Skocz do zawartości

Kamery firmy QHYCCD - QHY163M i QHY163C - beta testy


Huncyt

Rekomendowane odpowiedzi

Z góry zaznaczam, że do astrofotografi mi daleko, korzystam na razie tylko z wizuala, ale skontaktowałem się z panem Qiu Hongyun w sprawie beta-testów.

Warunki testów są określone na tej stronie (zaznaczam, że nie znam chińskiego do tego stopnia :) ), ale warunki są napisane po angielsku (i nie odpowiadam za ewentualne przejęcia waszych urządzeń przez chińskie Triady, albo wujka Mao, u mnie strona wygląda legalnie) :

 

Tu był link :) w nim oferta kamer tańszych dla testerów, dziwi mnie zarówno atmosfera tajemnicy wokół testów jak i sposób płatności przez Paypala... (wygodne i niemalże normalne przy zamówieniach z Chin)

 

Są tam również podane prawdopodobne ceny w sprzedaży seryjnej (pamiętać należy o podatku i opłaceniu cła przy ściągnięciu do Polski).

Jak widać, pierwsi beta-testerzy będą mieli taniej... Czy to się opłaca? Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć i czekam na wasze opinie, jako doswiadczonych astrofotografów :)

 

Dodam jeszcze, że wysyłka dla beta-testerów jest planowana pod koniec następnego tygodnia za pośrednictwem firmy DHL (podobno paczka ma iść tylko tydzień, z moich doświadczeń wynika, że równie dobrze mogą to być dwa tygodnie)

 

I żeby było wiadomo o jakich kamerach mowa:

 

http://www.qhyccd.com/MediumCOLDMOS.html

 

Edit: link sie sypnął, poprawiłem

Edit2: no i słabo znam angielski :) więc nie wszystkie punkty rozumiem dobrze :) pisałem o tym Panu z Chin :)

Edit3: Dostałem radę od osoby lepiej znającej j. Angielski ode mnie, abym jednak nie wrzucał linku :)

Edytowane przez Huncyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. To jeszcze nie ten etap astro. Najpierw wizual, potem astrofoto. Zauważyłem zainteresowanie tematem, więc go założyłem - niestety moje pojęcie o astrofoto jest naprawdę niewielkie. Także nie są to bardzo popularne sprzęty na naszym rynku - informacji wciąż nie jest za wiele lub są niekompletne. A ja lubię rzeczy intrygujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to praktycznie te same co ZWO. Pewnie z tej samej fabryki ;)

 

163 chyba ma tą samą matrycę, natomiast konstrukcja jest totalnie inna (elektronika QHY robi własną, tak samo trochę inaczej rozwiązane chłodzenie) - więc to nie jest ta sama fabryka na pewno.

 

Dla mnie bardzo interesująco wygląda ta QHY183C - 20mega pixel Back illumentation cooled color COLDMOS Camera. Nie było na rynku amatorskim takiej konstrukcji matrycy (poza ekstremalnie drogimi CCD idącymi w dziesiątki tysięcy dolarów i więcej).

 

Bo bin2 może być niezłym smokiem do kolorowej fotografii. Oj dzieje się ostatnio w temacie astrofotografii. Coś się "przełamało" chyba. Ciekawe, że do tej pory w kamerach innowatorami byli amerykanie (choć powolnymi). Teraz Chińczycy zaczęli się rozpędzać i coś czuję, że zrobią to samo, co w dziedzinie refraktorów, czy montaży.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Back illumentation

IMX178, IMX290 też są BSI, są dostępne w kamerach ZWO i QHY. Wszystkie małe piksele wymuszają BSI, ale nie jest to porównywalne z BSI CCD/CMOS o dużych pikselach z półki "scientific". W małych pikselach to ma zapewnić fill factor. Nie dodaje to jakiś dramatycznych zysków.

 

 

Bo bin2 może być niezłym smokiem do kolorowej fotografii.

Binning w kamerach z CMOSami Sony jest... softwarowy, nie hardwarowy więc działa, ale nie daje aż takiego wzrostu SNR jak sprzętowy binning w CCD. Jak jest w ASI1600 to nie wiem ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, że nie takie same, to nawet lepiej, bo coś nowego będzie, a nie kopia w innym kolorze :) Poczytam o tej 183, bo to co piszesz brzmi ciekawie. A przełom chyba rzeczywiście jest i to mi się podoba. Każda moja akcja astro to pakowanie, transport i rozkladanie całości, sesja 3-4h i powrót. I za każdym razem to samo, więc taki "szybki" sprzęt wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMX178, IMX290 też są BSI, są dostępne w kamerach ZWO i QHY. Wszystkie małe piksele wymuszają BSI, ale nie jest to porównywalne z BSI CCD/CMOS o dużych pikselach z półki "scientific". W małych pikselach to ma zapewnić fill factor. Nie dodaje to jakiś dramatycznych zysków.

 

 

 

Binning w kamerach z CMOSami Sony jest... softwarowy, nie hardwarowy więc działa, ale nie daje aż takiego wzrostu SNR jak sprzętowy binning w CCD. Jak jest w ASI1600 to nie wiem ;)

 

Tak, jest softwareowy, ale jeżeli masz bardzo niski szum odczytu, to różnica jest pomijalna.

Co do innych BSI - dzięki, nie wiedziałem. Ale to może właśnie dlatego one jakoś tam sensownie działają (dzięki BSI, bo przy FSI miały by gorsze osiągi?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy - użycie tego rozwiązania projektuje się pod jakiś cel. W małych pikselach fill factor bo inaczej sprawność byłaby słaba albo nie dałoby się zrobić aż tak małych pikseli, w dużych/scientific pod maksymalne QE, bo np. próbki nie można praktycznie oświetlać.

 

Np. GSENSE400 z pikselami 11x11 twierdzi że z BSI mają 90% QE max, a z FSI 60%.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z testowych QHY183C jest już u mnie i będzie wkrótce test jak i szerszy opis. Zrobie też porównanie do QHY178M bo obydwie matryce mają ten sam rozmiar pixela. Mogą sie na wzajem dobrze uzupełniać (mono/kolor).

 

Jeżeli śledzicie Terrego Lovejoy na FB to pokazał już kilka dobrych fotek z QHY183C. Wygląda że kamera ma potencjał.

 

https://www.facebook.com/terry.lovejoy.549/posts/697294273755612

 

https://www.facebook.com/terry.lovejoy.549

 

No i QHY ma technologie chłodzenia, która schładza kamerkę o 40 stopni poniżej temp. otoczenia w 2m30s co jest super wynikiem kiedy liczymy każde minuty pod ciemnym niebem. Napiszę o tym szerzej w osobnym poście dot. samej kamery już wkrótce.

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy - użycie tego rozwiązania projektuje się pod jakiś cel. W małych pikselach fill factor bo inaczej sprawność byłaby słaba albo nie dałoby się zrobić aż tak małych pikseli, w dużych/scientific pod maksymalne QE, bo np. próbki nie można praktycznie oświetlać.

 

Np. GSENSE400 z pikselami 11x11 twierdzi że z BSI mają 90% QE max, a z FSI 60%.

 

"BSI samo w sobie jest tylko techniką wykonania matrycy" - oczywiście, ale realnie powierzchnia "piksela" będzie efektywniej wykorzystana w BSI - zawsze. Rozumiem, że właśnie z tego powodu jest ta technologia stosowana w małych pikselach (lepsze wypełnienie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Uff, udało mi się odespać 8h różnicy stref czasowych i mogę zabrać się za kamerę. Zdjęcia pudełeczka już były. Poniżej krótki opis zawartości.

 

Gwoździem programu jest kamera. Sprawdzałem dzisiaj i producent poprawił opis na swojej stronie: http://qhyccd.com/QHY163.html. Tutaj nie ma za bardzo co dodać. Wszystko się zgadza. Poza kamerą w podełku są kable:

- USB 3

- zasilający z wtyczką do zapalniczki

- zasilający (przedłużacz) z zakrętką do gniazdka w kamerze

- ST4

 

Nie zamówiłem koła filtrowego, bo już jedno mam i nie czuję potrzeby wymiany. Ale była opcja dodania do zestawu koła, do którego pewnie też byłby kabel. Poza kablami jest jeszcze tulejka z gwintem T2 (od strony kamery) i M48 żeńskim od strony teleskopu. Ostatnim drobiazgiem jest metalowa tulejka o nieznanym zastosowaniu. Z instrukcji obsługi wynika, że służy do osuszania komoru sensora za pomocą jakiegoś żelu. Żelu niestety nie ma (może nie będzie potrzebny). Zdjęcia poniżej:

IMG_20161005_231848_HDR.jpg

IMG_20161005_232211_HDR.jpg

IMG_20161005_232221_HDR.jpg

 

Instrukcja obsługi jest tutaj, jakby ktoś chciał poczytać: http://note.youdao.com/share/?id=98442c9a27339df3941c9985ae741fd5&type=note#/

 

W tej chwili robią zbierają się ciemne klatki. Miałem nadzieję na jakieś pierwsze światło, ale zanim uporałem się z ustawieniem ostrości, to przyszły chmury. Niestety 'duży' teleskop leży gdzieś w kanciapie przygnieciony warstwą rupieci po remoncie. Musiałem zastosowac rozwiązanie awaryjno wyjazdowe z astrotrackiem:

 

IMG_20161005_230800_HDR.jpg

 

Pierwsze siwiatło padło więc z na płot (a właściwie z płotu):

 

1st.jpg

 

Przy okazji sprawdzam też jak działa chłodzenie. Producent deklaruje 40 stopni poniżej temperatury otoczenia. W domu jest około 21*C, kamera podaje -20*C na sensorze przy peltierze działającym na 50%. Jak zbiorą się wszystkie klatki, to zbadam ile wyciągnie chłodzenie.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnim drobiazgiem jest metalowa tulejka o nieznanym zastosowaniu. Z instrukcji obsługi wynika, że służy do osuszania komoru sensora za pomocą jakiegoś żelu. Żelu niestety nie ma (może nie będzie potrzebny).

Ta "nieznana" tuleja jest bardzo ważna. Zapewne po kilku miesiącach fabryczne osuszenie komory stanie się już za słabe i zacznie Ci rosić matryca przy schładzaniu. Ten osuszacz ma właśnie temu przeciwdziałać. A "żel" (nie jakiegoś rodzaju granulki?), czyli pochłaniacz wilgoci, prawdopodobnie znajduje się w woreczku obok tej tulejki.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam wkręcić żelki od razu żeby wilgoć nie gromadziła się na matrycy i innych podzespołach.

A żel masz w postaci kuleczek w tym białym woreczku. Wsypuje się je do komory tej metalowej wkrętki. Co jakiś czas można wymienić - np z opakowania po butach itp.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością śledze ten wątek, jak również ten na Forum Astronomicznym, oba dotyczace QHY163M. I musze przyznać że na tą chwile mam mieszane uczucia.

 

Na zdjęciach Jolo na FA na Gainie wyższym od zera (zazwyczaj =20) jest wyraźny poziomy banding, którego nie zlikwidowały do końca nawet biasy. U Ciebie na tym przykładowym zdjęciu, również jest bardzo wyraźny. Aśka 1600 o ile mnie pamięć nie myli nie miała takiego wyraźnego kierunkowego szumu (przynajmniej na Unity Gain=139, odpowiednik w QHY Gain=12)

 

PS. Mógłbyś przy kolejnych zdjęciach z QHY podawać ich parametry (gain, offset, czas itp). Na pewno pomogło by to w ocenie i porównaniu z konkurencją.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zrobione darki z gainem 0 i max. Nie zdążyłem jeszcze ich 'wywołać. Co do unity gain, to nie wiem, jak do niego podejść. jolo pisze, ze to 12. W EZCAP zakres gainu jest od 0 do 58. W Sharpcap od 0 do ponad 100 (nie pamiętam dokładnej wartości). Instrukcja nie podaje, jaki jest unity gain. Dla porządku dodam, że to zdjęcie jest w trybie 'preview' zapisane jako JPG prosto z EZCAP, więc rewelacji nie należy sie spodziewać i poziome pasy to może być problem EZCAP a nie kamery.

 

Jak zrobię jakieś sensowne zdjęcia, to na pewno podam parametry.

 

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.