Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
63 odpowiedzi w tym temacie

Huncyt

Huncyt

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 214 postów
Z góry zaznaczam, że do astrofotografi mi daleko, korzystam na razie tylko z wizuala, ale skontaktowałem się z panem Qiu Hongyun w sprawie beta-testów.
Warunki testów są określone na tej stronie (zaznaczam, że nie znam chińskiego do tego stopnia :) ), ale warunki są napisane po angielsku (i nie odpowiadam za ewentualne przejęcia waszych urządzeń przez chińskie Triady, albo wujka Mao, u mnie strona wygląda legalnie) :

Tu był link :) w nim oferta kamer tańszych dla testerów, dziwi mnie zarówno atmosfera tajemnicy wokół testów jak i sposób płatności przez Paypala... (wygodne i niemalże normalne przy zamówieniach z Chin)

Są tam również podane prawdopodobne ceny w sprzedaży seryjnej (pamiętać należy o podatku i opłaceniu cła przy ściągnięciu do Polski).
Jak widać, pierwsi beta-testerzy będą mieli taniej... Czy to się opłaca? Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć i czekam na wasze opinie, jako doswiadczonych astrofotografów :)

Dodam jeszcze, że wysyłka dla beta-testerów jest planowana pod koniec następnego tygodnia za pośrednictwem firmy DHL (podobno paczka ma iść tylko tydzień, z moich doświadczeń wynika, że równie dobrze mogą to być dwa tygodnie)

I żeby było wiadomo o jakich kamerach mowa:

http://www.qhyccd.co...iumCOLDMOS.html

Edit: link sie sypnął, poprawiłem
Edit2: no i słabo znam angielski :) więc nie wszystkie punkty rozumiem dobrze :) pisałem o tym Panu z Chin :)
Edit3: Dostałem radę od osoby lepiej znającej j. Angielski ode mnie, abym jednak nie wrzucał linku :)

Użytkownik Huncyt edytował ten post 01 wrzesień 2016 - 07:25

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17840 postów

Bierzesz ją do testów?

0

Adam Jesionkiewicz

Reanimowałem bloga: Blog Jesiona o astrofotografii

Huncyt

Huncyt

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPip
  • 214 postów
Niestety nie. To jeszcze nie ten etap astro. Najpierw wizual, potem astrofoto. Zauważyłem zainteresowanie tematem, więc go założyłem - niestety moje pojęcie o astrofoto jest naprawdę niewielkie. Także nie są to bardzo popularne sprzęty na naszym rynku - informacji wciąż nie jest za wiele lub są niekompletne. A ja lubię rzeczy intrygujące...
0

Slomka

Slomka

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 33 postów
O, to praktycznie te same co ZWO. Pewnie z tej samej fabryki ;)
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 17840 postów

O, to praktycznie te same co ZWO. Pewnie z tej samej fabryki ;)

163 chyba ma tą samą matrycę, natomiast konstrukcja jest totalnie inna (elektronika QHY robi własną, tak samo trochę inaczej rozwiązane chłodzenie) - więc to nie jest ta sama fabryka na pewno.

Dla mnie bardzo interesująco wygląda ta QHY183C - 20mega pixel Back illumentation cooled color COLDMOS Camera. Nie było na rynku amatorskim takiej konstrukcji matrycy (poza ekstremalnie drogimi CCD idącymi w dziesiątki tysięcy dolarów i więcej).

Bo bin2 może być niezłym smokiem do kolorowej fotografii. Oj dzieje się ostatnio w temacie astrofotografii. Coś się "przełamało" chyba. Ciekawe, że do tej pory w kamerach innowatorami byli amerykanie (choć powolnymi). Teraz Chińczycy zaczęli się rozpędzać i coś czuję, że zrobią to samo, co w dziedzinie refraktorów, czy montaży.

+3
Post rekomendują: Huncyt, Killerus, Kacper R.,

Adam Jesionkiewicz

riklaunim

riklaunim

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3053 postów

Back illumentation

IMX178, IMX290 też są BSI, są dostępne w kamerach ZWO i QHY. Wszystkie małe piksele wymuszają BSI, ale nie jest to porównywalne z BSI CCD/CMOS o dużych pikselach z półki "scientific". W małych pikselach to ma zapewnić fill factor. Nie dodaje to jakiś dramatycznych zysków.

Bo bin2 może być niezłym smokiem do kolorowej fotografii.

Binning w kamerach z CMOSami Sony jest... softwarowy, nie hardwarowy więc działa, ale nie daje aż takiego wzrostu SNR jak sprzętowy binning w CCD. Jak jest w ASI1600 to nie wiem ;)
+2
Post rekomendują: HAMAL, Krzychoo226,
* Zestaw: ASI 178MM * QHY5R-II * DK14 się szykuje *
* Astrofotografia planetarna i nie tylko ;)

Slomka

Slomka

Alderamin

• Astroamator
  • Pip
  • 33 postów
Pewnie masz rację, że nie takie same, to nawet lepiej, bo coś nowego będzie, a nie kopia w innym kolorze :) Poczytam o tej 183, bo to co piszesz brzmi ciekawie. A przełom chyba rzeczywiście jest i to mi się podoba. Każda moja akcja astro to pakowanie, transport i rozkladanie całości, sesja 3-4h i powrót. I za każdym razem to samo, więc taki "szybki" sprzęt wydaje się być dobrym rozwiązaniem.
0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 17840 postów

IMX178, IMX290 też są BSI, są dostępne w kamerach ZWO i QHY. Wszystkie małe piksele wymuszają BSI, ale nie jest to porównywalne z BSI CCD/CMOS o dużych pikselach z półki "scientific". W małych pikselach to ma zapewnić fill factor. Nie dodaje to jakiś dramatycznych zysków.

Binning w kamerach z CMOSami Sony jest... softwarowy, nie hardwarowy więc działa, ale nie daje aż takiego wzrostu SNR jak sprzętowy binning w CCD. Jak jest w ASI1600 to nie wiem ;)

Tak, jest softwareowy, ale jeżeli masz bardzo niski szum odczytu, to różnica jest pomijalna. 

Co do innych BSI - dzięki, nie wiedziałem. Ale to może właśnie dlatego one jakoś tam sensownie działają (dzięki BSI, bo przy FSI miały by gorsze osiągi?).

0

Adam Jesionkiewicz

riklaunim

riklaunim

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3053 postów
BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy - użycie tego rozwiązania projektuje się pod jakiś cel. W małych pikselach fill factor bo inaczej sprawność byłaby słaba albo nie dałoby się zrobić aż tak małych pikseli, w dużych/scientific pod maksymalne QE, bo np. próbki nie można praktycznie oświetlać.

Np. GSENSE400 z pikselami 11x11 twierdzi że z BSI mają 90% QE max, a z FSI 60%.
+3
Post rekomendują: Adam_Jesion, HAMAL, Krzychoo226,

AstroLutek

AstroLutek

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 441 postów

Jedna z testowych QHY183C jest już u mnie i będzie wkrótce test jak i szerszy opis. Zrobie też porównanie do QHY178M bo obydwie matryce mają ten sam rozmiar pixela. Mogą sie na wzajem dobrze uzupełniać (mono/kolor).

Jeżeli śledzicie Terrego Lovejoy na FB to pokazał już kilka dobrych fotek z QHY183C. Wygląda że kamera ma potencjał.

https://www.facebook...697294273755612

https://www.facebook...rry.lovejoy.549

No i QHY ma technologie chłodzenia, która schładza kamerkę o 40 stopni poniżej temp. otoczenia w 2m30s co jest super wynikiem kiedy liczymy każde minuty pod ciemnym niebem. Napiszę o tym szerzej w osobnym poście dot. samej kamery już wkrótce.

Użytkownik AstroLutek edytował ten post 01 wrzesień 2016 - 13:53

0

Pozdrawiam! Lucjan
ColdMOS QHY178M, QHY183C

Moje strony: Album flickr

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 17840 postów

Super. Zrób wątek testowy i wrzucaj na bieżąco. 

0

Adam Jesionkiewicz

Adam_Jesion

Adam_Jesion

Założyciel Astropolis

• Administrator
  • 17840 postów

BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy - użycie tego rozwiązania projektuje się pod jakiś cel. W małych pikselach fill factor bo inaczej sprawność byłaby słaba albo nie dałoby się zrobić aż tak małych pikseli, w dużych/scientific pod maksymalne QE, bo np. próbki nie można praktycznie oświetlać.

Np. GSENSE400 z pikselami 11x11 twierdzi że z BSI mają 90% QE max, a z FSI 60%.

"BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy" - oczywiście, ale realnie powierzchnia "piksela" będzie efektywniej wykorzystana w BSI - zawsze. Rozumiem, że właśnie z tego powodu jest ta technologia stosowana w małych pikselach (lepsze wypełnienie).

0

Adam Jesionkiewicz

riklaunim

riklaunim

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3053 postów
Stopień wypełnienia z mikrosoczewkami jest bliski 100% już dla "średnich" pikseli. Dla małych ma to już zauważalne różnice między FSI a BSI.
+1
Post rekomendują: Adam_Jesion,

milosz

milosz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 734 postów

Dzięki za cynk. Chyba udało mi się załapać na testy :)

Pozdrawiam,

milosz

0

milosz

milosz

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 734 postów

Orzeł wystartował:

http://qhyccd.com/bb...hp?topic=5494.0

Jak na nieszczęście w przyszlym tygodniu wyjeżdżam na konferencję. Może uda się odebrać kamerę jeszcze przed wyjazdem. Stay tuned :)

Pozrawiam,

milosz

0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników