 

Na 80% stawiam na ten problem, czyli mały błąd, rzędu dziesiętnych części mm (wyciąg, złączki, etc.). Systemy jasne z korektorem są bardzo wrażliwe, a przy tym stosunkowo dużym polu to jest kluczowy problem (mylony z kolimacją).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspozycje 10 sek, guiding włączony, L, po dwa punkty rozostrzenia "in" i "out".

 

Zrobiłem konwersję do jpg, fitsy (te + naświetlanie 20 sek) wrzuciłem na dropboxa jakby jpgi nie były wystarczające.

https://www.dropbox.com/sh/afmlbn1tsuyirwa/AAC-LIob2_kxLCxURRhtQXEga?dl=0

 

20160912_HIP14668_L_10s_guide_IN2.jpg

20160912_HIP14668_L_10s_guide_IN3.jpg

20160912_HIP14668_L_10s_guide_OUT2.jpg

20160912_HIP14668_L_10s_guide_OUT3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę szkoda że wczoraj przegapiłem Twoją odpowiedź, zrobiłbym kolejne klatki :( Ale szykuje się kolejna nocka do testów, będę bardziej czujny ;) Dzisiaj zrobię test jasnej średnio rozogniskowanej gwiazdy.

Tak te zdjęcia co zrobiłem są po dwóch stronach ogniska, w nazwie plików jest "IN" i "OUT", żeby je rozróżnić.

No i potrzebuje to zdjęcie:
http://astropolis.pl/uploads/post-20167-0-08970100-1473715280.jpg

ale po drugiej stronie ogniska.

To zdjęcie z powyższego linka jest "OUT2", wyciąg był wysunięty za punkt ostrości. Po drugiej stronie punktu ostrości jest to:

20160912_HIP14668_L_10s_guide_IN2.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Nie sprawdzałem. Jeszcze nie wiem czy mam możliwość sprawdzić - tzn zamocować kamerę z pominięciem korektora.

 

Wczoraj jeszcze przed tymi zdjęciami rozebrałem korektor, tzn odkręciłem pierścień dociskowy soczewki, wyjąłem jedną soczewkę, włożyłem, upewniłem się że obie leżą prosto, dokręciłem pierścień na tyle mocno, żeby przy potrząsaniu korektorem nie ruszały się (nie było słychać ruchu) soczewki.

 

Może być tak jak w tym dowcipie o żonie która trwa przy mężu podczas gdy dotykają go kolejne nieszczęścia... i gość w końcu dochodzi do wniosku, że "kochanie ty mi po prostu k***a pecha przynosisz" ;)

 

Pokombinuję jak umocować kamerę bez MPCC. Na szybko widzę możliwość w clamping ringu (wykręciłem go z drawtube na rzecz gwintowanej złączki do MPCC). Dzisiejsza noc zapowiada się pracowicie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie tu się nakłada wszystko. Kolimacja nie jest ok (sprawdziłem jeszcze raz), choć bliska, to jednak będzie trochę deformować gwiazdy blisko punku ostrości. Jak w czasie sesji spada Ci temperatura, to gwiazdki będą się wydłużać - to możliwe zjawisko. Mam też dziwne wrażenie, że masz dryf z guidera - porównaj pierwsza o i ostatnią klatkę z serii i zobacz, czy płynie w kierunku w którym masz trafiony aspekt gwiazd. Do tego jest pewnie drobna nieosiowość wyciągu.

 

Tak czy siak - walcz z kolimacją tak, żeby rozfocusowane gwiazdy (z centrycznym środkiem) były w środku kadru - teraz widzę je gdzieś bliżej lewego dolnego rogu. Musisz ruszyć je wtórnym w w stronę środka kadru, a następnie dokolimować głównym (w przeciwnym kierunku).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja na rozostrzonej gwieździe w ogóle mi nie poszła, wróciłem do pierwotnych ustawień (tradycyjnie hotech) i... o ile się nie pogorszy, to niech tak zostanie :) Myślę, że jak na Syntę 150/750 to ujdzie ;) Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc w rozwiązaniu problemu.

 

Crop 1:1 środek klatki 900 sekund przez filtr Ha:
003Ha_crop.jpg

 

Na deser mam jedno pytanie: czy niecentrycznie założona diafragma/przysłona LG (niecentryczność rzędu 1-2mm) może być przyczyną, przynajmniej częściową, kształtu gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.